Článek
Finanční společnost Fair Credit Czech pravděpodobně čeká prověření okolností, za kterých minulý rok změnila majitele. Firma s licencí České národní banky na poskytování spotřebitelských úvěrů totiž byla nejcennější součástí bývalé skupiny Fair Credit čelící z velké části platební neschopnosti.
Zatímco Fair Credit Czech loni v době vrcholící krize holdingu nečekaně změnil majitele, ostatním firmám z někdejší skupiny zůstaly jen dluhy vůči velkému množství drobných investorů. Ti společnostem z bývalé skupiny Fair Credit svěřovali peníze za účelem dalšího zhodnocení.
Mateřskou firmou Fair Credit Czech byla původně společnost Concord Financial Holding. Ta zastřešovala také další firmy v někdejším holdingu Fair Credit. Jenže zatímco Concord Financial Holding a její dceřiné firmy skončily se zmíněnými dluhy v insolvenci, změnila Fair Credit Czech vlastníka. Redakce SZ Byznys na to upozornila již loni na podzim.
Pro věřitele firem sdružených původně okolo Fair Creditu to znamená, že se z jejich dosahu vzdálil jediný cenný majetek bývalého holdingu. Celkové dluhy firem navázaných původně na Fair Credit převyšují jednu miliardu korun. Lidé skupině svěřili prostřednictvím finančních poradců peníze například v podobě dluhopisů nebo půjček.
„Společnost Fair Credit Czech již není v majetkové struktuře naší dlužnice (Concord Financial Holding – pozn. red.). Unikla v říjnu roku 2022, a jak uvádím ve své zprávě, tento transfer by měl být předmětem intenzivního forenzního šetření,“ uvedl insolvenční správce Concord Financial Holding Ladislav Tetera při jednání u Městského soudu v Praze.
Nespolupracující dlužník
Zpochybnit převod firmy pod křídla jiného vlastníka bude moci samotný insolvenční správce. Na podání žaloby bude mít rok od prohlášení úpadku. To však v případě Concord Financial Holding ještě nenastalo. Mimo jiné kvůli tomu, že společnost neposkytuje insolvenčnímu správci žádnou součinnost. Zástupce firmy se nedostavil ani k soudnímu jednání.
„Stojíme proti bariéře mlčenlivosti,“ poznamenal Tetera v jednom ze zveřejněných zápisů z jednání před soudem.
Většinovým majitelem bývalé skupiny Fair Credit zastřešené společností Concord Financial Holding byl byznysmen Martin Nejedlý. Loni však na dění ve skupině získal vliv také podnikatel Jiří Záruba a jeho spolupracovník Jan Fišer.
Záruba se stal členem orgánů firem v bývalé skupině. Byl to právě on, kdo v říjnu 2022 podepsal vyvedení nejcennější části Fair Credit Czech mimo holding. Novým majitelem se stala brněnská společnost Ekonprofi podnikatele Michala Štronera.
Kolik Ekonprofi za Fair Credit Czech zaplatila a kdo peníze inkasoval, není známo. Jisté je jen to, že na účtech firmy Concord Financial Holding, která do loňského října Fair Credit Czech ovládala, zůstalo v součtu 29 tisíc korun.
Redakce SZ Byznys požádala o vyjádření ohledně hrozícího šetření majetkového přesunu Fair Credit Czech rovněž zástupce firem Ekonprofi, Fair Credit Czech i Jana Fišera. Otázky nechali bez odpovědí.
Kauza bývalé skupiny Fair Credit na Seznam Zprávách
Redakce SZ Byznys sleduje dění okolo bývalé skupiny Fair Credit dlouhodobě. Zde jsou zprávy, které jsme k případu zatím vydali:
- „Bitej budete vy.“ Odsouzený Horáček tlačí na skryté nahrávce na dlužníka (12. dubna)
- Konkurenti se vrhli na ochromenou úvěrovou firmu, chtějí její byznys (30. listopadu 2023)
- V boji o ovládnutí firmy s licencí ČNB se angažují i lidé z Dozimetru (15. listopadu 2023)
- Vítěze boje o regulovanou úvěrovou firmu čeká striptýz před ČNB (13. listopadu 2023)
- Válka o regulované půjčovatele zasahuje i další firmy pod dohledem ČNB (9. listopadu 2023)
- O firmu s licencí ČNB se válčí za pomoci ochranky i exekutorů (7. listopadu 2023)