Článek
Případ zmizelých iPhonů a další elektroniky značky Apple z e-shopu Mamut.cz představuje reputační problém pro softwarovou skupinu Unicorn miliardáře Vladimíra Kováře. A to nejen proto, že je Kovář přes několik dalších firem koncovým majitelem firmy Mammoth, která e-shop Mamut.cz provozovala.
Unicorn se hájí tím, že se v citlivé kauze sám stal obětí podvodu. Zároveň však měla skupina s firmou Mammoth těsné finanční a manažerské vazby.
„Skupiny Unicorn a Plus4U jsou soustavami samostatných společností s právní subjektivitou a se svými statutárními orgány. Za každou jednotlivou společnost mohou závazně jednat pouze její statutární orgány, a to v souladu se zápisem v obchodním rejstříku,“ odpověděla tisková zástupkyně e-shopu Mammoth Aneta Havlová na e-mail s otázkami zaslanými na mediální kontakt Unicornu.
„Společnost Mammoth, nyní v úpadku, není z hlediska řízení ovládána ani jinak propojena se skupinou Unicorn. Společného mají pouze koncového vlastníka,“ dodala.
107 tisíc iPhonů
Hlavní postavou celé kauzy je podnikatel Břetislav Janoušek. Z e-shopu Mammoth odebíral ve velkém telefony za účelem jejich dalšího pronájmu koncovým zákazníkům prostřednictvím svých firem J.A.E. a SBJ Trade. Celkem to bylo 107 tisíc telefonů Apple a 361 tisíc sluchátek AirPods.
Na konci minulého roku však začal mít problémy s platbami za elektroniku. Problémy se vystupňovaly letos na jaře. Po zastavení plateb od Janouškových firem se do problémů dostala i firma Mammoth a zkrachovala. Po Janouškovi, telefonech i penězích se slehla zem. Dodavatelé elektroniky Apple, společnosti T-Mobile a J&T Leasing, hlásí škody v miliardovém řádu.
Národní centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje případ kvůli podezření ze zpronevěry, podvodu a praní špinavých peněz. Podezřelými jsou Janoušek a jednatelé Mammothu Jan a Ondřej Měřinští. Obviněn zatím nikdo nebyl.
Přestože Janoušek žádnou oficiální pozici v Mammothu nezastával, byl loni spolu s jednatelem e-shopu Janem Měřinským nominován do pracovní skupiny nazvané Top Management. V tomto poradním orgánu Unicornu se potkávají vrcholoví manažeři holdingu včetně samotného Vladimíra Kováře.
V roce, kdy se začaly problémy Mammothu „klubat“, měl Břetislav Janoušek přístup do nejvyšších pater Unicornu. A bylo by s podivem, pokud by tam o byznysu Mammothu a jeho firem nehovořil.
„Členové poradního orgánu prezentují aktuální výhledy, obchodní příležitosti a informace, zkušenosti, představují své produkty a služby a jejich přidanou hodnotu pro zákazníky. Tento poradní orgán nemá žádnou rozhodovací ani řídicí pravomoc ve vztahu k jednotlivým společnostem,“ popsala náplň schůzek mluvčí Mammothu Havlová.
Klíčoví jednatelé
Přímou zodpovědnost za obchody Mammothu dává Unicorn jednatelům e-shopu Ondřeji a Janu Měřinským. „Za každou jednotlivou společnost mohou závazně jednat pouze její statutární orgány v souladu se zápisem v obchodním rejstříku,“ uvedla mluvčí Mammothu Havlová.
Přestože jednatelé měli jednat ve prospěch firmy Mammoth, Ondřej Měřinský zároveň u insolvenčního soudu připustil, že byl placený někým jiným. Jméno firmy, která ho platila, nesdělil.
Samotný Unicorn a jeho firmy si z Mammothu pravidelně odčerpávaly peníze. Firma Plus4U, která Mammoth přímo vlastní, si nechala od e-shopu měsíčně posílat 800 tisíc korun. Společnost platby zdůvodňuje smlouvou o outsourcingu zahrnující například pravidelné konzultace a administrativní a IT podporu.
Naopak v době, kdy Mammoth začal mít na konci minulého roku problémy, poslala do něj další firma z Unicornu nazvaná Plus4U Fair Pay úvěry ve výši 72 milionů korun, aby měl e-shop na úhradu faktur. Jednatel e-shopu Ondřej Měřinský přitom u výslechu před insolvenčním soudem tvrdil, že si úpadek firmy, kterou řídil, uvědomil až v okamžiku zmizení Břetislava Janouška.
Procento z tržeb
Přímý profit z Mammothu měl také osobně Vladimír Kovář. Na základě smlouvy s obchodem inkasoval jedno procento z tržeb Mammothu. Za minulý rok tržby e-shopu raketově vyskočily na 2,7 miliardy korun. Ve skutečnosti ale podle firmy přišlo kvůli Janouškovým machinacím jen 1,6 miliardy. A z této částky se také měla počítat odměna pro Vladimíra Kováře.
„Odměna ve výši jednoho procenta z obratu dlužníka představuje protiplnění náležící Vladimíru Kovářovi dle smlouvy za poskytnutí licence logického konceptu technického řešení internetového obchodu maloobchodního i velkoobchodního typu v prostředí internetové služby Plus4U. Kovář je autorem technického návrhu řešení pro podporu e-shopu. Současně vystupoval jako konzultant při jednání s dodavateli technologických řešení, kteří konkrétní řešení pro podporu e-shopu implementovali a dlouhodobě rozvíjeli,“ vysvětlila zástupkyně Mammothu Havlová.
Samotný Unicorn popisuje osobní vztahy Kováře a Janouška jako téměř bezvýznamnou záležitost.
„S panem Janouškem se moc nepotkával, možná občas na chodbě, žádný přímý vztah tam nebyl,“ uvedl ke vztahu Kováře a Janouška David Kimr z vedení Unicornu v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Faktem však je, že Kovář i Janoušek byli loni členy pracovní skupiny Top Management zahrnující vrcholové manažery holdingu. Nepřímou spojkou Janouška a Kováře navíc byla v minulosti i někdejší manželka Břetislava Janouška. Do roku 2011 byla šest let členkou dozorčí rady společnosti Smithery spravující soukromý majetek Vladimíra Kováře.
„Paní Veronika Janoušková byla členkou dozorčí rady společnosti Smithery, ale s ohledem na lidské soukromí nebudeme poskytovat bližší informace kromě té, že v jejím angažmá nehrál žádnou roli její bývalý manžel Břetislav Janoušek,“ reagovala zástupkyně Mammothu Havlová.
Vývoj kauzy Mammoth se v současnosti odehrává na dvou rovinách. První je insolvenční řízení, které s firmou probíhá. Druhou rovinou je vyšetřování protimafiánských složek policie.
Upřesnili jsme informace o způsobu sestavování poradenské skupiny Top Management a jejím složení, o úvěrech pro Mammoth od společnosti Plus4U Fair Pay a o odměně Vladimíra Kováře z tržeb e-shopu.