Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Objem zakázek německého průmyslu v listopadu klesl proti říjnu o 5,4 procenta, což agentura Reuters označila za šok. A nečekaně se ve stejném měsíci snížily i maloobchodní tržby. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil německý statistický úřad.
„Velký vliv to samozřejmě má, protože česká ekonomika z 85 procent exportuje do Evropské unie a jeden z nejvýznamnějších partnerů je právě Německo,“ komentoval aktuální čísla pro SZ Byznys pokles prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
„Zároveň bych ale upozornil, že když to srovnáme s poptávkovou recesí v letech 2008 až 2009, tak jsme výrazně daleko od propadů, které nastaly tehdy. Nicméně v následujících měsících vývoj musíme sledovat, je to významný signál,“ dodal.
Analytici sice pokles zakázek v Německu očekávali, v průměru však počítali s poklesem jen o 0,2 procenta. Výrazně se snížily především velké objednávky na vlaky, lodě a letadla. Bez jejich započtení by se objem objednávek o 0,2 procenta zvýšil. Nejnovější údaje ještě více oživují obavy z recese největší ekonomiky eurozóny, která v loňském třetím čtvrtletí vykázala jen slabý růst.
Celkově je to druhý pokles zakázek po sobě, v říjnu se snížily o 1,5 procenta. Meziročně klesly objednávky v listopadu o 1,7 procenta, analytici naopak čekali růst, a to o tři procenta.
„Co považuji za rozdílné oproti roku 2008 a co může české ekonomice výrazně pomoci, je významnější diverzifikace českého hospodářství. Díky tomu nevzniká na Německu až taková závislost jako v minulosti,“ dodal Rafaj.
„Potvrzuje se, že Německo má dlouhodobé problémy. Znamená to také, že oživení české ekonomiky v následujícím roce může být v ohrožení, jelikož tyto zprávy na něj jednoznačně budou mít negativní vliv,“ doplnil ho viceprezident svazu Radek Špicar.
„Nejen slabá domácí ekonomika, ale také klesající konkurenceschopnost snižuje zakázky ve zpracovatelském průmyslu,“ uvedl podle agentury DPA ekonomický expert Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Jupp Zenzen.
Hlavně zákazníci ze zemí mimo Evropskou unii se nyní drží zpátky. „To nejsou dobré výchozí podmínky pro nový rok,“ dodal analytik.
V listopadu se ve srovnání s předchozím měsícem snížily i maloobchodní tržby. Klesly o 0,6 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že tržby o 0,5 procenta stoupnou.
Pokud vánoční nákupy nepřinesou pozitivní překvapení, mohla by se soukromá spotřeba snížit i v prosinci, domnívá se analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. „Pokračující politická nejistota spolu s opětovným zrychlením inflace činí výrazné oživení spotřeby nepravděpodobným,“ uvedl Brzeski.
Podle říjnového výhledu německé vlády by měl hrubý domácí produkt (HDP) za loňský rok vykázat pokles o 0,2 procenta. Vládní prognóza předpokládá, že se ekonomika letos vrátí k růstu, který odhaduje na 1,1 procenta. Německo je největším obchodním partnerem České republiky a řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.