Článek
Ve Spojených státech a Evropě přibývá poruch větrných turbín, od selhání klíčových součástí až po jejich úplné zřícení. Někteří odborníci tvrdí, že k nim dochází stále častěji, i když stále jen u malého zlomku strojů, napsala agentura Bloomberg.
V Evropě došlo v posledních letech například ke zřícení 235 metrů vysoké německé turbíny u města Haltern v září 2021, pádu nové velké turbíny v Litvě v březnu 2022 a jednomu větrníku ve Švédsku se loni v červenci částečně oddělila lopatka. Třem největším západním výrobcům turbín, společnostem GE, Vestas Wind Systems a Siemens Gamesa, zmíněné problémy problémy zvýšily náklady o stovky milionů dolarů.
Odborníci uvádějí jako hlavní viníky urychlené přidávání výrobních linek a snahu o stavbu co největších turbín. „Vidíme, že k těmto poruchám dochází v kratším časovém horizontu u novějších modelů, což nás znepokojuje,“ říká Fraser McLachlan, výkonný ředitel londýnské společnosti GCube Underwriting, která pojišťuje větrné elektrárny v hodnotě přibližně 3,5 miliardy dolarů ve 38 zemích.
Říká, že pokud bude poruchovost nadále stoupat, mohlo by se zvýšit pojistné, nebo by mohly být zavedeny nové limity krytí.
Společnosti Vestas, GE a Siemens Gamesa ve svých prohlášeních pro agenturu Bloomberg a v nedávných rozhovorech s analytiky potvrdily, že snaha o rychlý vývoj výkonnějších turbín vedla k problémům. „Rychlé inovace zatěžují výrobu a širší dodavatelský řetězec,“ řekl generální ředitel GE Larry Culp a dodal, že stabilizace výroby a kvality těchto nových výrobků vyžaduje čas.
Veřejně dostupné údaje o poruchách turbín větrných elektráren neexistují, tím pádem je náročné vytvořit obraz o jejich poruchovosti v průběhu let. Společnosti Vestas a GE však uvedly, že podíl jejich strojů, které nejsou schopny vyrábět energii, se zvyšuje.
Ačkoliv porucha či zřícení jedné větrné turbíny nemusí ovlivnit chod zbylých, které vyrábějí i nadále, přitahují poruchy stále větší pozornost veřejnosti. Orsted, největší světový developer pobřežních větrných elektráren, požádal v dubnu úřady o zastavení námořní dopravy v určitých lokalitách ihned poté, co jedné z turbín u dánského pobřeží upadly lopatky. Akcie společnosti Siemens Gamesa, která turbíny vyrobila, se po této zprávě propadly, píše Bloomberg.
Víc energie, více problémů
Aby mohli stavitelé instalovat méně turbín, ale vyrobili stejné množství energie, začali vyrábět větrníky s lopatkami dlouhými jako fotbalové hřiště. To je také důvod, proč ceny větrné elektřiny za poslední roky dramaticky klesly.
Ale v poslední době rostoucí náklady na materiál a potíže s výrobou elektřiny v posledních letech zhoršily celkovou situaci, čímž došlo ke zpomalení investic a rozvoje celého odvětví. Problém poruchovosti začal znepokojovat nejen pojišťovny, ale také banky a další věřitele, kteří mohou začít požadovat vyšší úrokové sazby. V současné době se proto výrobci zaměřují na výrobu strojů s vyšší spolehlivostí, a to ve velkém měřítku.
V rozhovoru pro Bloomberg Henrik Andersen, generální ředitel společnosti Vestas, uvedl, že turbíny jsou prozatím dostatečně velké a že klíčovým úkolem příštího desetiletí bude zvýšení celkové výroby. Generální ředitel společnosti Siemens Gamesa Jochen Eickholt řekl investorům, že pracuje na omezení portfolia, které se příliš rozšířilo. Larry Culp z GE řekl, že jeho společnost se podobně přesouvá k pouze základním produktům.