Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu mnohonásobně stoupl zájem o SIM karty českých operátorů, překladatelské služby i česko-ukrajinské slovníky. Lidé prchající z Ukrajiny do Česka musí zůstat online, aby si zde vyřídili úřední záležitosti a více se sžili se zdejším prostředím.
Do Česka od začátku invaze přišlo kolem 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, Ministerstvo vnitra už vydalo speciální víza více než 270 tisícům z nich.
Rozhodli jsme se uvolnit desítky tisíc kusů SIM karet pro humanitární účely. Šlo o několik druhů předplacených karet určených jak pro volání a SMS, tak i pro datování.
Pro většinu příchozích je nyní důležité zůstat v kontaktu s blízkými, kteří zůstali ve vlasti, nebo se vydali jinam. „Tomu odpovídal i obrovský nárůst hovorů mezi Českem a Ukrajinou – například 27. února denní objem provolaných minut vzrostl o celých 6616 procent oproti běžnému provozu,“ popisuje situaci mluvčí Vodafone Charlota Dědková.
Uprchlíci si nyní ve velkém vyřizují české SIM karty – buď sami, nebo je mohli získat od humanitárních organizací. Právě po předplacených kartách byla z neziskového sektoru vůči operátorům velká poptávka.
„Do čtvrtka jsme takto rozdali 45 000 předplacených karet. Zároveň nabízíme volání z Ukrajiny a do země pro všechny naše zákazníky zdarma,“ říká manažerka externí komunikace T-Mobile Zuzana Svobodová.
Bez českého čísla si Ukrajinci nemohou například založit bankovní účet u tuzemských bank a komunikovat s českými úřady.
„Také proto jsme se okamžitě v reakci na tuto situaci rozhodli uvolnit desítky tisíc kusů SIM karet pro humanitární účely. Šlo o několik druhů předplacených karet určených jak pro volání a SMS, tak i pro datování,“ říká také tisková mluvčí společnosti O2 Veronika Zachariášová.
SIM karty operátoři distribuují prostřednictvím humanitárních organizací, dále přes kontaktní místa Ministerstva zahraničních věcí například na slovensko-ukrajinských hranicích, v Krajských asistenčních centrech pomoci nebo je dávají k dispozici přímo na svých pobočkách.
V poslední době se setkáváme od ukrajinských občanů se zvýšenou poptávkou po tarifních programech nebo internetovém připojení do ubytovacích zařízení.
Vodafone už takto rozdal asi 12 500 SIM karet. „Velká poptávka ale byla také po mobilních telefonech, protože někteří lidé na útěku o své přístroje přišli úplně nebo se jim poškodily. Specifická je také situace ukrajinských dětí, které sice doma mobilní telefon nepotřebovaly, ale v současné situaci je nutné, aby byly v dosahu,“ říká Dědková.
Aktuální situace si rovněž vyžádala posílení internetového připojení. Některá místa se současnou situací nepočítala a nebyla k ní ani přizpůsobena. „V poslední době se setkáváme od ukrajinských občanů se zvýšenou poptávkou po tarifních programech nebo internetovém připojení do ubytovacích zařízení,“ popisuje Svobodová.
Na základě zájmu T-Mobile také zajišťoval nebo posiloval připojení k wi-fi nebo signál na kontaktních místech, jako jsou nádraží a krajská asistenční centra.
Poptávka po internetu však přichází i od samotných uprchlíků. „Lidé přicházející z Ukrajiny, kteří zde plánují zůstat déle, mají pak také zájem o pevný internet včetně potřebného hardware,“ vysvětluje Zachariášová. Vedle SIM karet O2 ve spolupráci s humanitárními organizacemi rozdalo i hardware v celkové hodnotě nižších desítek milionů korun.
Vedle toho v březnu poukázala společnost O2 na konto Člověka v tísni 5,5 milionu korun. Šlo o celkovou částku vybranou mezi zaměstnanci i diváky O2 TV, kteří mohli na humanitární pomoc přispívat během vysoce sledovaného fotbalového derby pražských S.
„Nadále situaci monitorujeme a vyhodnocujeme i další kroky, které bychom v rámci dlouhodobé pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny mohli podnikat. Velmi dobře si uvědomujeme, že finanční prostředky budou potřebné i v dalších týdnech, měsících, možná letech,“ říká Veronika Zachariášová.
Zaměstnanci O2 projevují obrovskou solidaritu, za jeden týden mezi sebou na Ukrajinu vybrali přes 1,1 milionu korun. Nadace O2 se zavázala tuto částku zdvojnásobit.
S uprchlickou vlnou přichází i vyšší zájem o překladatelské a tlumočnické služby z ukrajinštiny. Mezi jednoduše dostupná řešení patří překlad pomocí online Google Překladače. „Zaznamenali jsme, že neziskové a humanitární organizace, které se starají o uprchlíky z Ukrajiny v regionu střední a východní Evropy, včetně České republiky, velmi často využívají Překladač Google pro jeho snadnou dostupnost,“ říká Iva Fialová, manažerka komunikace Google.
Lidé na něj také spoléhají v přímém kontaktu s lidmi na hranicích. „Používají hlavně konverzační režim, díky kterému lze překládat mluvené slovo na místě v reálném čase. Uprchlíci přijíždějící do okolních zemí mohou využívat i překlad nápisů a textů za pomoci fotoaparátu,“ uvedla Fialová.
Mnohonásobně vyšší poptávka je také po offline překladech osobních dokladů, různých formulářů, informačních dokumentů a po tlumočení jazyka při osobním kontaktu s uprchlíky.
„Od konce února se poptávka po překladech a tlumočení v kombinaci s ukrajinštinou zvýšila o přibližně 1000 procent oproti předchozímu období,“ říká ředitelka překladatelské agentury Spěváček Kateřina Kamišová.
Ukrajinci se také snaží integrovat do české společnosti, a proto se učí česky, což dokládá zájem o česko-ukrajinské slovníky, učebnice češtiny i jazykové kurzy.
„Na nákupním rádci Zboží.cz pozorujeme rostoucí zájem o učebnice českého jazyka. Oproti měsíci únoru je poptává o 16 procent více uživatelů. Stoupá také zájem o slovníky obecně. Ty zaznamenávají skokový růst o 66 procent,“ říká za Zboží.cz Kristýna Hořovská.
Zvýšenou poptávku po slovnících eviduje také knihkupectví Kosmas. „Kapesní česko-ukrajinský (ukrajinsko-český) slovník, který vyšel v srpnu loňského roku, měl do počátku konfliktu prodej dva kusy, za posledních 10 dnů se jej jen v našich kamenných prodejnách prodalo 51 kusů,“ říká za knihkupectví Petra Frindová.
Jelikož ale před začátkem války nešlo o masově prodávaný slovník, knihkupci jej nemají tolik naskladněný a může se stát, že se časem vyprodá. „Záleží na nakladatelích zaměřených na tento druh literatury, jak rychle zareagují například dotiskem,“ vysvětluje Frindlová.
Zvýšený zájem je také o kurzy češtiny pro cizince, do kterých se příchozí Ukrajinci po čase zapojují. „Momentálně na kurzy dochází více než 50 Ukrajinců, kteří se učí základy češtiny,“ sdělila Kamišová. Díky znalostem češtiny se budou moct rychleji zapojit do běžného života a najít si práci.