Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Atrakce Hurricane Factory v pražských Letňanech poskytuje milovníkům adrenalinových zážitků iluzi letu. V proskleném tunelu se mohou vznášet v proudu vzduchu, který sviští rychlostí hurikánu.
Zážitkový aerodynamický tunel postavily v roce 2013 v Letňanech Strojírny Litvínov. Tehdy unikátní zařízení koupil slovenský byznysmen Igor Rattaj, největší podílník skupiny Tatry Mountain Resorts (TMR). Ta vlastní či provozuje skiareály, hotely a zábavní parky v Česku, na Slovensku, v Polsku a Rakousku. Rattaj tak umožnil výrobcům expanzi do zahraničí.
Strojírny Litvínov v následujících letech budovaly podobná zařízení v řadě zemí. Ať už jako samostatné atrakce po pražském vzoru, či jako součást zábavních parků a obchodních center je česká firma stavěla například v Belgii, Francii, Rusku, Španělsku, v Polsku či Itálii.
Rattaj si k prvnímu pražskému tunelu postupně pořizoval další „hurikánové továrny“. Dnes jeho akciovka Hurricane Factory zastřešuje tři stejnojmenné firmy, které provozují tunely v Praze, v Berlíně a ve slovenském akvaparku Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Teď ale investor uvažuje o exitu ze zážitkového byznysu. „Jednám o prodeji Hurricane Factory, v úvahu přichází jak prodej celé skupiny, tak jednotlivých firem,“ řekl Rattaj pro SZ Byznys.
Důvod, proč Rattaj zvažuje odchod z hurikánových simulátorů, je nejspíš v tom, že chce svůj kapitál přesměrovat. Jeho hlavní aktivum – skupina TMR – prochází restrukturalizací. Vlastníci chtějí výrazně snížit dluh a zlepšit hospodaření nadnárodního provozovatele skiareálů, který je dlouhodobě ztrátový. Skupina TMR ohlásila úpis nových akcií za téměř tři miliardy korun. Výrazně se do nich chystá investovat i Rattaj, který v TMR jako největší akcionář drží třetinu.
Jaké plány se skupinou TMR má, popisuje Rattaj v podcastu Agenda, který zveřejníme již brzy.