Hlavní obsah

Toto je největší zbrojařská pětka. Češi v ní chybí, ale pěkně rostou

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Největším zbrojním firmám se v posledních pěti letech daří. Za úspěchem stojí export a posilování obranyschopnosti států. Do první pětky největších zbrojních firem se sice Češi nedostali, ale i tak bodují.

Článek

Zbrojařským firmám se dlouhodobě daří. K lepší pozici jim pomáhají už hořící světové konflikty, z nichž největší je ruská válka proti Ukrajině. Ale také ty doutnající jako napětí mezi ČínouTchaj-wanem.

A v neposlední řadě jim prospívá také budíček, který spustila ruská agrese po celé Evropské unii, protože státy zvyšují částky mířící na posílení obrany.

První pětka žebříčku

Na špičce žebříčku největších společností v oblasti obrany stojí americká zbrojovka Lockheed Martin s ročními příjmy přes 68 miliard dolarů a s více než 185 tisíci zaměstnanci.

Akcie firmy, která vyráběla nebo vyrábí známé stíhačky F-16 a F-35, vzrostly za posledních pět let téměř o 200 dolarů na aktuálních 466 dolarů. V posledním roce měla marylandská firma problémy se svým dodavatelským řetězcem, ale podle analytiků to již vyřešila.

„S odezněním problémů s dodavatelským řetězcem se investoři pravděpodobně vrátí k ocenění společnosti Lockheed s výhledem na dva až tři roky,“ píše analytik společnosti Seaport Research Partners Richard Safran. Cenu akcie odhaduje na 551 dolarů, což je přibližně o 18 procent nad aktuální hodnotou.

I druhou pozici na žebříčku obsadila americká společnost. Příjmy RTX, dříve známé pod názvem Raytheon, vyrábí známý systém protivzdušné obrany Patriot. Kromě toho patří k jeho hlavním artiklům i rakety vzduch-vzduch. Jejich největšími odběrateli jsou evropské a asijské státy, konkrétně Jižní KoreaJaponsko ležící v blízkosti Severní Koreje. Tento nevyzpytatelný soused často hrozí svými jadernými zbraněmi. Za posledních pět let vzrostly akcie o 30 procent na více než 105 dolarů. I zde vidí investoři jasnou budoucnost v následujících třech letech.

Třetí největší zbrojní firmou je Northrop Grumman, která se může pyšnit stavbou americké letadlové lodi USS Gerald R. Ford. Mezi další zboží, které společnost vyváží, patří například radarové systémy nebo bombardéry. Nejnovější z nich, B-21, se představil v USA v prosinci 2022. Kromě vojenského průmyslu je firma i partnerem NASA a podílela se na sestrojení pokusných modulů pro přistání na Měsíci v rámci programu Artemis. Hlavním zdrojem příjmů jsou však státní zakázky, které tvoří většinu příjmů společnosti. Firmě s více než 88 tisíci zaměstnanci se podařilo přilákat investory a za posledních pět let stouply její akcie o více než 30 procent.

Jediným neamerickým zbrojním gigantem v Top pět je Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Největší asijská zbrojní společnost na žebříčku stoupla o dvě místa. I přes loňský propad to vypadá, že se akcie AVIC zvedají na podobné hodnoty jako při jejich vrcholu na začátku konfliktu na Ukrajině. Společnost vyrábí stíhačky Chengdu J-20.

Pod jménem Boeing si velká část veřejnosti představí velká letadla sloužící k přepravě pasažérů komerčních letů. Firma však podniká i ve zbrojařském průmyslu a proslavila se například svým protiraketovým systémem. Společnost, kterou aktuálně straší šlendrián ve výrobě civilních letounů, pětku největších světových zbrojařů uzavírá.

Český černý kůň

Velkým hráčem na trhu zbrojního průmyslu je podle agentury Bloomberg i skupina vlastněná podnikatelem Michalem Strnadem – Czechoslovak Group, která zvýšila své příjmy o 71 procent na 42 miliard korun.

Za miliardovými zisky v loňském roce stojí především výroba pozemní vojenské techniky a velkorážové munice. „V obou případech se jedná o zdravý organický růst, kterého jsme docílili jednak díky sílící poptávce, ale také zásluhou našich investic do rozšiřování výrobních kapacit a zvyšování produktivity práce. Při tom jsme dokázali udržet silnou kapitálovou pozici při současném snižování celkové zadluženosti,“ komentoval čísla za uplynulý rok Zdeněk Jurák, člen představenstva a finanční ředitel skupiny CSG.

Vojenskou techniku CSG dopravuje ze dvou třetin do členských zemí NATO. Poslední třetinu vyváží do ostatních zemí mimo, kde dominuje primárně Ukrajina. Členem holdingu je i automobilka Tatra Trucks, která do konfliktu posílá svá obrněná vozidla. Jeden ze svých historických modelů má vystavený i ve svém karlínském sídle.

Doporučované