Článek
Holding Premiot Group, který vyrostl hlavně díky dluhopisovému financování, směřuje pod tíhou finančních problémů k překopání celé skupiny. Společnost podnikatele Ondreje Spodniaka zároveň přiznala, že se nachází pod silným tlakem věřitelů i nájezdníků zaměřených na firmy v problémech. Podle advokátů vystupujících na straně věřitelů jsou plány firmy na vyřešení situace nedůvěryhodné.
Skupina plánuje restrukturalizaci. Její součástí má být změna emisních podmínek. Premiot zároveň poprvé připustil, že všichni investoři nedostanou zpět ze svého kapitálu všechno, co měli.
„Skupina se ocitla pod extrémním tlakem ze strany věřitelů a spekulativních investorských skupin. Cílem restrukturalizace je především ochrana stávajících majetkových hodnot, následný prodej či dokončení jednotlivých projektů, a tím dosažení maximálního uspokojení věřitelů,“ sdělila firma věřitelům ve zveřejněném prohlášení.
Firma zároveň naznačila, že minimálně část věřitelů se musí připravit na „haircut“ neboli „ostříhání“. Tak se v byznysové hantýrce říká situaci, kdy například držitelé dluhopisů dostanou zpět jen část ze své investice.
„Uspokojení věřitelů bude u jednotlivých dlužnických společností rozdílné, a to v závislosti na výnosu z konkrétního projektu, který byl z poskytnutých prostředků financován,“ uvedla Premiot Group.
„Vzhledem k velmi složitým křížovým závazkům ve skupině Premiot se počítá se zahájením restrukturalizace v projektových společnostech, to znamená ve vlastnících developerských a jiných projektů. Postupně budou zapojovány do restrukturalizace skupiny Premiot jednotlivé dlužnické společnosti, tedy zejména emitenti korporátních dluhopisů,“ napsala dále firma.
Jak velké „ostříhání“ nastane v případě Premiotu, zatím společnost nesdělila. Rozhodovat o návrhu na změnu emisních podmínek dluhopisů mají schůze vlastníků obligací. Firma je slibuje svolat v rozmezí od 14. června do 23. července.
Kauza skupiny Premiot Group
Kauzu holdingu Premiot Group sleduje redakce SZ Byznys již od začátku roku. K případu jsme vydali následující zprávy:
- Velký vydavatel dluhopisů Premiot je v prodlení se splátkou dluhů
- Velký vydavatel dluhopisů Premiot Group přiznal finanční problémy
- Staveniště luxusních bytů Premiotu osiřelo, stavbaři čekají na peníze
- Štěpánek i Plíšková. Lákadlem na problémovou skupinu byly tváře celebrit
- Problémy Premiotu se prohlubují, musel zastavit stavbu Karolíny v Harrachově
- Zadlužený Premiot hledá spasitele. Najal si na to elitní právníky
- Vydávali dluhopisy ve velkém. Teď investory připravují, že sliby nedodrží
- Tisíce Čechů uvěřily celebritám a začaly investovat. Teď chtějí peníze zpět
- Domino kolem dluhopisové skupiny Premiot padá, zkrachoval horský projekt
- Dluhopisový průšvih Premiotu: Cenný majetek propadl věřiteli ze Slovenska
„Pokud se emitent dluhopisů s velkým počtem věřitelů nachází v situaci, kdy nesplácí kupony a snaží se zachránit, tak by měl především transparentně komunikovat. Tedy především sdělit věřitelům do co největší míry detailu své plány a co to pro ně bude znamenat. Premiot Group však pouze mlží a informace naopak před svými věřiteli tají,“ komentoval Jan Eisenreich, právník a předseda výkonné rady Asociace pro transparentnost finančního trhu.
„V březnu skupina oznamovala, že během dubna proběhne schůze majitelů dluhopisů. Nyní se z dubna stal červenec a odhadujeme, že ani to nemusí být konečný termín. Premiot nyní pouze o dva měsíce odsunul řešení své situace a svým věřitelům nesdělil, vyjma slibů, vůbec nic nového,“ dodal advokát.
Blok věřitelů kolem sebe formuje také právník Dominik Fries z kanceláře KLB Legal. „Na základě analýzy formy a struktury financování skupiny Premiot, způsobu distribuce obrovského množství dluhopisů nezkušeným retailovým investorům, jakož i ve světle dosavadní krizové komunikace emitenta považujeme jakékoliv sliby stávajícího managementu skupiny Premiot za nedůvěryhodné. Pro investory je nejvyšší čas sdružit se do silnějších věřitelských skupin,“ řekl.
„Pouze silná věřitelská skupina má naději na významnou vyjednávací pozici k dosažení nejvyššího možného uspokojení pohledávek po splatnosti. Vhodnou cestou pro poškozené investory je transparentní postup podle pravidel insolvenčního práva. Scénář, že Premiot nabídne z vlastní iniciativy všem poškozeným investorům férové řešení, je v této složité době nepravděpodobný,“ doplnil advokát z KLB Legal.
Do Premiotu investovalo kolem 3300 lidí hlavně prostřednictvím dluhopisů. Závazky firmy jsou v jednotkách miliard korun. O hodnotě majetku holdingu nejsou informace.
Mezi nejcennější aktiva Premiotu patří rozestavěný bytový komplex Skalka v Praze 5 a developerský projekt Karolína v Harrachově. Stavbu obou projektů skupina pozastavila.