Článek
Skupina Moravia Steel - Třinecké železárny na konci ledna oznámila, že chce investovat miliardu eur do dekarbonizace výroby oceli. Investice motivují zejména požadavky Evropské unie na snížení emisí oxidu uhličitého. Projekt měla skupina dokončit do roku 2028, nyní ovšem termín posouvá.
Výstavbu elektrické obloukové pece a infrastruktury, které mají přinést klíčovou změnu v technologii výroby oceli, skupina nakonec plánuje dokončit o dva roky později.
Elektrická oblouková pec vyrábí ocel bez uhelného koksu, místo železné rudy taví šrot. Celý proces má nižší uhlíkovou stopu než tavba ve vysoké peci, ale je náročnější na spotřebu elektřiny. Projekt nedávno popsal předseda představenstva Moravia Steel Petr Popelář pro SZ Byznys.
Už loni na podzim započala první ze série chystaných investic. Železárny začaly stavět briketační linku na úpravu železné rudy před vsazením do vysoké pece. Letos začala výstavba paroplynového cyklu na elektrárně Energetiky Třinec, kde nahrazuje uhelný zdroj.
„Tradiční výroba vstupu pro vysokou pec je postavena na spékání železné rudy za tepla. My to nahradíme výrobou briket, to znamená studeným pochodem. Ušetříme tím asi 70 000 tun emisí CO2 za rok. Pro představu, je to asi jako 19 tisíc osobních automobilů,“ vysvětlil už dříve Popelář.
V současné době to ekonomicky nemá smysl
Odložený termín skupina zdůvodňuje třeba nedostatečnými dotacemi, nejistotou směřování evropského Green Dealu nebo nejasnými pravidly ochrany trhu před dovozy ze zemí bez regulací a s nižšími náklady na výrobu oceli, jak uvádí v tiskové zprávě.
Polovinu nákladů na přestavbu energetiky má pokrýt dotace z Modernizačního fondu. O zajištění podpory potřebné pro uskutečnění projektu chce skupina jednat s vládou a Evropskou unií.
Dekarbonizace je podle největšího českého výrobce oceli vynucená investice nařízením, která skupině nepřinese žádnou výrobní ani obchodní přidanou hodnotu. Navíc má projekt stát desítky miliard korun.
Výrobce se bojí i nejasné ochrany evropského trhu. „Vládní podpora ocelářského odvětví se stává stále výraznější v regionech, kde se rychle rozšiřuje kapacita výroby oceli, jako například v Číně, v oblasti Blízkého východu a severní Afriky a v zemích jihovýchodní Asie. Přebytečná ocel ze subvencujících zemí se pak vyváží za ceny, které neodrážejí skutečné náklady na výrobu oceli,“ stojí v tiskové zprávě.
„Pustit se do tak rozsáhlé investice předpokládá příznivou kombinaci vývoje evropské politiky a zlepšení situace na trhu s ocelí. V současné době nejsou jasně definované regulace evropské ochrany trhu tak, aby změna technologie výroby oceli a s tím spojené zvýšené náklady na její výrobu, měly ekonomický smysl. Není také jasná evropská a státní energetická koncepce, která je zásadní v oblasti konkurenceschopnosti,“ uvedl generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide.
„Vážíme si dosavadní vládní podpory a času, které spolu s námi investuje v jednáních na české i evropské úrovni. Rozsah dekarbonizace energeticky tak náročného procesu, jímž výroba oceli je, však vyžaduje další iniciativy, které povedou k uvolnění zvýšených investic. A současně k definici jasných a konkrétních opatření, aby transformace byla ekonomicky uskutečnitelná a aby výroba oceli v ČR mohla být zachována,“ dodal předseda představenstva Popelář.