Hlavní obsah

Video: První mobil, který lze dvakrát ohnout a složit, zamíří do Evropy

První trojitý skládací mobil na světě míří do Evropy. Video: Jan Marek, AP

Přestože stojí desetitisíce, tak v domácí Číně byl o něj obří zájem a nyní se dostává nově i do Evropy. Nový chytrý telefon drží hned několik světových prvenství a překvapivě má i vcelku silný výkon. SZ Tech jej ukazuje na videu.

Článek

„Už jste někdy viděli něco takového? Vsadím se, že ne, co? Je první svého druhu. S překládáním jak dovnitř, tak ven. A svojí precizní koordinací je příbuzný švýcarským hodinkám,“ ukazuje revoluční mobil v úvodním videu tohoto článku Andreas Zimmer, produktový expert z Huawei.

Známý čínský výrobce smartphonů na prezentaci v Kuala Lumpur v Malajsii v úterý ukázal několik nových produktů. Hlavní pozornost nepřekvapivě strhnul první dostupný chytrý telefon s trojitým skládacím displejem na světě.

Informace a záběry si můžete prohlédnout v úvodním videu tohoto článku.

Poprvé se model Huawei Mate XT představil už loni v září. Společnost jej ale uvedla na trh jen v Číně. A teprve až nyní oznámila expanzi také na mezinárodní trh - včetně Evropy.

Co revoluční smartphone nabízí

Dvojité skládání chytrého telefonu obstarává patentovaný systém pantů. Zařízení nabízí tři možnosti využití. A to s jednou obrazovkou o velikosti 6,4 palce - čili jako klasický telefon, pak se dvěma obrazovkami a úhlopříčkou 7,9 palce - jako menší tablet, anebo se třemi obrazovkami - jako běžný tablet s displejem 10,2 palce neboli 25,9 centimetru.

Obrazovka smartphonu o rozlišení 3K přitom využívá technologii HUAWEI X-True a mezi jednotlivými režimy umožňuje plynulé přepínání.

Revoluční Huawei Mate XT se přitom může pochlubit i několika dalšími světovými prvenstvími než „jen“ trojitým skládáním.

Úhlopříčka o průměru 10,2 palce z něj dělá mobil s největším skládacím displejem a s tloušťkou jen 3,6 milimetru v plně rozloženém stavu je také nejtenčím skládacím telefonem, který je běžně k mání.

„Je vlastně opravdu působivé, jak si poradili s tím dostat všechno do toho maličkého telefonu. Baterie má tloušťku 1,9 milimetru. To je šílené,“ říká v úvodní videoreportáži jeden z návštěvníků konference.

Cena je extrémní, ale mohla by klesnout

Kdy se přesně Huawei Mate XT dostane do Evropy a zda bude i v Česku, to zatím firma neuvedla. Dostupný ale bude v jediné verzi, a to s 16GB RAM a 1TB úložištěm za 3499 eur, což je v přepočtu bezmála 88 tisíc korun. Nebude mít navíc HarmonyOS, ale klasický Android 14 s nadstavbou EMUI 14 - bez služeb Googlu.

„Není to levný produkt. Bavíme se o více než třech tisících dolarech, takže to určitě není mainstreamový produkt, po kterém většina lidí skočí,“ dodává Byran Ma, analytik z International Data Corporation, jehož oslovila agentura AP.

„Pokud jste tvůrce obsahu, který dělá do lifestylu, myslím, že bude celkem pasovat do vašeho stylu,“ doplňuje technologická novinářka Kathleen Manangkilová.

„Myslím, že jde o technologii v raném stádiu a potřebuje se ještě dostat na levnější cenovou úroveň, dle mého názoru zhruba tak na polovinu, a to už by, myslím, bylo něco, co bych byl ochotný si koupit,“ dodává další návštěvník.

Co by kromě dalšího rozšíření, a to včetně kapacit výroby a objemu prodeje, mohlo také vést ke zlevnění, je další výrobce. „Šušká se, že existuje nějaká konkurence v Koreji, která později také přijde. Ale teď je Huawei sám a jediný inovátor, který opravdu tvrdě prorazil vpřed,“ dodává analytik Byran Ma.

Značka v Malajsii odhalila mimo jiné také svá první sluchátka s uchycením za ucho - Huawei FreeArc. Jejich design ve tvaru písmene C je z tvárné slitiny niklu a titanu o tloušťce 0,7 mm. Přes 81 procent povrchu tvoří měkký silikonový materiál a mají reproduktor o rozměrech 17 × 12 mm s technologiemi pro optimalizaci zvuku včetně dynamického basového algoritmu. Na českém trhu budou dostupná od 14. března 2025 za cenu 119 eur, tedy tři tisíce korun.

Doporučované