Článek
Byznysmenka Simona Kijonková se s jejími obchodními partnery rozhodla uskutečnit zásadní krok a nabídnout logistickou skupinu Packeta včetně tuzemské Zásilkovny k prodeji. Plán na velkou transakci přichází v době, kdy trh internetového nakupování, na němž je Zásilkovna závislá, zažívá horší časy.
„Můžeme potvrdit, že v současné době probíhají přípravy k oslovení vybraných investorů. Detaily zatím nebudeme více komentovat a ani výsledky nelze v této chvíli jakkoliv předjímat,“ uvedla Kijonková v tiskové zprávě poté, co o zamýšlené transakci informovaly Hospodářské noviny.
Největším akcionářem Packety jsou Simona a Jaromír Kijonkovi. Menšinový podíl ve skupině drží také velký e-shop s parfémy Notino a další investoři.
Skupina Packeta vyrostla okolo české Zásilkovny. Ta patřila v české e-commerce mezi průkopníky v rozvoji výdejních míst, kde si lidé mohou vyzvedávat balíčky z e-shopů. V posledních letech k tomu přidala ještě budování výdejních boxů, a to i v menších sídlech. V jeden čas dokonce Packeta uvažovala o tom, že by se přihlásila do soutěže o státní poštovní licenci a postavila se tak přímo České poště. Nakonec však do tohoto souboje nešla.
V případě výdejních boxů navíc Zásilkovně rychle vyrostla konkurence z řad dalších hráčů na logistickém trhu. Ať už to jsou velké e-shopy jako Alza nebo boxy přepravních firem typu DPD nebo PPL. Síť výdejních boxů provozuje i Česká pošta.
Packeta dávno přerostla hranice Česka, působí v celé střední a východní Evropě.
Do letoška firma zvládala financovat byznys z vlastních interních zdrojů. V dubnu však poprvé oznámila, že si vypomůže také s kapitálem od bank. Konsorcium tří peněžních ústavů půjčilo skupině zhruba jednu miliardu korun.
Za minulý rok Packeta v součtu utržila 6,1 miliardy korun. Meziročně to byl nárůst o 21 procent. Hospodářský výsledek firma zatím nezveřejnila.