Hlavní obsah

V USA chceme rozjet výrobu pro armádu, říká investiční šéf české zbrojovky

Foto: CSG

Značky munice vyráběné společností Kinetic Group, součástí CSG.

Zbrojařská skupina CSG Michala Strnada převzala koncem listopadu čtyři muniční továrny v USA. Nyní chce zvýšit tamní výrobní kapacity a začít dodávat střelivo i armádám v USA a dalších spojeneckých zemích.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Historicky největší česká investice v USA stála skupinu CSG kolem 53 miliard korun. Firma Michala Strnada kvůli ní vydala nové dluhopisy a refinancovala dosavadní úvěry. Podle člena představenstva CSG a jejího investičního ředitele Davida Štěpána přijdou změny v amerických továrnách postupně.

Nedávno jste se vrátil z cesty po muničních továrnách v USA, které se v rámci koupě americké firmy Kinetic Group staly součástí skupiny CSG. Vědí lidé v Minnesotě, Arkansasu a dalších místech, že teď tyto podniky patří Čechům?

Ne tak docela, a je to dobře. I pro nás je dobře, že to lidé a koncoví zákazníci vnímají jako americkou značku, na kterou jsou hrdí a kupují ji bez ohledu na to, kdo je majitel. Víte, komu patří Plzeňský Prazdroj?

Ano, japonské firmě Asahi.

No vidíte. Ale ta značka je pořád vnímaná jako česká značka, i když patří Japoncům. Američané to berou podobně, značku Federal (součást Kinetic Group, kterou koupila CSG, pozn. red.) považují za kvalitu a nespojují s tím změnu vlastníka.

David Štěpán

  • Pochází z Opavy, absolvoval studium ekonomie na ostravské VŠB-TUO.
  • Do CSG přišel v roce 2022 coby investiční ředitel.
  • O rok později se stal CEO Fiocchi Munizioni a řídil i dceřiné společnosti Fiocchi v USA.
  • Před příchodem do CSG pracoval pro auditorskou společnost KPMG.
Foto: CSG

CSG navíc už na americkém trhu několik let funguje, že?

Se společností Fiocchi jsme na tamním trhu už dva roky a po celou tu dobu tam jezdím, setkávám se s lidmi od našich dodavatelů i zákazníků. Když se akvizice dokončila, chodily mi od nich esemesky s gratulacemi, že je super, že jsme ukázali, že to umíme dělat.

Spustilo CSG v USA v této souvislosti nějakou PR kampaň?

Jak jsem říkal, my tam nejsme úplně noví, lidé z oboru věděli, kdo je Czechoslovak Group. Nějakou osvětu jsme samozřejmě prováděli, potkával jsem se s lidmi, byl jsem v také v Národní střelecké asociaci (NRA, sdružení prosazující práva držitelů zbraní, pozn. red.).

Co vám říkali?

Chtěli vědět, kdo jsme jako Fiocchi, jaké plány máme s Kineticem, pokud ho koupíme. Takže tam žádné překvapení nebylo. Ve městě Anoka jsem se setkali s místními šerify, kterým podnik Federal postavil novou střelnici, nejlepší v okolí, kam jezdí trénovat policisté z širokého okolí. My jsme se jim představili a slíbili, že jsme připraveni je nadále podporovat a že jsme rádi za to, co společně s místním management vybudovali.

Nevnášíte názvem Czechoslovak Group trochu zmatek mezi americkou veřejnost?

Už to právě měníme z marketingového a komunikačního hlediska na CSG. To je lepší, a v Americe mají navíc rádi zkratky.

Je tedy CSG po americké akvizici největším výrobcem malorážního střeliva v západním světě?

Ano, ale osobně ty superlativy nemám rád. Máme určitou instalovanou kapacitu, ale vždy respektuji konkurenci, i když je menší co do kapacit i tržeb, protože třeba může být inovativnější nebo ziskovější a některé věci mohou dělat chytřeji a lépe než my. Nejde jen o velikost.

Když se vrátíme k více než rok trvajícímu vyjednávání o koupi Kinetic Group –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak jste rozuměl strategii vedení Visty, které různě svolávalo a odvolávalo valné hromady, které měly akvizici schválit?

Tohle bylo poprvé, co jsme kupovali firmu kotovanou na burze, takže nemůžu říct, jestli to je standardní. Některé věci byly mimo naši kontrolu, třeba postup amerických úřadů nebo názory akcionářů. Akcionářem byla třeba skupina BlackRock, která spravuje aktiva za několik bilionů dolarů a Vista je pro ně jen kapka v moři.

Byli jste s akcionáři v kontaktu?

Ne, oni pro nás nebyli partnerem. Nabídky jsme podávali vždycky vedení Visty.

Na jaře to chvíli vypadalo, že se proti CSG vede v USA určitá kampaň. Proti prodeji Kineticu se vyslovilo sdružení amerických šerifů a dokonce i senátor a budoucí viceprezident J. D. Vance. Jak jste to vnímal?

My se soustředíme sami na sebe. Nebudu spekulovat, kdo za tím byl, ale k těm šerifům bych chtěl říct, že oni používají pistole (české firmy, pozn. red.) Colt nebo brazilské Taurusy, nebo německé Sig Sauer nebo italské Berretty. Munici mají od (české firmy, pozn. red.) Sellier & Bellot, od mexické firmy Aguila nebo korejské PMC. To jim nevadilo.

