Hlavní obsah

Tragicky zemřel kryptoměnový machr, který viděl do mnoha kauz

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Po pádu z balkonu zemřel kryptoměnový expert Tomáš Smetka. Před smrtí čelil výhrůžkám, v jeho firmě se týden před tragédií objevil nový jednatel. Stalo se to před rokem, policie případ uzavřela teprve nedávno.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byla prosincová noc ze soboty na neděli. V Praze-Karlíně se v soukromém bytě sešli tři lidé. Jeden z nich byl programátor a odborník na kryptoměny Tomáš Smetka. Na komorní sešlost pozval ještě tři další osoby. Jeden z nich během noci odešel, další naopak přišel. Smetka noc nepřežil. Brzy ráno zemřel po pádu z balkonu.

Pětatřicetiletý Smetka byl člověk, který toho hodně věděl. A to nejen o programování a kryptoměnách, kterým absolvent Vysokého učení technického v Brně podle hlasů z branže rozuměl jako málokdo. Hodně toho věděl také o firmách a lidech, které vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu nebo které čelí vážným problémům.

„Kriminalisté případ prověřovali několik měsíců se závěrem, že se na smrti poškozeného nepodílela jiná osoba. Muž spadl pod vlivem alkoholu a drog z balkonu, kdy si způsobil zranění neslučitelná se životem. Kriminalisté nezjistili žádné skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán jakýkoliv trestný čin. Proti usnesení byla podána stížnost,“ sdělil na dotaz SZ Byznys mluvčí krajského ředitelství pražské policie Jan Daněk.

Na první pohled by uvedeným policejním závěrem o nešťastné náhodě mohla být celá věc uzavřená. Redakce SZ Byznys však nyní ohledně podnikání Tomáše Smetky zjistila skutečnosti, které v případu i rok po karlínské tragédii vyvolávají řadu otazníků.

Spory o peníze a údajné vydírání

Jsou to například Smetkovi obchodní partneři. Někteří z nich jsou obvinění nebo již i obžalovaní ze závažných hospodářských zločinů. S některými se Smetka v posledním roce svého života dostal do ostrého konfliktu.

Podle několika lidí blízkých Smetkovi, s nimiž redakce hovořila, čelil Smetka vydírání i fyzickému násilí. Smetka vedl s těmito lidmi spory o peníze. Zároveň měl detailní vhled do nitra firem, jejichž některé představitele vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Týden před Smetkovou smrtí se navíc místo něj objevil v jeho hlavní firmě nový jednatel, který se následně stal i správcem Smetkova dědictví. Zároveň se na scéně vynořili i další lidé, kteří po Smetkově úmrtí zkoušeli nad jeho společnostmi získat kontrolu. Podle zdrojů obeznámených se Smetkovým byznysem mohlo být ve hře také získání kryptoměnových peněženek a klíčů k nim, které Smetka podle všeho měl.

Otázky vzbuzuje i policejní vyšetřování případu. Není totiž zřejmé, zda se policie zabývala také tím, že Smetka byl před svou smrtí terčem vydírání i násilí, stejně jako změnami v jeho firmách těsně před jeho smrtí i bezprostředně po ní.

Policie navíc podle zjištění redakce ani nevyslechla důležitého návštěvníka Smetkova bytu v onu osudnou noc.

Večeře z 2. na 3. prosince

Večerní sešlosti v bytě Tomáše Smetky z 2. na 3. prosince 2023 se účastnili celkem čtyři lidé. Kromě Smetky a ženy, kterou znal, to byli ještě podnikatelé Václav HollerViktor Hajíček. Ti se tam však nepotkali, ale během noci se minuli.

V první fázi setkání byl tedy v bytě Smetka, jeho známá a Holler. Zatímco identitu Smetkovy známé redakce nezná, v případě Hollera se podařilo jeho vyjádření získat.

