Článek
Cesta ke ztrátě peněz v investiční kauze může začít i na kurzu, na němž se lidé měli naučit poznávat podvodné fondy a Ponziho schémata. Redakce SZ Byznys na takový případ narazila při mapování dění okolo zkrachovalé investiční firmy Diversity Capital. O peníze v ní přišlo několik tisíc lidí. Pád Diversity Capital napojené na neprůhlednou skupinu IC Group vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Zmíněné školení se odehrálo na začátku roku 2022. Informace o něm ale vyšly najevo až nyní, kdy se jedna z účastnic online kurzu začala soudit s jeho organizátorem. Tím byl investor a komentátor dění na trzích Zdeněk Zaňka, jím spoluřízená firma The Royal Education EU a její platforma Trhy.cz.
Ponziho schéma
- Označuje se tak podvodné jednání, jehož organizátoři sbírají peníze od lidí, kterým tvrdí, že jim finance výrazně zhodnotí. Ve skutečnosti ovšem jejich peníze neinvestují, ale sami z nich žijí.
- Aby podvodníci vytvořili zdání zhodnocování peněz, původní investory vyplácejí z prostředků dalších příchozích.
- Systém tak funguje, dokud podvodníci dokážou lákat nové a nové lidi, kteří do něj vkládají své úspory.
Část internetového kurzu věnovanou podvodným investičním firmám zahájil Zaňka rozhořčeným komentářem k tehdy ještě čerstvému případu společnosti Growing Way. Ta přivodila problémy tisícům investorů. Zaňka použil Growing Way jako odstrašující příklad investičního švindlu.
Školitel v prezentaci rovněž uvedl, že podvodné fondy většinou fungují podle paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech. To jsou investiční firmy, které proti klasickým fondům podléhají výrazně slabší regulaci.
„Hned na začátku chci ale zdůraznit, že fond podle paragrafu patnáct neznamená, že je to podvod. Vždycky je to o lidech,“ řekl investor Zaňka na webináři, jehož záznam má redakce SZ Byznys k dispozici.
Následně zmínil, že jedním z omezení platícím pro tento typ investičních firem je, že se investice do nich nesmějí veřejně nabízet.
„Takže i když sám znám fond založený podle paragrafu patnáct, který má výnos dvanáct procent ročně, tak vám zde nesmím říct, o co jde,“ řekl Zaňka. Zároveň však dodal, že pokud by to někoho přeci jen zajímalo, má se obrátit na jeho spolupracovníka.
Neregulovaní správci majetku
- Fungují podle paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech.
- V minulosti se jim často nepřesně říkalo „alternativní fondy“ nebo „minifondy“.
- Nepodléhají téměř žádné regulaci.
- Jednou z mála povinností těchto firem je jednou za rok poslat do ČNB výkaz o výši spravovaného majetku.
- Za určitých podmínek mohou spravovat majetek až ve výši 500 milionů eur.
- Vláda v roce 2023 připravila návrh novely zákona zpřísňující podmínky pro fungování těchto firem. Mimo jiné nově nesmí ve svém názvu či popisu používat slovo „fond“.
- Od 1. července 2024 nabyla novela účinnosti.
„Je to fond, který fixně vyplácí dvanáct procent ročně, tedy jedno procento za měsíc. Což je myslím docela zajímavé,“ poznamenal na webináři Zaňka.
Zmíněným „fondem“ byla firma Diversity Capital napojená na neprůhlednou skupinu IC Group. Nejpozději ve druhé polovině roku 2022 se Diversity Capital dostala do problémů a přestala hradit závazky. Do insolvenčního řízení s Diversity Capital se přihlásilo více než tři tisíce lidí. Celkově lidé v Diversity Capital přišli o více než jednu miliardu korun.
„Panu Zaňkovi jsem věřila, protože se veřejně prezentuje jako odborník, pořádá konference o investování, vydává k tomuto tématu odbornou literaturu. Byl to můj lektor a školitel. Tudíž jsem vůbec nepochybovala o tom, že tento fond skutečně prověřil a informace jsou správné. Kurzy investování jsem studovala, abych o peníze nepřišla. Chovala jsem se jako zodpovědný investor-začátečník a nechala jsem se vést informacemi a radami odborníka,“ popsala svou zkušenost Dominika Takáčová.
Ta se účastnila Zaňkových kurzů a odtud se dostala přímo k Diversity Capital, které svěřila své volné prostředky. Nyní se kvůli tomu se Zaňkou soudí a chce po něm své peníze zpět.
