Hlavní obsah

Tokeny za miliardu leží v anonymní peněžence vzniklé mezi Ruskem, USA a Polabím

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Z Česka vzešlá kryptoměnová peněženka Mitilena slouží také k ukládání tokenů skupiny Verdant APF. Holding prodal tokeny za jednu miliardu korun. Mitilenu vyvinul vývojář z Ruska, její vlastníci jsou ale schovaní za firmou z USA.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Z České republiky pocházející kryptoměnová peněženka Mitilena se prezentuje jako unikátní a bezpečné řešení pro ukládání kryptoměn. Není však jasné, kdo vlastně Mitilenu řídí a vlastní. Firmu v březnu převzala neprůhledná společnost z USA, předtím vedly od Mitileny stopy k ruským podnikatelům působícím v České republice.

Redakce SZ Byznys narazila na Mitilenu v souvislosti se zjišťováním informací o skupině Verdant APF. Holding kromě investic do zemědělské půdy nabízí investorům své tokeny. Kdo si je koupí, musí tokeny na základě smluvních podmínek uchovávat právě v peněžence Mitilena. Skupina Verdant APF již na trhu prodala tokeny zhruba za jednu miliardu korun. V peněženkách Mitilena uchovává i tokeny, které ještě neprodala.

„Rozhodli jsme se pro využívání peněženek Mitilena, abychom nemuseli vytvářet vlastní infrastrukturu a blockchain. Od člověka, který nám dělá správu burz, nám bylo řečeno, že je to spolehlivá peněženka, že je málo pravděpodobné, že by ji někdo prolomil, a že pro naše klienty bude nejvhodnější,“ řekl pro SZ Byznys šéf Verdant APF Karel Mičulka.

Člověkem, který doporučil Mitilenu, je dle Mičulky manažerka skupiny Verdant APF, specialistka na kryptoměny a bývalá bankéřka Vanda Koromházová. Je to zároveň tvůrkyně kryptoměnové architektury holdingu Verdant APF.

Do roku 2019 působila Koromházová v jiné kryptoměnové firmě Platon Life, kterou od roku 2022 vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření z podvodu. V Platon Life se Koromházová setkala s ruským vývojářem Igorem Sokurenkem žijícím a podnikajícím dlouhodobě v České republice.

Skupina Verdant APF

  • holding se profiluje jako skupina investující do zemědělské půdy
  • financování skupiny Verdant APF zajišťuje hlavně prodej digitálních tokenů
  • na konci roku 2024 měla být účetní hodnota pozemků skupiny 665 milionů korun
  • celkové závazky holdingu Verdant APF jsou 1,2 miliardy korun
  • skupinu Verdant APF řídí Karel Mičulka, který je jako fyzická osoba v insolvenci a v minulosti byl trestaný za neplacení daní
  • po rozchodu se sítí obchodníků v roce 2024 čelí holding finančním potížím
  • v březnu 2025 čelila krátce jedna z firem ze skupiny insolvenčnímu návrhu, soud však insolvenční návrh zamítl
  • skupina Verdant APF má klientské a personální vazby na kryptoměnovou firmu Platon Life vyšetřovanou kvůli podezření z podvodu

„Pan Sokurenko byl opravdu špička, výborný ajťák,“ uvedla Vanda Koromházová pro SZ Byznys.

Byla to právě Sokurenkem založená britská firma Blackwood Software, kdo do letošního března ovládal jinou britskou společnost Mitilena Walett. V ní byla Koromházová do dubna 2024 ředitelkou, vyplývá z britského obchodního rejstříku.

Jedna z firem ze skupiny Verdant APF má navíc ve společnosti Blackwood Software jednoprocentní podíl.

„Věděli jsme, že budeme potřebovat hodně peněženek, protože budeme mít hodně klientů. A že musíme mít takový vztah, že ve chvíli, kdy budeme potřebovat řešit jakýkoliv technický problém, vyjdou nám přednostně vstříc. A že se nestane, že tokeny z peněženky zmizí nebo že tam budou neautorizované přístupy,“ řekl Mičulka z Verdant APF.

