Článek
V pondělí americké ministerstvo energetiky informovalo o dohodě USA a Jižní Koreje o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií.
Dopad smlouvy na konkrétní spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ale není z dokumentu jasný. KHNP letos v létě zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v České republice, Westinghouse byl ze soutěže vyřazen.
„V souladu s hlubokým a dlouhodobým vztahem mezi Spojenými státy a Korejskou republikou dosáhly obě země 1. listopadu významného výsledku tím, že pokročily ve spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky parafováním memoranda o porozumění,“ uvedlo americké ministerstvo.
Obě země tak potvrdily závazek podporovat rozšiřování jaderné energie pro mírové využití a zároveň dodržovat nejvyšší standardy nešíření, bezpečnosti, záruk a zabezpečení. Ministerstvo bez bližších podrobností uvádí, že obě strany si také upevnily kontrolu nad vývozem civilních jaderných technologií.
„Tyto další závazky poskytnou odrazový můstek pro rozšíření vzájemné spolupráce v boji proti klimatickým změnám, v urychlení transformace energetiky ve světě a v zajištění kritických dodavatelských řetězců. Zároveň vytvoří nové ekonomické příležitosti v hodnotě miliard dolarů a zajistí či udrží desítky tisíc pracovních míst ve výrobě pro oba naše průmyslové sektory,“ stojí ve zprávě ministerstva.
O výstavbě dvou jaderných reaktorů v elektrárně Dukovany rozhodla česká vláda v červenci. Dala přednost nabídce KHNP před nabídkou francouzské EDF. Americkou firmu Westinghouse, která byla dalším uchazečem, vyřadila ze soutěže už dříve. Obě společnosti výsledek tendru napadly u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten zatím nepravomocně jejich námitky odmítl. V platnosti ale zůstává předběžné opatření, kterým úřad zakázal elektrárenské společnosti ČEZ uzavřít smlouvu s KHNP, platit přestane až po pravomocném rozhodnutí.
„Neznáme detaily dohody mezi společnostmi KHNP a Westinghouse, ale pokud je jejím výsledkem společný postup k úspěšnému naplnění projektu výstavby nového jaderného zdroje v České republice, pak je to pro nás dobrá zpráva,“ sdělil ČTK mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. „Vždy jsme věřili, že případné neshody mezi účastníky tendru jsou při existenci dobré vůle odstranitelné. V zásadě všichni účastníci tendru jsou renomovanými společnostmi v odvětví a my s nimi na různých úrovních a významných projektech spolupracujeme,“ dodal.
První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun.
Westinghouse tvrdí, že KHNP nemá licenční smlouvu na vývoz reaktorů založených na technologii této americké firmy. Českou republiku v září navštívil jihokorejský prezident Jun Sok-jol, podle něhož je Korea přesvědčena, že dokáže překonat jakékoliv překážky v projektu výstavby dvou bloků v jaderné elektrárně Dukovany, a to včetně žalob neúspěšných uchazečů.