Firma Diversity Capital byla propojená se skupinou IC Group vystupující v Česku s příběhem o investicích od malajsijského sultána. Jak redakce SZ Byznys zjistila na základě svědectví řady lidí detailně obeznámených s fungováním IC Group, holding skrytě řídil Jan Dvořáček pravomocně odsouzený za pokus o finanční podvod na Lesy ČR a skupina podnikatelů z Ruska a Tádžikistánu.
„Sám jsem v této kauze na straně poškozených. Vůbec jsem netušil, že společnost reálně vede Jan Dvořáček. To jsem se dozvěděl až z článků Seznam Zpráv. O tom, že je Diversity Capital v problémech, jsem nevěděl, stejně jako zaměstnanci Diversity Capital, kteří viděli do společnosti velmi podrobně,“ uvedl nyní ve vyjádření pro SZ Byznys Zdeněk Zaňka.
Vyjádření Zaňky kontrastuje s faktem, že většinový podíl v jeho společnosti měla právě jedna z firem IC Group řízená Dvořáčkem. Zaňkovi blízcí spolupracovníci navíc o Dvořáčkovi věděli.
„V rámci vedení celého holdingu mi byl představen také pan Jan Dvořáček,“ řekl u soudního výslechu Ondřej Hofman, vedle Zaňky druhý jednatel The Royal Education EU.
„Dvořáček rozhodoval v IC Group prakticky o všem. S trochou nadsázky se dá říci, že bez jeho schválení se neobjednal ani toaletní papír. Čili Dvořáček byl ten decision maker,“ řekl redakci SZ Byznys pod podmínkou anonymity jeden ze Zaňkových spolupracovníků.
Redakce SZ Byznys se investora Zaňky také zeptala, zda za spolupráci s Diversity Capital získával nějaké peníze.
„Já osobně jsem od Diversity Capital nic neměl. Nikdy jsem neobdržel žádné peníze ani jinou formu odměny v souvislosti s fondem Diversity Capital. Nebyl jsem obchodním zástupcem Diversity Capital a ani jsem neměl žádný jiný zájem na tom, je jakkoliv doporučovat či zmiňovat,“ reagoval Zaňka.
Spolupracovníci Zdeňka Zaňky ale ze spolupráce s Diversity Capital prospěch měli.
„Od Diversity Capital jsem dostával provizi jako každý obchodní zástupce,“ řekl v červenci u soudu Roman Smejkal, na něhož Zdeněk Zaňka odkazoval zájemce o investici ze svého kurzu.
„Je možné, že část odměny šla i do firmy The Royal Education,“ dodal při výslechu u soudu Smejkal. Jedním ze dvou jednatelů a menšinovým majitelem firmy The Royal Education byl právě Zdeněk Zaňka.
„Já sám jsem naopak v celé kauze kolem „IC Group“ v pozici poškozeného. IC Group mi stále dluží nemalé peníze za prodej podílu ve firmě zabývající se edukací na finančních trzích. Celá kauza kolem IC Group/Diversity Capital mne osobně stála hodně peněz, ztrátu reputace zavedené firmy a její značky,“ uvedl Zaňka ve vyjádření pro SZ Byznys.
Diversity Capital je v současnosti v úpadku. Co se stalo více než s jednou miliardou korun, které tato společnost získala od investorů, zatím není jasné. Z dosavadního průběhu insolvenčního řízení zatím jen vyplynulo, že velké částky mizely do spřízněných firem z IC Group. Stejně tak zatím není jasné, kolik peněz se vrátí zpět tisícům investorů.
Kauza IC Group a její pokrytí v Seznam Zprávách
V redakci Seznam Zpráv se věnujeme případu skupiny IC Group a s ní spojeného fondu The Royal Invest Fund of Kelantan z Malajsie. Za příběhem o investicích malajsijské královské rodiny v Česku se skrývá kapitál neznámého původu a stopy do Ruska a Tádžikistánu.
- Zámek v Protivíně měl hostit sultána. Teď ho zajistila policie (19. ledna 2024)
- Zámek v Protivíně měl být centrem světových aristokratů. Dočkal se zástavy (4. prosince 2023)
- Peníze lidí ze „sultánovy“ firmy odcházely do spřátelených společností (18. října 2023)
- Firma slibující lidem investice se sultánem čelí insolvenčnímu řízení (8. srpna 2023)
- Skupina lákající na investice se sultánem po sobě zametá stopy (28. července 2023)
- Místo sultána zůstaly v Protivíně pachuť a chátrající budovy (30. června 2023)