Podíl v Blackwood Software zabezpečil skupině Verdant APF přednostní přístup ke službám Mitileny, a to díky tomu, že Blackwood Software ovládal britského provozovatele peněženek, firmu Mitilena Wallet. To však platilo jen do letošního března.

Dne 5. března se dle britského obchodního rejstříku stala většinovým vlastníkem firmy Mitilena Wallet společnost Mitilena Wallet USA registrovaná v americkém státě Wyoming. Nový majitel Mitileny z Wyomingu vznikl jen týden předtím, než převzal britskou Mitilena Wallet.

Zatímco dříve odkazovaly obchodní podmínky peněženek Mitilena na britskou firmu Mitilena Wallet, nyní již podmínky publikované na webu Mitileny odkazují na americkou společnost Mitilena Wallet USA.

Americký stát Wyoming patří v USA mezi takzvané daňové ráje. Firmy registrované ve Wyomingu kromě federálních odvodů neplatí žádné další daně. Stejně tak ale ve Wyomingu nelze dohledat informace o koncových vlastnících firem. Tedy ani o společnosti Mitilena Wallet USA.

Společnost Mitilena Wallet USA

Firma Mitilena Wallet USA sídlí v americkém státě Wyoming na virtuální adrese, kterou využívá bezpočet dalších firem. Založení firmy Mitilena Wallet USA zařídila dle údajů zveřejněném v obchodním rejstříku státu Wyoming společnost Registered Agents. Tato firma nabízí mimo jiné založení firmy na dálku, včetně zařízení virtuální adresy.

Vedle britské a americké společnosti nesoucí ve svém názvu slovo Mitilena existuje jedna taková firma i v České republice. Vznikla před čtyřmi lety a její jednatelkou a majitelkou byla do loňského léta manažerka skupiny Verdant APF Vanda Koromházová.

„Česká společnost Mitilena nevlastnila žádný software peněženky. Měla jsem profitovat na tom, že se peněženka bude prodávat,“ popsala Koromházová.

Na sklonku června 2024 přešlo vlastnictví tuzemské firmy Mitilena na synovce Koromházové Jana Pejšu.

„Byznysově a profesionálně jsem se neshodla s panem Sokurenkem na tom, kam by se měl projekt ubírat. A protože se pan Sokurenko znal s mým synovcem, řekla jsem jim, spolupracujte, ale beze mě,“ uvedla k důvodům převodu své firmy Koromházová.

Po personální změně v české firmě Mitilena začal Jan Pejša na webu Mitileny vystupovat jako zakladatel celého projektu. Do té doby tam nikdo jako zakladatel označený nebyl. Vanda Koromházová popsala jako iniciátora vzniku Mitileny Igora Sokurenka, nikoliv svého synovce Pejšu.

„Oslovil mě pan Sokurenko s tím, jestli si ním nechci udělat projekt cold wallet. Jeho (Sokurenkova, pozn. red.) peněženka je technicky vynikající,“ poznamenala Koromházová.

„Po převodu Mitileny na mého synovce Jana Pejšu jsem Mitilenu přestala sledovat,“ dodala ke změnám okolo Mitileny Vanda Kormházová.

„Vůbec neznám strukturu v Mitileně, nikdy jsem se o to nezajímal. Ani jsem nezkoumal lidi za Mitilenou. Jen vím, že tam je někdo z rodiny paní Koromházové,“ řekl šéf Verdant APF Mičulka, jehož skupina využívá Mitilenu pro ukládání svých tokenů.

Redakce SZ Byznys se snažila získat vyjádření také přímo Jana Pejši. Na webu Mitileny je jako jediný kontakt uvedený e-mail. Stránky neobsahují odkaz na žádné kanceláře ani telefonní číslo.

Redaktor se proto vydal na adresu v Brandýse nad Labem, kterou má Pejša uvedenou v obchodním rejstříku. Stejnou adresu má v britském obchodním rejstříku uvedenou i Jiří Dokoupil, bývalý podnikatel ze Zlínska, který byl do předloňského roku v osobní insolvenci a nyní je u britské firmy Mitilena Wallet zapsaný jako ředitel. Na uvedené adrese v Brandýse nad Labem se nachází rodinný dům. Redaktor tam zastihl pouze muže, který se představil jako otec Jana Pejši.

