Článek
Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. České televizi to potvrdila ředitelka komunikace Ministerstva financí Michaela Lagronová. Podle vedení firmy Vítkovice Steel ke zmrazení jejího majetku nedošlo. Společnost vyrábí, má dostatek zakázek a vedení doufá, že situace se vysvětlí a nepostihne firmu.
Společnost může dále fungovat, provozovat svou podnikatelskou činnost.
Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss Seznam Zprávám potvrdil, že FAÚ vydal předběžné opatření, které zmrazuje 100procentní podíl společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi Evropské unie vůči osobám a subjektům z Ruské federace a Běloruska.
„Společnost může dále fungovat, provozovat svou podnikatelskou činnost, vyplácet mzdy zaměstnancům a plnit své obchodní závazky vůči svým partnerům, ale nesmí být prodána, nebo její podíly převedeny na jiného vlastníka,“ uvedl Weiss.
Tímto krokem se navýší celkový objem zmraženého majetku ruských subjektů a osob v Česku. Podle Weisse je hodnota takového majetku nyní ve výši několika miliard korun.
„Vedení společnosti Vítkovice Steel je překvapeno sdělením, které média uvádějí. O tom, že by měla zmrazený majetek, nemá informace,“ řekla ČTK mluvčí Vítkovic Steel Jana Dronská. FAÚ podle ní pouze v minulých dnech společnost informoval, že obdržel podnět k prošetření společnosti a že v rámci předběžného opatření nemá poskytovat finanční plnění vlastníkům. „To už nejméně tři roky neděláme, neboť společnost netvoří čistý zisk, a proto se nás toto opatření nijak negativně nedotýká,“ uvedla firma.
Vedení podniku je podle mluvčí s FAÚ v kontaktu. „Podle nás k žádnému zmrazení majetku společnosti nedošlo, ani si nejsme vědomi, že by se připravovalo. Společnost vyrábí, má dostatek zakázek a doufá, že situace se vysvětlí a nepostihne firmu,“ uvedla Dronská.
Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na konci dubna uvedl, že Česko zmrazilo ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.
Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli. Firma je největším výrobcem ocelových plechů v Česku a jediným výrobcem štětovnic, které se používají především při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest. Podnik má téměř 900 zaměstnanců.
Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Společnost po ruské anexi Krymu v roce 2014 vypustila z názvu jméno svého dosavadního ruského vlastníka Evraz a převzala jej vlastnicky neprůhledná pětice kyperských firem.
Server Info.cz letos v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB. Mluvčí společnosti ale informaci o ruských vlastnících odmítla, za pěticí kyperských akcionářů stojí podle ní podnikatelé z postsovětských republik, nikoliv z Ruska.
Podle posledních celoročních výsledků Vítkovice Steel snížily ztrátu v roce 2020 na 267 milionů korun. Šlo o jejich nejlepší hospodářský výsledek za tři roky, v roce 2018 byly ve ztrátě 1,68 miliardy. Za první tři loňská čtvrtletí dosáhla firma čistého zisku 25 milionů korun.
Generálním ředitelem a předsedou představenstva se od 1. ledna letošního roku stal dosavadní finanční ředitel a člen představenstva Radek Strouhal. Nahradil Dmitrije Ščuku. Ščuka působil v podniku více než deset let.