Článek
Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že odloží realizaci zákona o zákazu TikToku o dalších 75 dní, informuje CNN. Jeho tým prý usilovně pracuje na tom, aby přístup k aplikaci pro Američany zachoval.
„Můj tým velice tvrdě pracuje na dohodě, abychom zachránili TikTok. Dosáhli jsme již obrovského pokroku, k finální dohodě je však potřeba dořešit a schválit všechny detaily,“ uvedl Trump na své sociální síti Truth Social.
Proč chtějí politici v USA zakázat TikTok?
Kdy má být TikTok zakázán?
Zákon z dubna 2024 nařídil zákaz sítě TikTok v USA, pokud se tato nezbaví svého čínského vlastníka, firmy ByteDance. Čínská vláda možnost odprodání odmítla a firma ByteDance se zákazu bránila soudně. Zákaz oficiálně vstoupí v platnost 19. ledna, den před inaugurací nového prezidenta.
Proč má být TikTok zakázán?
Za hlavní důvod je označován vliv Číny, respektive možnost, že by si komunistická čínská vláda vyžádala data nebo pomocí sítě prosazovala své zájmy: „Viděli jsme důkazy v utajeném režimu,“ říká kongresman Josh Gottheimer, který na zákonu spolupracoval.
Zmiňovány jsou i další důvody, například vliv na děti nebo fungování doporučovacího algoritmu. To se ale týká i ostatních sociálních sítí.
Jak se zákaz konkrétně projeví?
V den, kdy zákaz TikToku vstoupí v platnost, se na první pohled moc nezmění. Zákon pamatuje na distribuci aplikace prostřednictvím nabídky platforem (např. Google Play Store a Apple App Store). Uživatelům mobilních telefonů by tak zmizela možnost instalovat aplikaci a TikTok by přišel o možnost získávat nové uživatele nebo poslat aktualizaci aplikace stávajícím uživatelům.
Zatímco odliv uživatelů by byl spíše postupný, inzerenti by se na jiné sítě mohli přesunout rychle. Stejně tak by řada tvůrců mohla upřednostnit jiné platformy. Podle nedávného průzkumu by nejvíce inzerentů přešlo na sítě firmy Meta, která provozuje Instagram a Facebook.
Trump již na konci ledna umožnil, aby se o 75 dní oddálila platnost zákona schváleného Kongresem v roce 2024. Ten vyžaduje, aby se mateřská společnost vzdala kontroly TikToku, jinak jí bude ve Spojených státech hrozit zákaz. Původně měla ByteDance americký TikTok prodat do 19. ledna, lhůta pak byla prodloužena do soboty 5. dubna.
„Dohoda vyžaduje více práce, aby se zajistil podpis všech potřebných povolení,“ uvedl Trump. „Doufáme, že budeme pokračovat v dobré víře ve spolupráci s Čínou, která, jak jsem pochopil, není příliš nadšená z našich recipročních cel,“ dodal.
Mluvčí ByteDance podle agentury Reuters uvedl, že společnost „jednala s americkou vládou o možném řešení pro TikTok U.S. Dohoda nebyla uzavřena. Je třeba vyřešit klíčové záležitosti.“ Dodal, že jakákoli dohoda bude podléhat schválení podle čínského práva.
Zdroje agentury AP uvedly, že dohoda o budoucnosti TikToku v USA byla blízko, zhatilo ji ale středeční oznámení dalších protičínských cel. Operace aplikace se měly vyčlenit do nové společnosti se sídlem v USA, kterou by z většiny vlastnili a provozovali američtí investoři. ByteDance by si v podniku zachovala menšinový podíl.
Čína nyní čelí 54procentnímu clu na zboží dovážené do Spojených států. Trump uvedl, že by byl ochoten Pekingu celní sazbu snížit, aby dosáhl dohody s ByteDance.
Americký prezident také řekl, že jeho administrativa byla v kontaktu se čtyřmi různými skupinami, které o TikTok projevily zájem. Jmenovitě je ale nezmínil. „Nechceme, aby se TikTok ‚ztratil‘,“ vysvětlil Trump, proč umožnil další fungování aplikace, kterou používá zhruba polovina Američanů.