Holler poskytl svůj popis událostí díky tomu, že na rozdíl od dalších lidí není v tomto případu v pozici svědka, a tudíž nemá podepsanou mlčenlivost. Někdo od policie mu sice druhý den po Smetkově úmrtí zavolal a chtěl telefonicky vysvětlení. K oficiálnímu výslechu však Hollera podle jeho slov za několik měsíců vyšetřování nikdo nepředvolal.

Podle Hollera se u Smetky nekonal žádný bujarý večírek, ale poklidná večeře.

„Odcházel jsem kolem jedné hodiny. Tomáš v tu dobu říkal, že má přijít ještě jeden host, konkrétně Viktor Hajíček. S ním jsem se tam ale už nepotkal. Těsně jsme se minuli,“ řekl Holler v rozhovoru pro SZ Byznys.

„Když jsem odcházel, tak Tomáš určitě pod vlivem drog nebyl. Měli jsme za celý večer maximálně tři panáky nějakého rumu. Tomáš měl celý večer dobrou náladu, byla tam pohoda,“ uvedl Holler v narážce na policejní závěr, že Smetka vypadl z balkonu pod vlivem alkoholu a drog.

Foto: Seznam Zprávy

Byznysové vazby Tomáše Smetky.

Redakce oslovila s žádostí o vyjádření také podnikatele Viktora Hajíčka. Ten se podle Hollerova svědectví dostavil do Smetkova bytu po něm a byl tam i v době tragického pádu.

„Jako svědek, který podepsal poučení o mlčenlivosti, nemohu poskytovat informace o okolnostech úmrtí Tomáše Smetky,“ reagoval Hajíček na otázku, co přesně se stalo. Není tak jasné, jestli Hajíček přišel v noci do Smetkova bytu sám, nebo zda s ním byl ještě někdo. Oficiální verze je však podle zjištění redakce taková, že v době Smetkova pádu z balkonu byl v bytě už jen Hajíček a Smetkova známá.

Refork

Jednou z hlavních aktivit Tomáše Smetky byla v posledních letech práce pro skupinu Refork, mimo jiné v souvislosti s jejím tokenem EFK. Tomáš Smetka byl pro Refork klíčová osoba. Jedna ze Smetkových firem sídlila dokonce v Praze-Holešovicích na stejné adrese jako Refork.

Smetka má na svém profilu na sociální síti LinkedIn uvedeno, že do listopadu 2022 dokonce působil jako IT ředitel Reforku. Význam Smetky pro Refork ostatně přiznala i samotná firma. Refork označil Smetkovu smrt za jednu z příčin současných problémů.

O co jde v případu startupu Refork

  • Ekologický startup Refork se přibližně od roku 2018 zabývá byznysem s biologicky rozložitelnými jednorázovými příbory a brčky. Kapitál na svůj rozvoj firma získávala prostřednictvím tokenů EFK. Tokeny jsou digitální investiční nástroj, nepodléhá žádné kontrole a regulaci, a je proto obecně velmi rizikový.
  • Celkem Refork získal zhruba od 2500 lidí kolem 160 milionů korun. V roce 2023 se však hodnota tokenu EFK propadla téměř na nulu a od té doby se nezměnila. Refork slibuje, že hodnotu tokenů zvedne pomocí budoucích zisků. Zatím ale firma stále prodělává, nedaří se jí ani prosadit se na trhu. Refork z toho viní nekalou konkurenci. Do zisku se má firma podle svých plánů dostat v roce 2025.
  • Vlastnická struktura Reforku není zcela průhledná. Mezi investory patří realitní skupiny BICZ, jež však ze startupu odchází. Redakce SZ Byznys zjistila, že mezi významné osoby v pozadí Reforku patří také podnikatel Daniel Rudzan, jenž je obviněn z miliardových daňových podvodů. Rudzan však zatím pravomocně odsouzen nebyl a tvrdí, že se ničeho nedopustil.

„V roce 2023 tragicky zemřela klíčová osoba pro technologický a tržní rozvoj EFK tokenu, ale také rozvoje metaverse (virtuálního světa, pozn. red.), ve kterém byla páteř vyšších funkcí EFK tokenu,“ uvedl v říjnu pro SZ Byznys generální ředitel Reforku Josef Žádník.