Poté se zdálo, že CSG to vyjednávání zlomilo, když nabídlo, že odkoupí i část té outdooorové divize Visty. Tím ji akcionářům nacenilo a oni byli spokojeni. Proč jste tento krok podnikli?

To byl mezikrok. Dostali jsme se do fáze, kdy jsme museli nějak reagovat na postup akcionářů, ale naší strategií bylo od počátku koupit jen muniční část. Na strategii jsme pracovali se zahraničními poradci a byl to krok, který nás měl přivést ke konečnému cíli.

Jak jste oslavili souhlas akcionářů s prodejem a uzavření celého obchodu?

Byla možná nějaká menší oslava, ale všechno jde pořád kupředu. To je DNA Michala Strnada a jeho způsob vedení firmy. Hned po ukončení transakce jsme odjeli do Ameriky, měli jsme první schůzku s managementem. Jestli jsme dobří, nebo ne, to už je pryč. Teď od nás budou chtít vidět výsledky a my budeme chtít výsledky od amerického managementu.

Už jste provedli nějaké změny ve fungování amerických podniků?

Americký management je tam už v průměru 10 nebo 15 let a my chceme, aby tam zůstali s námi. My jsme Kinetic koupili, jak se říká, na klíč, se vším všudy. Je to společnost, která funguje, má produkt, management, zákazníky a my nemáme ambice do jejího fungování teď zasahovat.

Co jste tedy svým novým zaměstnancům řekli?

Zaměstnance i zákazníky jsme ujistili, že pokud se budou zvyšovat kapacity, nebude to na úkor produkce pro komerční trh ani pro různé policejní složky, kterým dodává hlavně značka Federal a je v tomto segmentu velmi silná. Až nad tyto závazky budeme hledat kapacitu, kterou můžeme umístit mimo americký trh.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Jak budete americké továrny integrovat do CSG?

Naše práce teď spočívá v hledání synergií. Některé už jsme našli, teď je budeme kvantifikovat, rozdělíme si odpovědnost za projekty a termíny. Například s Fiocchi můžeme okamžitě využít synergii v nákupech surovin, to se úplně nabízí. Americké Fiocchi už nebude závislé na dovozu komponent z Itálie a díky tomu se naše italské kapacity mohou věnovat jiným trhům.

Jaký má Kinetic Group podíl ve výrobě civilní munice?

V tržbách je Kinetic Group asi z 80 procent civilní, necelých 20 procent připadá na policejní složky a dodávky pro armádu jsou minimální.

To asi budete chtít změnit, že?

Ano. Zákazníky CSG jsou primárně země NATO a jeho spojenci, tam jsme silní a tam se chceme posunou i s malorážní municí.

Jak budete postupovat? Máte nějaký časový rozvrh, do kdy chcete podíl armádních dodávek zvýšit?

To se musíte zeptat majitele.

On s námi ale nemluví.

Plány má určitě velice ambiciózní, ale teď se mi to těžko komentuje, protože vlastníky Kinetic Group jsme opravdu jen 14 dní a s tamním managementem teprve začínáme pracovat. Samozřejmě jedna věc je něco si nakreslit na papír a něco jiného je to pak vyrobit a dodat. Ale zabýváme se právě způsoby, jak doplnit produktové portfolio.

Co akvizice znamená pro samotnou skupinu CSG?

Celou skupinu to posouvá na jinou úroveň, protože jsme opravdu silný hráč na americkém trhu. Zatím na civilním trhu, ale máme ambice se dostat i na tamní obranný trh. Teď jsme skutečně globální firma stojící na dvou nohách, americké civilní a evropské obranné. Armádní byznys je jednodušší, co se týče výroby, civilní trh je zase stabilnější finančně, protože prodáváte pořád a nedostáváte platby třeba jen koncem roku.

Transakce vyšla CSG na více než dvě miliardy dolarů. Jak jste ji financovali?

Akvizici jsme financovali z prostředků CSG, která zároveň refinancovala veškerá úročená pasiva kombinací vlastních prostředků bankovního financování a dluhopisů. Vydali jsme dluhopisy v objemu 700 milionů dolarů. Jde o dluhopisy s pohyblivým výnosem a zájem byl dobrý, emisi jsme v krátké době upsali.

Neměli jste potíže s bankovním financováním?

Banky od začátku války na Ukrajině velice citlivě přehodnotily postoj vůči firmám, jako je CSG, ať už jde o financování některých produktů obranného průmyslu nebo o vnímání, že výroba munice není to samé, co například tabákové výrobky. Některé banky jsou samozřejmě citlivější než jiné, ale změna v jejich vnímání nám velmi pomohla.

Kinetic Group už se na americké burze neobchoduje. Neuvažuje o návratu a o IPO?

Do toho bych nerad zabíhal, to si musí vyhodnotit majitel. Ale všechno má svá pozitiva i negativa. Přístup k financím je dobrý, ale je otázka, jakou kontrolu pak máte nad firmou.

Jaké máte další plány? Máte výrobu malorážní munice, budete chtít i výrobu ručních zbraní?

To nechci komentovat.

Doporučované