Článek
Zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v pondělí dopoledne jednali o kontrolách přiměřenosti záloh za energie.
Shodli se na tom, že mechanismus výpočtu záloh za energie není problematický. Problém podle předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka ale představují smlouvy, které se uzavírají pomocí nekalých obchodních praktik a staví odběratele do nevýhodné pozice.
Příkladem může být změna smlouvy na takzvaný spotový neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná.
„Tím, že ceny energií neustále rostou, rostou také platby za tyto kontrakty. To umožňuje obchodníkům veškerá rizika ve formě vysokých cen převést pouze na spotřebitele. Obchodník pak inkasuje přirážku a má své jisté. Naopak domácnosti nevědí, jaké mají zálohy, což je může dostávat do značného rizika,“ komentoval problematiku ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Výrazně také přibylo kontrol, jakým způsobem jsou zvyšovány ceny samotné a zda dodavatel při zvýšení cen postupoval podle zákona.
Kontrakt za spotové ceny
Podle ERÚ se navíc v posledních měsících objevila řada případů, kdy dodavatelé klienty převedli na spotový kontrakt, aniž by je o tom dopředu informovali. Ke stejnému přístupu se uchylovali i někteří zprostředkovatelé, kterým stačila i několik let stará plná moc. To už však kvůli novele energetického zákona, účinné od začátku letošního roku, není možné.
Máte nově nezvykle vysoké zálohy? Napište svojí zkušenost
„Máme z terénu signály, že u některých domácností u odběrných míst dochází k tomu, že záloha s vysokou pravděpodobností neodpovídá, není adekvátní a je stanovena vyšší,“ varoval minulý týden ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání vlády, že se objevují případy nepřiměřeně vysokých záloh.
Řešíte aktuálně, že nově vyměřené zálohy jsou podivně vysoké? Napište nám na email: petr.svihel@sz.cz
Ministr průmyslu Síkela uvedl, že počet stížností na výši záloh za energie se letos téměř ztrojnásobil.
„Zpravidla jde o případy v důsledku zvýšení ceny. Počet případů, kdy ERÚ potvrdí porušení daných pravidel výpočtu záloh, ale narostl jen mírně. Výrazně také přibylo kontrol, jakým způsobem jsou zvyšovány ceny samotné a zda dodavatel při zvýšení cen postupoval podle zákona. Zde už naopak na pochybení naráží úřad daleko častěji,“ uvedl Síkela.
Trávníček uvedl, že ERÚ letos obdržel asi 900 podání v souvislosti se zálohami a vysokými cenami. Jedno podání se může týkat i vyššího počtu jednotlivých zákazníků, celkově tak jde o stížnosti tisíců zákazníků. Celkem 200 stížností šlo do správního řízení kvůli porušení zákona.
Opatření chci předložit vládě ke schválení v řádu několika málo týdnů.
V praxi může zvýšení záloh nastat jen ze dvou důvodů. Prvním je nárůst spotřeby domácnosti, druhým zvýšení ceny dodávky. Pokud je důvodem růst ceny dodávky energie, musí zdražení nastat dříve, než se zvýší zálohy. „Mimo jiné to typicky předpokládá oznámení o zvýšení ceny ze strany dodavatele,“ uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Zákon přitom jasně říká, že musí jít o oznámení prokazatelné a adresné, nejpozději 30 dní předtím, než změny začnou platit.
Podle ministra průmyslu resort pracuje s několika opatřeními, která by v blízké budoucnosti měla před nekalými praktikami pomoci. Jejich konkrétní rysy ale neuvedl. „Opatření chci předložit vládě ke schválení v řádu několika málo týdnů,“ sdělil Síkela.
Podle předsedy Rady ERÚ Trávníčka by ale určitou regulací měla projít právě možnost uzavírání smluv za spotové ceny. Dále by se podle něj měla zpřísnit možnost postihu obchodníků za nekalé praktiky a posílit možnost získávat informace od obchodníků, například o strategii určování ceny za dodávky energií.
ERÚ bude podle aktuálních plánů dále pokračovat v kontrolách jako dosud.
„Chtěli bychom posílit možnosti toho, aby regulační úřad mohl účinně postupovat proti nekalým praktikám, to znamená, aby se zpřísnila možnost postižení obchodníků za přestupky v oblasti nekalých praktik,“ dodal Trávníček.