Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Přirozený růst firem, příjmy z prodeje společností i přísun peněz díky vysokým úrokovým sazbám. To vše byly hlavní příčiny silného nárůstu zisků největších tuzemských investičních skupin za minulý rok.
Rekordmanem z hlediska dosažených výsledků je koncern miliardáře Daniela Křetínského. Ten vůbec poprvé sečetl čísla všech svých firem působících v energetice. Výsledek byl hrubý zisk (EBITDA – zisk před započtením úroků, daní a odpisů – pozn. red.) ve výši 7,3 miliardy eur. To je v přepočtu přes 180 miliard korun.
Na druhou stranu stejný ukazatel Energetického a průmyslového holdingu, který tvoří jádro Křetínského byznysu, klesl meziročně o 17 procent na 3,6 miliardy eur. Mohl za to mimo jiné pokles cen silové elektřiny.
Druhý nejvyšší zisk ve své historii vykázala skupina PPF nejbohatší Češky Renáty Kellnerové. V minulém roce zvýšila zisk na 1,45 miliardy eur, tedy přibližně na 36 miliard korun.
Kromě přirozeného růstu jednotlivých částí PPF podpořily růst zisku také jednorázové příjmy z prodeje filipínské a indonéské části poskytovatele spotřebitelských půjček Home Credit.
„Vybíráme investice s delším investičním horizontem tak, aby portfolio bylo trochu klidnější než v minulosti a vykazovalo známky co největší stability,“ řekl na květnovém setkání s novináři miliardář Jiří Šmejc, který skupinu PPF po smrti Petra Kellnera řídí.
Spokojenost s výsledky za rok 2023 může panovat též v Pentě, investiční skupině rozkročené mezi Česko a Slovensko. V čistém vydělala 12,1 miliardy korun. Lepší výsledek měla Penta jen před třemi lety. K zisku holdingu přispěl mimo jiné lékárenský řetězec Dr.Max, nemocniční síť Penta Hospitals, developerské projekty a slovenské peněžní ústavy Privatbanka a Prima banka.
„Dlouhodobě dosahujeme návratnosti kapitálu kolem 15 procent a v loňském roce jsme dosáhli řady úspěchů, které nám pomohou růst i v příštích letech. Dr.Max úspěšně expanduje v Itálii i na dalších trzích. Rozsáhlé akvizice pozemků nám umožňují měnit Prahu i Bratislavu v moderní metropole,“ uvedl při prezentaci výsledků spoluzakladatel Penty Marek Dospiva.
Podobně spokojení mohli být také majitelé skupiny J&T Finance Group. Zisk holdingu ovládaného rodinami Jakabovičů a Tkáčů vyskočil minulý rok o 71 procent na 278,7 milionu eur. Podle aktuálního kurzu to je sedm miliard korun. Lepší výsledek J&T ještě nikdy neměla.
„Pozitivně se na zisku odrazily vysoké úrokové sazby, které přispěly k nárůstu čistých úrokových výnosů. Druhým pozitivním faktorem pak bylo navýšení objemu obhospodařovaného majetku, který koncem roku činil sedm miliard eur. To se kladně promítlo do výnosů z poplatků,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys jeden z akcionářů skupiny Igor Kováč.
Holding KKCG miliardáře Karla Komárka sice přesná čísla nezveřejnil, ale rovněž hlásí výrazně lepší výsledek než o rok dříve.
„Skupině KKCG se v loňském roce dařilo. Očekáváme rekordní rok na úrovni EBITDA,“ sdělila mluvčí KKCG Dana Dvořáková.
„Do roku 2024 jsme vstoupili velmi dobře, a to oznámením dvou strategických akvizic: v oblasti informačních technologií jsme koupili společnost Avenga a v oblasti loterií jsme portfolio firem rozšířili o společnost IWG. Od února letošního roku provozujeme na základě čtvrté licence britskou Národní loterii,“ dodala zástupkyně KKCG.
Z hlediska výsledků se loni dařilo také skupině CPI realitního magnáta Radovana Vítka. Provozní zisk zvedla o 28 procent na 778 milionů eur. Na druhou stranu se ale Vítkův holding v současnosti potýká s vysokým zadlužením. Situaci řeší prodejem majetku a podílů v jednotlivých firmách investorům.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.