Ze skupiny kolem Reforku směřovalo do Smetkovy firmy Deinceps peritum kolem 25 milionů korun, a to právě v souvislosti s projektem virtuálního světa (metaversa) nazvaného Heavenland.

Jenže projekt začal drhnout a do vztahů Smetky a Reforku se místo dřívější spolupráce vkradlo napětí.

„Jeden z klíčových dodavatelů Tomáše Smetky neodvedl práci v takovém rozsahu, co měl,“ popsal jeden z důvodů zdroj obeznámený s vývojem projektu.

Refork nyní uvádí, že Smetka loni v březnu dluh vůči firmám okolo Reforku uznal. A to včetně 12 milionů korun, které původně nebyly půjčkou, ale investicí jedné z firem z Reforku.

„I když splatnosti některých zápůjček již uplynuly, byla z naší strany snaha se domluvit. Tomáš Smetka avšak nereagoval na telefonáty ani zprávy,“ uvedl v aktuálním vyjádření Refork.

Lidé blízcí Smetkovi však líčí vztah Reforku a Smetky jinak.

„Tomáš Smetka se chtěl od Reforku trhnout. Nelíbily se mu jejich praktiky. Projekt se dostal do úzkých a skupina okolo Reforku začala na Tomáše Smetku tlačit. Když tlak vrcholil, čelil vyhrožování, byl i zmlácený. Je možné, že na ně věděl i informace, ze kterých mohli mít strach. Byl připravený se obrátit i na policii,“ popsal pod podmínkou anonymity jeden ze zdrojů.

„Tomáš mi pustil nahrávku, na které bylo zachycené, jak ho jeden člověk od Daniela Rudzana z Reforku mlátil, vyhrožoval mu nožem a snažil se z něj dostat nějaké peníze, které údajně dlužil Reforku,“ doplnil Václav Holler, který byl se Smetkou v úzkém kontaktu.

Refork na otázku, zda někdo ze skupiny Smetkovi vyhrožoval či ho dokonce napadl, nereagoval. Naopak ale uvedl, že po Smetkově smrti čelili představitelé Reforku nátlaku ze strany nového jednatele Smetkovy firmy Victora Aliquise.

„Po této tragické události jsme čelili závažným problémům, včetně vydírání a fyzického zastrašování klíčových členů naší společnosti ze strany nového vedení společnosti, kterou Tomáš Smetka dříve vlastnil,“ sdělil nyní Refork.

Aliquis na toto tvrzení Reforku reagoval tím, že je to „vykonstruované zastrašování“.

Co je to token?

  • Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
  • Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financíNárodní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
  • V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.

Viktor Kočner alias Victor Aliquis

Ze Slovenska pocházející Victor Aliquis je v příběhu Tomáše Smetky důležitá postava. Informací o něm je přitom jen poskrovnu. Z českého a slovenského obchodního rejstříku vyplývá, že vystupuje též pod jménem Viktor Kočner. V Česku jako svou adresu uvádí zahradní chatku v Brně-Jundrově.

Aliquis má u jedné ze svých firem v popisu činnosti kromě řady služeb okolo kryptoměn uvedené také služby soukromých detektivů. Sám se jako detektiv představuje, uvedly osoby, které s ním přišly do styku.

Několik osob z byznysu včetně samotného Aliquise zároveň uvedlo, že se pohybuje okolo různých kauz typu Cryfin či WPB Capital.

Týden před smrtí Tomáše Smetky se Aliquis stal jednatelem Smetkovy firmy Deinceps peritum.

V předmětu podnikání firmy se zároveň nově objevily činnosti, které v obchodním rejstříku příliš často k vidění nejsou. Například „vyřešení závažného podezření na trestný čin podvodu a trestný čin vydírání,“, „shromažďování důkazů o trestné činnosti“ nebo „podávání trestních oznámení na možné pachatele“.

„Jednatelem společnosti Deinceps peritum jsem se stal na základě toho, že Tomáš Smetka měl obavu o svůj život. Smrt Tomáše Smetky podle mě nebyla náhoda,“ uvedl v emailovém vyjádření pro SZ Byznys Aliquis.

