Článek
České teplárny čekají v dalších pěti letech zásadní změny – budou muset vyměnit uhlí za jiný zdroj a zajistit, aby systém centrálního zásobování teplem nerozpadl.
Dohlížet na to má expremiér Mirek Topolánek, ten stál v čele výkonné rady Teplárenského sdružení od září 2011, zvolen byl zhruba rok po svém odchodu z politiky, v polovině listopadu 2018 se funkce předsedy výkonné rady z pracovních důvodů vzdal. Ředitelem sdružení zůstává Martin Hájek.
„Cena povolenky se blíží ke 100 eurům (asi 2425 Kč) a teplárenství je v nejsložitější situaci za dobu svojí existence. Na výběr je buď řízená transformace nebo neřízený rozpad se všemi důsledky pro čtyři miliony lidí, kteří tento ekologický způsob vytápění využívají. Můj úkol je jasný, prosadit první možnost a rozpad teplárenství nepřipustit. Času je ale velmi málo, bez konkrétních kroků vlády je ohrožena již příští topná sezona,“ uvedl Topolánek.
V roce 1991 Topolánek spoluzaložil společnost VAE, která podnikala v oblasti energetických projektů. V roce 1996 byl zvolen senátorem za Občanskou demokratickou stranu a v prosinci 2002 se stal jejím předsedou. V roce 2006 byl jako volební lídr vítězné ODS pověřen sestavením vlády a do roku 2009 byl předsedou vlády ČR.
Topolánek stále také figuruje jako manažer ve slovenském přepravci plynu Eustream, který patří do skupiny EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského. Podle webu firmy má na starost zahraniční rozvoj a vztahy s veřejnými institucemi.
Teplárenské sdružení funguje od roku 1991 a sdružuje všechny významné firmy tuzemského teplárenství. V současnosti členové sdružení dodávají teplo do 106 měst a obcí České republiky.