Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na první pohled se nemělo nic pokazit. Nabídka na vysoce úročenou investici přišla od finančních poradců pracujících pro renomované sítě nabízející jen regulované finanční produkty. Jenže se to pokazilo.
Ukázalo se, že nabízené investice byly jen soukromou „bokovkou“ poradců, kteří pro šíření vysoce rizikových a neregulovaných produktů využívali značku a kontakty získané u svého zaměstnavatele. To však vyšlo najevo až v okamžiku, když investoři zjistili, že jejich peníze jsou ve vážném ohrožení. Příběhy se odehrály v minulých letech, ale pravda o nich se začala objevovat až nyní, kdy se příjemci peněz od drobných investorů dostali do problémů.
Na začátku prvního zmapovaného příběhu byla finanční poradkyně Jana Denková pracující v té době pro síť Fincetrum & Swiss Life Select, v současnosti nazvané už jen Swiss Life Select. Na druhé straně byla drobná investorka Petra L. (jméno investorky bylo redakčně změněno, pozn. red.), která chtěla zhodnotit volné investiční prostředky.
Poradkyně Denková pomáhala Petře L. s běžnými regulovanými investicemi, například do fondů pod dohledem České národní banky. V určitém okamžiku však poradkyně přišla s nabídkou lákavé investice slibující vysoké výnosy. Postarat se o ně měla společnost Galibier Capital oficiálně vystupující jako firma z Hongkongu zprostředkovávající investice na světových finančních trzích prostřednictvím obchodníka APL Markets z Belize.
Zásadní role
Jana Denková sice Petru L. upozornila, že investici přes Galibier Capital nabízí soukromě, nikoliv tedy jako produkt od Swiss Life Select. Přesto však například plnou moc ve prospěch poradkyně podepisovala Petra L. v kancelářích poradenské sítě, tvrdí investorka.
„Role investiční poradkyně byla zcela zásadní. Právě ona mi fond představila, motivovala mě k investici výročními zprávami a doklady o vysokém zhodnocení po několik posledních let a v neposlední řadě několikrát zopakovala, že ona sama je jejich spokojenou klientkou, která se zaručuje, že toto zhodnocení opravdu probíhá a vše funguje naprosto bez problémů,“ popsala nyní Petra L.
„Společnost Swiss Life pro mne byla zárukou kompetentnosti, důvěryhodnosti jejích zaměstnanců. Poradkyně mi v minulosti již pomohla s vyjednáním lepší úrokové sazby při sjednání hypotečního úvěru. Také pod hlavičkou a v kanceláři společnosti Swiss Life,“ dodala Petra L.
Smlouvu o investicích přes Galibier Capital podepsala Petra L. v roce 2020. Na investiční účet poslala nejmenší možnou částku 300 tisíc korun. Po roce však prostřednictvím poradkyně Denkové přišla nečekaná zpráva, že se k investorským účtům nelze dostat. Nejdříve tento stav zdůvodňovala hackerským útokem na Galibier Capital. K těmto důvodům se později ještě připojila argumentace dopady covidové pandemie, na jaře 2022 důsledky války na Ukrajině.
„Po vypuknutí celé záležitosti s údajným hackerským útokem poradkyně nadále velmi čile komunikovala a udržovala mě v naději, že vše dobře dopadne. Opakovaně mě ujišťovala, že fond má její plnou důvěru. Poté, co jsem naznačila, že chci podniknout právní kroky a domáhat se svých nároků aktivně, zcela přerušila kontakt,“ poznamenala Petra L.
Redakce SZ Byznys se opakovaně snažila získat vyjádření poradkyně Jany Denkové. Na zprávy ani e-maily však nereagovala, telefon nezvedá.
Poradenská síť Swiss Life Select se od Denkové rázně distancovala. Firma zároveň upozornila, že s konzultantkou ukončila spolupráci již v roce 2020 kvůli hrubému porušení smluvních ujednání.