„Majetek Tomáše Smetky, jako je Deinceps peritum, byl přepsán v obavě o jeho život, chtěl se chránit,“ dodal Aliquis.

Podle Reforku s nimi začal Aliquis místo Smetky komunikovat na začátku listopadu 2023. Zhruba v polovině měsíce poslaly firmy ze skupiny okolo Reforku Smetkově společnosti předžalobní výzvu. Krátce nato vystřídal Aliquis Smetku na pozici jednatele firmy Deinceps peritum.

„V pátek 1. prosince 2023 nás telefonicky kontaktoval pan Viktor Aliquis, který řekl, že bychom měli odpustit dluh společnosti Deinceps peritum, že by bylo vhodné se sejít, než se něco stane. Na otázku, co by se mělo stát, odpověděl, že to není na telefon a v pondělí by už mohlo být pozdě,“ tvrdí nyní Refork s tím, že má všechny hovory s Aliquisem nahrané.

Smetka tragicky zemřel o dva dny později.

„Zastrašování tímto způsobem je vykonstruované, jen aby jim (Reforku, pozn red.) seděly dny,“ reagoval Aliquis na žádost o vyjádření k údajnému telefonátu do Reforku dva dny před Smetkovou smrtí.

Úmrtím Tomáše Smetky však působení Victora Aliquise okolo Smetkových firem neskončilo. Na konci letošního ledna se Aliquis stal na základě soudního rozhodnutí správcem dědictví Tomáše Smetky. O dva dny později se Aliquis z této pozice nominoval do funkce jednatele další Smetkovy firmy Icarus, vyplývá z obchodního rejstříku.

Rodina Tomáše Smetky případ nekomentuje. Redakce SZ Byznys však zjistila, že se Aliquis stal správcem Smetkova dědictví s jejím svolením. Aliquis měl totiž bezprostředně po smrti Tomáše Smetky důvěru jeho rodiny coby Smetkův spolupracovník schopný vyřešit problémy kolem jeho firem. Aliquis měl navíc z pozice jednatele přístup k důležitým dokumentům Smetkových firem.

Také Aliquis své jmenování správcem Smetkova dědictví vysvětluje tím, že se tak stalo se souhlasem matky Tomáše Smetky.

„Po událostech, které nastaly, s tím nechtěla mít nic společného,“ dodal Aliquis.

„Bezprostředně po smrti Tomáše Smetky se Aliquisovi podařilo přechodně získat důvěru paní Smetkové a ta na něj přepsala, co mohla,“ řekl zdroj SZ Byznys.

Podle jednoho ze svědectví přivedl Aliquise ke Smetkovi šéf kryptoměnové firmy Cryfin Václav Holler. A to kvůli tomu, aby Smetkovi pomohl vyřešit tlaky směrem od lidí z Reforku. Zprostředkovatelskou roli Hollera zmínil ve svém vyjádření i sám Aliquis.

Samotný Holler říká, že to takto není. Připustil sice, že s Aliquisem přišel v rámci Cryfinu do styku ještě dříve, než se Aliquis objevil ve firmě u Smetky. Za Hollerem údajně přišel, aby po policejním zásahu v Cryfinu vymohl pro nějakého svého klienta pohledávku právě vůči Cryfinu. Zároveň však Holler tvrdí, že měl Smetku varovat, aby si dal na Aliquise „extrémní pozor“.

„Přepsání klíčové firmy Tomáše Smetky na neznámou osobu ze Slovenska naprosto nechápu,“ poznamenal Holler.

Redakce má však k dispozici videonahrávku, na níž Holler uvádí, že s Aliquisem původně normálně spolupracoval. „Aliquis byl historicky najat na různé práce mnou a mým kamarádem,“ říká na nahrávce Holler.

Angažmá Aliquise podle všeho skutečně souviselo s konfliktem Smetky a lidí z Reforku. Vstup Aliquise do firmy Deinceps peritum vnesl do jejich vztahů novou dynamiku.

