Článek
Výrobci ikonické židle č. 14, takzvané tonetky, se loni dařilo navzdory probíhajícímu covidu, nouzovým stavům a uzavírání maloobchodních prodejen. Tržby z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží společnosti TON na Kroměřížsku stouply na 706,7 milionu korun. V roce 2020 byly o 17,4 milionu nižší a na konci roku končily ve výši 689,3 milionu korun. Čistý zisk stoupl firmě téměř čtyřnásobně, z 11,6 milionu korun v roce 2020 na loňských 42,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na jejích internetových stránkách.
Loni společnost uvedla na trh například židle Albu a kolekci P.O.V., která se vyznačuje jednoduchým designem stolů a stoliček, které lez kombinovat v různých výškách a tvarech tak, že z nich lze sestavit desítky variant. Stoličky jsou stohovatelné, takže je lze v kancelářích, restauracích či domovech dát jednoduše na sebe.
Letos představila novou kolekci nazvanou 822. Její součástí jsou různobarevné hravé židle, křeslo, lounge křeslo, barové židle a nízké stoličky, které majíé perforované sedáky a zádové opěrky. Design nábytku navrhlo švédské studio Claesson Koivisto Rune, takže se do jeho podoby promítá současný skandinávský minimalismus. Celkový design je založen na modernistickém stylu.
Podnik loni v průměru zaměstnával 604 lidí, meziročně o 64 méně. Hlavní výrobní závod má v Bystřici pod Hostýnem. Předloni TON rozhodl o osamostatnění závodu v Holešově na Kroměřížsku, který se zabývá výrobou překližek, vznikla tedy dceřiná společnost Czech Plywood. Stoprocentní podíl má TON i ve společnosti BH Energo, která se zabývá výrobou a rozvody tepla a výrobou elektřiny. Další dceřiné společnosti má TON na Slovensku, v Rakousku, Německu, Polsku, ve Velké Británii a v Itálii.
Ačkoliv se loni na tržbách firmy podílely zahraniční trhy téměř třemi čtvrtinami, válka na Ukrajině, ani přijaté ekonomické sankcemi proti Rusku a Bělorusku by neměly mít výrazný dopad na výsledky firmy. Ukrajina, Rusko a Bělorusko totiž nejsou pro podnik významnými trhy. „Rizikem pro společnost může být růst cen energií, paliva, materiálů apod., ale nelze odhadnout, jaká opatření a po jak dlouhou dobu budou v účinnosti, nelze tedy spolehlivě určit konkrétní dopady,“ uvedlo ve výroční zprávě vedení podniku.
Většinu, 50,13 procenta akcií, držela ke konci loňského roku ve společnosti TON pražská firma MD21. Jejím jediným akcionářem je generální ředitel a místopředseda představenstva TON Milan Dostalík. Dalších 30,53 procenta akcií vlastnila pražská společnost MR10, jejímž předsedou představenstva je šéf představenstva TON Miroslav Rumpela,“ uvedla ČTK.
Tradice společnosti TON sahá do roku 1861, kdy v Bystřici pod Hostýnem vybudoval se svými syny továrnu truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Podnik za svou historii několikrát změnil vlastníka i název. Současný, který představuje zkratku slov továrna na ohýbaný nábytek, si ponechává od roku 1953. Ikonických tonetek, které se v závodě začaly vyrábět v roce 1859, se od té doby prodalo ve světě 80 milionů kusů.