Článek
V Česku vzniká významný evropský hráč v byznysu s ojetými vozy. Česká skupina EAG koupila západoevropskou technologickou firmu Fastback, která umožňuje digitální cestou propojit nabídku a poptávku po ojetinách. Cena transakce se počítá ve stovkách milionů korun. O další akvizici jedná EAG v Polsku.
„Není příliš obvyklé, aby české firmy uskutečňovaly akvizice technologických společností na Západě. Při akvizičním procesu v takovém případě hrají důležitou roli nejen finanční možnosti kupujícího, velký důraz je kladen i na přidanou hodnotu nového vlastníka,“ uvedl Pavel Svoreň, výkonný ředitel skupiny Portiva, která holding EAG většinově vlastní.
Fastback umí prostřednictvím svého softwaru propojovat prodávající z řad autosalonů, leasingových společností či autobazarů s profesionálními zákazníky, jako jsou například obchodníci s ojetými vozy.
Už loni holding EAG koupil tuzemskou jedničku v oblasti prověřování, oceňování a zabezpečování vozidel Cebia. Současná akvizice pro skupinu znamená získání dalšího důležitého dílku v byznysu s ojetinami a zároveň impulz pro další expanzi.
„Fastback je sám o sobě skvěle fungující a rychle rostoucí firmou s dominantním postavením v zemích Beneluxu a ve Francii. Pro EAG však tato akvizice zároveň představuje ideální způsob, jak rozšířit svoje komplexní softwarové služby na Západ a naopak ve střední Evropě včetně Česka posílit své aktivity,“ řekl šéf EAG Jakub Šulta.
Zakladatelé zůstanou
Součástí dohody o akvizici Fastback je, že belgičtí zakladatelé firmy zůstanou v jejím vedení ještě nejméně tři roky. Má to pomoci zachovat kontinuitu byznysu.
„Vstup silného strategického investora, jakým skupina EAG je, umožní další rozvoj a expanzi naší platformy nejen v západní Evropě, ale také na trzích střední a východní Evropy. Důležité je pro nás také rozšíření nabídky Fastback o analytické a datové nástroje skupiny EAG, které dále posílí naši tržní pozici,“ sdělil Fabrice Bruyère, jeden ze zakladatelů společnosti Fastback.
Spolu se západoevropskou akvizicí oznámil holding EAG také změnu ve skladbě svých akcionářů. Z firmy odešel jeden z jejích spoluzakladatelů Jan Kranát, někdejší šéf Škofinu a leasingového byznysu Volkswagenu v Rusku. Jeho podíl ve výši 22,5 procenta převzala Portiva. Mezi konečné vlastníky EAG tedy patří zakladatelka Portivy Iva Šťastná, šéf Portivy Pavel Svoreň, zakladatel e-shopu Košík.cz Jakub Šulta a podnikatel Petr Kratochvíl.
Skupinu EAG tvoří dva pilíře. V prvním jsou technologické společnosti Cebia, Teas, Autosoft a nově Fastback. Druhý pilíř EAG tvoří evropské internetové tržiště s ojetinami Carvago. Dohromady letos EAG očekává tržby dvě miliardy korun.