Podle verze Reforku se Aliquis ozval poprvé 9. listopadu 2023. A to s tím, že řešení vztahu mezi skupinou Refork a Smetkou přebírá on. Refork to však odmítl, protože Aliquis neměl údajně žádné zmocnění jednat za Smetkovu firmu.

Podle lidí obeznámených s fungováním firem po Smetkovi využil Aliquis jejich zdroje ve svůj prospěch včetně například prodeje drahého automobilu. V neposlední řadě se měl Aliquis dostat také ke Smetkově hardwarové peněžence určené na uložení kryptoměn.

„Na začátku to skutečně vypadalo, že chce Smetkovu firmu zachránit. Po nějaké době ale začalo být zřejmé, že jeho jediným záměrem bylo z Deincepsu vytáhnout, co tam zbylo a pak ji zlikvidovat,“ řekl jeden ze zdrojů.

„Ano, samozřejmě, šlo přeci o pozici jednatele společnosti,“ odpověděl Aliquis na otázku, jestli měl ze Smetkových firem majetkový prospěch.

Navzdory tomu, že Victor Aliquis sehrál v dění bezprostředně před jeho smrtí i po ní významnou roli, tak ho podle jeho vlastních slov policie stejně jako Hollera nevyslechla.

„Vyslechnut? Jednalo se přeci o sebevraždu,“ odpověděl Aliquis na otázku, zda byl kvůli tomu na policii.

Podle informací redakce SZ Byznys však Aliquis na policii byl. Na rozdíl od Viktora Hajíčka, který byl ve Smetkově bytě přímo během jeho pádu z balkonu, ale není v pozici svědka.

Václav Holler

Tomáš Smetka se zvláště v posledním období svého života stýkal s Václavem Hollerem, zakladatelem kryptoměnové firmy Cryfin. Jejich vztah ostatně ilustruje i fakt, že Smetka pozval Hollera k sobě na soukromou komorní sešlost.

„Stále se okolo kryptoměn pohybuju, takže jsem Tomášovi Smetkovi konzultacemi pomáhal s jeho projekty. Pak jsme se potkávali především jako přátelé,“ popsal v rozhovoru pro SZ Byznys svůj vztah se Smetkou Václav Holler.

Podle Reforku vystupoval Holler jako investor v projektech Tomáše Smetky. Holler přitom v současnosti v kauze své kryptoměnové firmy Cryfin obviněný z obřího podvodu a současně je jako fyzická osoba v konkurzu.

„Mohu potvrdit, že jsme jako Cryfin investovali do projektu Heavenland, který tehdy patřil ke špičce metaversových projektů,“ sdělil Holler.

O co jde v kauze Cryfin

  • Společnost Cryfin založil podnikatel Václav Holler. Firma vybírala od investorů peníze za účelem jejich zhodnocení prostřednictvím kryptoměn.
  • V březnu 2022 ale do kanceláří Cryfinu vpadla policie. Důvodem bylo podezření, že byznys firmy je jen podvodné letadlo. V roce 2023 pak Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila Hollera a další osoby z podvodu a praní špinavých peněz.
  • Podle závěrů detektivů měla celkem 564 lidem a firmám vzniknout škoda ve výši 1,1 miliardy korun.
  • Holler jakoukoliv vinu odmítá. Tvrdí, že má dostatek prostředků na to, aby investorům peníze vrátil. Problém je podle něj jen v tom, že peníze blokuje policie.
  • Václav Holler zároveň čelí osobní insolvenci. V rámci insolvenčního řízení sdělil, že je pod silným tlakem věřitelů a opakovaně čelí i fyzickému násilí.

Některé ze zdrojů obeznámených s děním okolo Smetky však popisují, že Holler měl být jedním z lidí, kteří po Smetkově smrti zkoušeli získat kontrolu nad firmami mrtvého specialisty na kryptoměny.