„Máme kolem tří tisíc klientů. Rádi bychom, aby se Mitilena používala v obchodech a e-shopech. Zatím ale nemáme peníze na větší kampaň, proto klientů není tolik,“ uvedl otec Jana Pejši.

Co je to token?

  • Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
  • Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financíNárodní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
  • V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.
  • Financování prostřednictvím tokenů zvolila rovněž společnost Platon Life. Také představitele této firmy obvinila NCOZ kvůli podezření z podvodu. Zástupci Platon Life jakékoliv provinění odmítají.
  • Tokeny pro financování svého byznysu se zemědělskou půdou využívá rovněž skupina Verdant APF. Redakce SZ Byznys popsala finanční problémy tohoto holdingu, jeho neprůhlednou firemní strukturu stejně jako nejasné pozadí peněženek Mitilena, které klienti Verdant APF využívají pro uložení tokenů.

Otec Jana Pejši slíbil se současným šéfem Mitileny zprostředkovat kontakt. Pak už se ale nikdo neozval. Redakci se podařilo kontaktovat také ředitele britské Mitileny Dokoupila.

„Nemáme jediného nespokojeného klienta,“ sdělil Dokoupil.

Také ředitel britské Mitilena Wallet Dokoupil přislíbil odpovědi na otázky o vlastnickém pozadí Mitileny. Ani v tomto případě už ale dále nikdo nereagoval.

Mitilena se prezentuje jako takzvaná studená peněženka neboli cold wallet. V základní bezplatné verzi si uživatel stáhne aplikaci. Ta se má při použití přepnout do offline režimu, tedy odpojit se od internetu, a zabránit tak případným únikům citlivých dat. Mitilena nabízí, že privátní klíč umožňující autorizaci převodů kryptoměn si uživatel může uložit též na fyzickou NFC kartu. Bez této karty s uloženým soukromým klíčem není dle prezentace Mitileny možné transakce v peněžence Mitilena udělat.

U významných peněženek na kryptoměny je běžné, že zveřejňují svůj zdrojový kód, tedy zápis programu v programovacím jazyce. Uživatelé si tak mohou ověřit bezpečnost konkrétní peněženky, případně upozornit na její bezpečnostní mezery.

„Pokud výrobce hardwarové peněženky nabízí svůj zdrojový kód volně k nahlédnutí, volí tedy open-source přístup, tak je možné zkontrolovat, že je používání skutečně bezpečné. Silná komunita technicky zdatných jedinců neustále hledá potenciální zranitelnosti a slabá místa open-source zařízení a upozorňuje na ně jak samotné výrobce, tak i varuje případné zákazníky,“ komentoval obecně oblast peněženek Tomáš Sušánka, technický ředitel české společnosti Trezor, která stojí za stejnojmennou kryptopeněženkou.

V případě peněženek Mitilena se žádný veřejný zdrojový kód dohledat nepodařilo.

„Pokud zdrojový kód není volně k nahlédnutí, tedy není open-source, druhou možností může být snaha zjistit si více o samotné firmě a peněžence, jak dlouho je na trhu, jakou má historii, kolik má zákazníků, jaké jsou recenze jejích produktů, jaká je struktura firmy včetně zakladatelů. Pokud jsou tyto informace těžko dohledatelné, je to pro zákazníky jasným varováním a měli by se raději poohlédnout po bezpečnějším způsobu, jak ochránit své kryptoměnové úspory,“ uvedl dále technický šéf Trezoru Sušánka.

Redakce SZ Byznys se snažila dát prostor pro vyjádření také Igoru Sokurenkovi a jeho firmě Blackwood Software. Na e-maily zaslané do jeho společnosti nikdo nereagoval. Dostupné telefonní kontakty na Sokurenka a jeho okolí zčásti rovněž nefungují, u dalších nikdo telefon nezvedá a nereaguje ani na textové zprávy.

Související témata:
Mitilena
Krypto peněženka
Verdant APF Group

Doporučované