Článek
Tradiční moravské vinařství Znovín Znojmo, které ročně vyprodukuje zhruba 2,5 milionu litrů vína, je na prodej. Podle informací SZ Byznys transakci zprostředkovává pražská poradenská firma Traficon Advisors, která od zájemců přijímá nabídky do konce března.
„Ano, Znovín je na prodej. Někteří zájemci se už byli ve vinařství podívat,“ řekl SZ Byznys zdroj blízký transakci, který s redakcí mluvil pod podmínkou anonymity. „Zájem mají hlavně finanční a investorské skupiny, které se chtějí v etablovat v oboru,“ dodal.
Majitel vinařství Zdeněk Palát na dotazy redakce neodpověděl. Investiční ředitel společnosti Traficon Advisors SZ Byznys sdělil, že sám se prodejem Znovínu nezabývá a přislíbil vyjádření kolegů.
Na prodej je celá společnost Znovín se zhruba 500 hektary vinic na Znojemsku a Hustopečsku, včetně proslulé historické viniční tratě Šobes v meandru řeky Dyje na moravsko-rakouské hranici. Cena vinařství by se podle informací SZ Byznys měla pohybovat ve vyšších stovkách milionů korun.
O prodeji Znovínu kvůli absenci pokračovatele v rámci rodiny Palátových se podle informací SZ Byznys mezi vinaři mluví už několik let. Dalším důvodem je také nedobrá situace Znovínu a celého oboru.
Těžká situace v oboru
Tu pro SZ Byznys okomentoval propagátor vína a poradce v oboru vinohradnictví a vinařství Milan Sedláček.
„Vinařský trh byl v posledních pěti letech silně ovlivněn krizemi. Nejdříve to byla covidová krize, která dovedla některé vinařské podniky, zejména ty, které se orientovaly více na prodeje do gastra, až na hranici krachu. Následně vypukla energetická krize, která nutila domácnosti šetřit,“ uvádí důvody, kvůli kterým se odvětví v posledních letech nedařilo, Milan Sedláček.
„Trh se začal oživovat až na podzim loňského roku a během svátků už fungoval opět naplno,“ doplnil.
Krize podle jeho slov nejvíce dopadly na velké firmy v oboru. „Mají spousty zaměstnanců a nemůžou je propustit. Jsou to vysoce kvalifikovaní lidé, takže ty dva až tři roky, kdy jejich prodeje klesly o desítky procent, platily vysoké náklady, ale takřka bez jakékoliv návratnosti,“ popsal.
„Vlastníci dokonce uvažovali o prodejích svých podniků, v některých případech k tomu opravdu došlo. Na tuto hranici se podle mých odhadů dostala zhruba desetina podniků v tomto oboru v Česku,“ říká expert v oboru vinařství Milan Sedláček.
Lukrativnost vinařství jako koupě je ale navzdory posledním rokům pro investory stále vysoká. „Vinařství dokáží na velmi malé ploše půdy získat pěstováním hroznů a výrobou vína ohromnou přidanou hodnotu oproti klasických zemědělcům,“ uzavírá.
Složitou situaci v oboru ve své výroční zprávě z roku 2023 popisuje i samotná společnost Znovín Znojmo, která v té době řešila pokles svých tržeb.
„Situace na trhu byla i v roce 2023 stále nejistá a nákupní aktivita zákazníků vlažná. V porovnání s předchozím rokem 2022 se podařilo navýšit tržby pouze v měsících leden o 8,2 % a říjen o 17,3 %. V ostatních měsících zaznamenáváme poklesy v rozmezí od 3,2 do 17,4 %,“ uvádí výroční zpráva společnosti s tím, že čistý zisk vinařství klesl o 76 procent na 5,7 milionu korun.