„Václav Holler na matku Tomáše Smetky tlačil, aby na něj přepsala nějaký jeho majetek,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Holler to však popřel. Naopak tvrdí, že chtěl na žádost rodiny pouze pomoci s dotažením projektů ve Smetkově firmě. To se však podle Hollera nemohlo uskutečnit, protože Smetkovy společnosti v tu dobu již plně ovládal Victor Aliquis.

Viktor Hajíček

Důležitou postavou v případu Tomáše Smetky je podnikatel Viktor Hajíček. Bylo to totiž kromě známé Tomáše Smetky on, kdo byl ve Smetkově bytě, když vypadl z balkonu.

Tomáš Smetka pomáhal Hajíčkovi s rozjezdem jeho společnosti Smart Token, která vydávala investiční tokeny TeslaTokens.io. Od Smetkovy smrti neuběhly ještě ani dva měsíce a Hajíček v obchodním věstníku zveřejnil oznámení, že tento projekt končí. Za důvod označil právě úmrtí hlavního vývojáře a klíčové postavy projektu.

„Tomáš Smetka byl hlavní dodavatel a vývojář technického zázemí projektu. Byl jediný, kdo měl potřebné znalosti k jeho vývoji a správě, ale především byl i architektem celého projektu,“ uvedl nyní Hajíček ve vyjádření pro SZ Byznys.

Podnikatel zároveň sdělil, že se se Smetkou stýkali jen pracovně.

„Tomáš Smetka pro mě pracoval pouze jako externí IT dodavatel. Naše spolupráce byla čistě pracovní a neznal jsem ho osobně mimo profesní oblast,“ sdělil Hajíček.

Kdo je Viktor Hajíček?

  • Viktor Hajíček je známý hlavně díky byznysu s elektronikou. Jeho společnost Witty patřila mezi dovozce čínských telefonů Xiaomi do České republiky.
  • V minulých letech měla společnost Witty problémy s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Společně s konkurentem se Hajíčkova firma měla domlouvat na cenách telefonů. Protože však Witty s antimonopolním úřadem spolupracovala, vyvázla nakonec bez trestu.
  • Hajíčkova firma zastřešuje také prodej elektroniky značky Tesla. Ta se snaží navazovat na elektrotechnickou značku známou v bývalém Československu.
  • Kapitál od investorů se Hajíček snažil získat také prostřednictvím digitálních tokenů. Tento projekt ale po smrti vývojáře Tomáše Smetky zastavil.
  • Společnost Witty Viktora Hajíčka je od letošního roku v insolvenci.

Přestože Hajíček se Smetkou podle jeho slov nijak nekamarádil, dorazil Hajíček uprostřed noci do Smetkova bytu na malou komorní sešlost pro pár osob.

„Smetka byl s Hajíčkem v úzkém kontaktu. Svědčí o tom i fakt, že si pozval Hajíčka k sobě domů,“ tvrdí jeden ze zdrojů.

Xixoio

Tomáš Smetka coby expert na kryptoměny a digitální aktiva spolupracoval rovněž se společností Xixoio, kterou řídil podnikatel Richard Watzke. Ta chtěla vytvořit něco na způsob digitální burzy, na níž by firmy vydávaly tokeny a získávaly tím nový kapitál.

Tokeny vydávala i samotná firma Xixoio. Smetka společnosti vytvořil blockchain nazvaný Genesis. Blockchain je obecně něco na způsob digitální účetní knihy, v níž jsou záznamy o transakcích například s kryptoměnami.

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Bývalé sídlo společnosti Xixoio v době, kdy tam firma měla kanceláře

Když Xixoio před třemi lety startovalo rozsáhlou marketingovou kampaň, tak firma Smetku osobně využila i během své veřejné marketingové kampaně. Smetka například hovořil na akcích, které Xixoio pořádalo.

V roce 2022 podnikla Národní centrála proti organizovanému zločinu ve společnosti Xixoio razii. Od té doby firma navenek nijak nefunguje. Watzke, samotná firma a jedna další osoba byli na sklonku loňského roku obviněni z podvodu. Obvinění padlo 4. prosince 2023. Tedy den poté, co zemřel Tomáš Smetka.

Související témata:
Tomáš Smetka

Doporučované