Článek
Ještě letos na jaře počítala skupina YD Capital s tím, že do čtyř let získá z prodeje svého dodavatele elektřiny a plynu nazvaného První česká energie (PČE) miliardy korun. Aktuálně však holding místo počítání zisků řeší, co bude s První českou energií dál.
Energetický byznys této firmy se letos natolik rozkolísal, že společnost měla v jednom okamžiku problémy hradit faktury dodavatelům elektřiny z fotovoltaik. Zároveň do První české energie vstoupil investor Lukáš Novák ze skupiny InTeFi Capital. Ten se netají tím, že by rád podíl u dodavatele energií ještě navýšil.
„První česká energie měla schválenou dlouhodobou obchodní strategii, že má na trhu znatelně růst. To se jí podařilo a dosahuje kladných hospodářských výsledků. Nicméně takový růst musí být podpořen dlouhodobě investicemi,“ sdělil na dotaz SZ Byznys generální ředitel První české energie Libor Janíček.
„Bohužel od léta po několika žádostech a příslibech nedošlo k potřebné finanční podpoře od majoritního akcionáře (YD Capital, pozn. red.). Aby společnost mohla nadále fungovat a ochránila své zákazníky, musel management přistoupit k určitým prodejům majetku a optimalizačním krokům,“ dodal šéf energetické firmy.
Jednu z transakcí při prodeji majetku udělala První česká energie se společností Tramaco Energy fungující na trhu pod značkou Electree.
„Tramaco Energy převzalo od První české energie zákazníky, kteří do PČE dodávali energii z obnovitelných zdrojů. Hodnota transakce podléhá obchodnímu tajemství, a proto ji nemůžeme specifikovat,“ uvedl jednatel a spolumajitel Tramaco Energy Lubomír Káňa.
Situace v První české energii se zhoršila na podzim. Tehdy společnost v určitém období nedokázala hradit včas splatné faktury dodavatelům elektřiny, kterou vykupuje z obnovitelných zdrojů. Tato situace již měla být zažehnána.
„K dnešnímu dni nemá První česká energie žádné závazky po splatnosti a je stabilizovaná,“ zdůraznil šéf firmy Janíček.
Skupina YD Capital na otázku ohledně své podpory a financování přímo neodpověděla. Z její odpovědi je však patrné, že mezi holdingem a představiteli První české energie nepanují ideální vztahy.
„Bylo zjištěno pochybení některých členů představenstva společnosti První česká energie. V současnosti probíhá důkladné interní šetření včetně prověřování konkrétních okolností,“ uvedla bez dalších podrobností mediální zástupkyně YD Capital Pavla Mudrochová.
„YD Capital přistupuje k této situaci s maximální odpovědností a v souladu s našimi standardy řízení firmy. Na valné hromadě První české energie bude vedení komplexně řešit vzniklou situaci a další strategické směřování firmy. S ohledem na citlivost této záležitosti a probíhající prověřování nemůžeme v tuto chvíli poskytnout žádné další informace,“ dodala mluvčí YD Capital.
V představenstvu První české energie je její šéf Libor Janíček a Jan Fischer. Janíčka vyjádření YD Capital ohledně údajných pochybení v představenstvu překvapilo.
„Nevíme o žádném šetření ani pochybeních. První česká energie je pravděpodobně nejúspěšnějším projektem v portfoliu skupiny YD Capital. Tvoří majoritní část obratu skupiny YD, je auditovaná a dosahuje poslední dva roky stabilní provozní ziskovosti, což podle veřejně známých informací není úplně obvyklé u firem ze skupiny YD Capital. Za poslední měsíce děláme maximum pro společnost, aby byla solventní a měla zajištěný provozní kapitál, což se podařilo,“ reagoval generální ředitel energetické firmy Janíček.
Aktuální valná hromada První české energie bude o to zajímavější, že do ní vstoupí firma Heativa Invest ze skupiny InTeFi Capital byznysmena Lukáše Nováka. Ta v energetické firmě koupila desetiprocentní podíl od jejího generálního ředitele Libora Janíčka.
„Do energetiky jsme se pustili již před nějakou dobou a z dlouhodobého pohledu nám segment energetiky zapadá do strategie rozšiřování aktivit a služeb, které chceme umět našim zákazníkům nabídnout. Příležitost vstupu do středně velkého hráče na trhu, jako je PČE, nám pak dává jasný smysl, jak se posunout zase o kus dál,“ sdělil pro SZ Byznys finanční ředitel Heativa Invest Štěpán Rázga.
„Pokud dojdeme ke shodě s majoritním akcionářem, rádi bychom náš podíl na společnosti navýšili a pomohli PČE v růstu, ke kterému jsou ovšem potřeba dodatečné finance. Ty bychom rádi poskytli, a společnost tak posunuli opět dál. Vše ale záleží na přístupu a ochotě majoritního akcionáře,“ dodal představitel Heativa Invest.
Pilířem byznysu skupiny YD Capital jsou nemovitosti. Přesto však hrál dodavatel energií v jejích plánech významnou roli.
„První česká energie je stavěná k budoucímu prodeji. Horizont máme stanovený k roku 2028. Za prodej firmy plánujeme získat nejméně 1,5 miliardy korun. Ideální scénář jsou čtyři miliardy,“ popsal v květnu v rozhovoru pro SZ Byznys majitel YD Capital Pavel Rydzyk.
YD Capital sází na prodeje majetku mimo jiné kvůli umořování svého dluhu. Jen dluhopisů vydala skupina zhruba za dvě miliardy korun. Klíčové firmy z holdingu přitom prodělávají nebo mají záporný vlastní kapitál. To znamená, že mají víc dluhů než majetku. Otázky panují také nad oceněním majetku skupiny.
Ztrátovou firmu má skupina také na Slovensku. Prostřednictvím společnosti Green Power RS tam má energetický projekt ve středoslovenské obci Kokava nad Rimavicou. V minulém roce měla tato firma v přepočtu ztrátu 26 milionů korun. Vlastní kapitál měla firma v minusu 204 milionů korun.
Samotná První česká energie je však vydělávající podnik. Za rok 2023 měla tržby přes půl miliardy korun a čistý zisk 25 milionů.