„Naše společnost netoleruje sjednávání produktů mimo oficiální produktovou nabídku. Takové jednání konzultantů je považováno za porušení interních pravidel. Společnost byla jednáním paní Denkové poškozena, proto podala v dané věci trestní oznámení,“ sdělil šéf právního oddělení Swiss Life Select Lukáš Pácl.
Vstřícný poradce
Také druhá zmapovaná kauza měla podobný průběh. Na jejím začátku byl finanční poradce Jiří Dvořák pracující pod hlavičkou známé finančně-poradenské skupiny Partners. (Zmíněný Jiří Dvořák, který dříve působil ve východočeské části Partners, nemá nic společného s Jiřím Dvořákem, který v současnosti provozuje kancelář Partners v Praze-Vysočanech - pozn. red.)
Dlouholetou klientkou východočeského poradce Dvořáka byla drobná investorka Lucie K. (jméno bylo redakčně změněno). Také ona chtěla v investicích zprostředkovávaných finančními poradci investovat volné peníze a ochránit je před inflací.
Investice měla charakter půjčky do české firmy Incore Investments. Ta se zavazovala pravidelně vyplácet pevný výnos. Slibovala, že kapitál od investorů bude investovat do podílů v jiných společnostech a bude tak vydělávat na jejich rozvoji. Jenže jak se později ukázalo, řada z podniknutých akvizic ze strany Incore Investments měla pochybný charakter.
Lucie K. poslala za přispění poradce Jiřího Dvořáka do Incore Investments téměř tři miliony korun.
„S poradcem Jiřím Dvořákem jsem se znala od roku 2015. Byl velmi vstřícný a ochotný. Navíc fakt, že se vše dělo pod hlavičkou Partners, byl pro mě zárukou, že tomu mohu věřit,“ řekla nyní Lucie K.
Loni v červnu však na sebe firma Incore Investments podala insolvenční návrh. Přestože společnost dávala drobným investorům naději na vyšší uspokojení jejich pohledávek prostřednictvím reorganizace, nakonec spadla do konkurzu. Vyhlídky věřitelů na získání peněz zpět nejsou valné.
Spor o zodpovědnost
Advokát Lucie K. Martin Dirhan míní, že skupina Partners by za Dvořákovo jednání měla nést odpovědnost.
„Podnikatel je obecně odpovědný za všechny osoby, které používá při provozování své činnosti, bez ohledu na to, jestli se jedná o jeho zaměstnance nebo pro něj vykonávají činnost na základě jiného smluvního vztahu,“ sdělil právník.
Partners se však hájí tím, že Dvořák distribuoval neregulované finanční produkty mimo svou spolupráci s Partners, a navíc bez jejich vědomí. Kromě toho Partners na základě pozdějšího zjištění tvrdí, že Dvořák klienty upozorňoval na skutečnost, že tyto produkty šíří soukromě mimo Partners.
„S panem Dvořákem jsme okamžitě ukončili spolupráci k okamžiku zjištění pro hrubé porušení mandátní smlouvy a povinností a to 3. srpna 2022,“ reagoval šéf skupiny Partners Petr Borkovec.
„Partners nemůže nést riziko defaultu (selhání, pozn. red.) u velmi rizikových investic, které sama nesjednala a před kterými intenzivně varuje. Vzhledem k tomu, že klienti věděli, že to není aktivita Partners a vzhledem k tomu, jak intenzivně komunikuje společnost a její zástupci v médiích a na sociálních sítích negativní postoj k prodeji dluhopisů, tak necítíme odpovědnost za tyto jejich investice, které přes nás nešly,“ doplnil Borkovec.
Redakce SZ Byznys dala prostor pro vyjádření rovněž poradci Jiřímu Dvořákovi. Ten však na zaslané otázky nereagoval a telefon nezvedal.
Doplnili jsme poznámku, že bývalý pracovník Partners Jiří Dvořák , o němž pojednává druhá část článku, nemá nic společného s Jiřím Dvořákem, který v současnosti provozuje kancelář Partners v Praze-Vysočanech.