Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Někteří američtí technologičtí giganti už několik let z různých důvodů propouštějí zaměstnance a chystají se v tom pokračovat i letos. Ačkoliv se důvody škrtů v počtu pracovníků různí, některé firmy stále více investují do umělé inteligence, jejíž rychlý vývoj ovlivňuje i množství potřebných zaměstnanců.
„Tyto společnosti stojí v popředí vývoje AI. Je tedy přirozené, že se budou snažit svoji technologii implementovat i u sebe. Efektivita zaměstnanců roste, některé úlohy se dají nově automatizovat, a někteří tak mohou pozbýt užitku a jsou propuštěni,“ řekl pro SZ Byznys analytik společnosti BH Securities Timur Barotov.
Z některých prognóz vyplývá, že by umělá inteligence mohla do roku 2030 nahradit až 800 milionů pracovních míst na celém světě. Vliv automatizace na počet zaměstnanců lze nicméně pocítit už dnes.
Do automatizace dlouhodobě investuje například firma Dropbox, která poskytuje webové úložiště. Už v dubnu roku 2023 propustila asi 500 zaměstnanců, a to jak kvůli pomalejšímu růstu, tak kvůli potřebě posílit investice do umělé inteligence.
A další škrty oznámila firma i loni. Na podzim uvedla, že propustí dalších více než 500 zaměstnanců. Společnost loni zaznamenala méně než dvouprocentní růst, což je nejnižší hodnota v její historii, a ztratila podíl na trhu ve prospěch konkurentů, jakým je například Disk Google.
Dle některých studií by v souvislosti s vývojem umělé inteligence mohla kromě škrtů vzniknout i nová pracovní místa napříč sektory. Do roku 2030 by dle odhadů mohly firmy po celém světě vytvořit 20 až 50 milionů pozic.
Škrty kvůli výkonnosti
Jedním z důvodů škrtů v počtu pracovních míst mohou být dle Barotova i požadavky akcionářů těchto firem. „Technologické společnosti se nyní obchodují za velmi vysoké ceny, a aby tato úroveň zůstala i nadále ospravedlnitelná, je nutné navyšovat zisk,“ vysvětlil analytik.
„Jedním ze způsobů je právě postupné propouštění, zefektivní se tím navíc společnost, a když je to postupné, tak si toho ani nikdo nebude moc všímat a nebude to vyvolávat mediální rozruch. Věřím tedy, že vedení společností čelí těmto tlakům a snaží se vymyslet různé způsoby, jak zvýšit zisk, potažmo nechat si kapitál, který pak vrátí akcionářům - ať už ve formě dividend nebo zpětných odkupů,“ dodal.
Snížit počet pracovníků se letos chystá i technologická společnost Meta, jež spravuje například sociální sítě Facebook nebo Instagram. Ta plánuje propustit pět procent především nejméně výkonných zaměstnanců. Majitel společnosti Mark Zuckerberg krok zdůvodnil přípravou na „intenzivní rok“, jak uvedl web CNBC.
O práci přijdou i někteří pracovníci softwarové firmy Microsoft, která chce podobně jako Meta snížit počet zaměstnanců v souvislosti s posílením výkonnosti těch stávajících. Společnost tak navazuje na škrty v předchozích letech. Například v roce 2023 propustila asi 10 tisíc lidí, což odpovídá pěti procentům pracovníků. Loni propustila tisíce lidí v herní divizi.
Firma mimo jiné také značně investuje do vývoje umělé inteligence. Například generální ředitel společnosti Satya Nadella oznámil investici ve výši tří miliard dolarů do rozšíření cloudové a AI infrastruktury v Indii s cílem posílit regionální kapacity a do roku 2030 vyškolit 10 milionů lidí v oblasti umělé inteligence.
Kolem 200 severoamerických zaměstnanců napříč společností chce propustit i internetový obchod Amazon. Firma dle tiskového mluvčího restrukturalizuje svůj tým severoamerických obchodů s cílem zvýšit efektivitu a inovace. Dvě stovky neznějí jako vysoké číslo, ale Amazon prošel kolem úspor již v minulých letech. Od roku 2022 firmu opustilo na 27 tisíc lidí.