Hlavní obsah

TikTok se prozatím uzavřel. Kdo a co může získat, pokud skutečně zmizí

Foto: Profimedia.cz

Nedostupný TikTok.

Ve Spojených státech začíná platit zákaz populární platformy krátkých videí TikTok. Její provozovatel síť několik hodin předtím vypnul. O 170 milionů uživatelů má zájem Instagram i čínská konkurence.

Článek

TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času zastavil činnost. Uživatelé čínské sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.

Populární videoplatformu TikTok od čínského ByteDance sice stále funguje na zařízeních uživatelů, kteří si ji stáhli a a zaregistrovali se ještě před zákazem, noví zájemci už ale mají smůlu. Aplikace zmizela v USA ze všech obchodů s aplikacemi a nebude ji možné ani aktualizovat.

To vše prozatím: čeká se, zda po inauguraci splní Donald Trump svůj slib, že zákaz TikToku odloží, aby poskytl čas pro vyjednání podmínek pro další fungování sítě, na kterou si přivykla polovina Američanů.

Pokud vše zůstane jako nyní, uživatelský zážitek z TikToku se postupně bude zhoršovat také i pro ty, kteří TikTok v telefonu již mají. Kvůli nemožnosti aktualizace bude totiž aplikace stále častěji fungovat s chybami a bude pomalejší. Podle magazínu Time také oslabí její zabezpečení, takže uživatelé budou náchylnější k útokům hackerů. Oblíbená sociální síť tak v USA bude pravděpodobně umírat pomalou smrtí – kromě technologických komplikací totiž kvůli odchodu uživatelů na jiné platformy se pravděpodobně také postupně sníží počet nahraných videí.

Americká vláda dala populární sociální síti původně ultimátum - buď se oddělí od své mateřské společnosti ByteDance, nebo bude v USA zakázaná. Odpojení od ByteDance požadoval Washington především kvůli obavám, že může být špionážním nástrojem Komunistické strany Číny. To ale TikTok opakovaně popřel.

TikTok uvádí, že 20procentní podíl v ByteDance vlastní čínský zakladatel této firmy. Přibližně 60 procent firmy vlastní institucionální investoři, včetně velkých amerických investičních firem Carlyle Group, General Atlantic a Susquehanna International Group. Zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci z celého světa. Tři pětiny členů správní rady ByteDance jsou přitom Američané.

Proč chtějí politici v USA zakázat TikTok?

Kdy má být TikTok zakázán?

Zákon z dubna 2024 nařídil zákaz sítě TikTok v USA, pokud se tato nezbaví svého čínského vlastníka, firmy ByteDance. Čínská vláda možnost odprodání odmítla a firma ByteDance se zákazu bránila soudně. Zákaz oficiálně vstoupí v platnost 19. ledna, den před inaugurací nového prezidenta.

Proč má být TikTok zakázán?

Za hlavní důvod je označován vliv Číny, respektive možnost, že by si komunistická čínská vláda vyžádala data nebo pomocí sítě prosazovala své zájmy: „Viděli jsme důkazy v utajeném režimu,“ říká kongresman Josh Gottheimer, který na zákonu spolupracoval.

Zmiňovány jsou i další důvody, například vliv na děti nebo fungování doporučovacího algoritmu. To se ale týká i ostatních sociálních sítí.

Jak se zákaz konkrétně projeví?

V den, kdy zákaz TikToku vstoupí v platnost, se na první pohled moc nezmění. Zákon pamatuje na distribuci aplikace prostřednictvím nabídky platforem (např. Google Play Stor a Apple App Store). Uživatelům mobilních telefonů by tak zmizela možnost instalovat aplikaci, a TikTok by přišel o možnost získávat nové uživatele nebo poslat aktualizaci aplikace stávajícím uživatelům.

Zatímco odliv uživatelů by byl spíše postupný, inzerenti by na jiné sítě mohli přesunout rychle. Stejně tak by řada tvůrců mohla upřednostnit jiné platformy. Podle nedávného průzkumu by nejvíce inzerentů přešlo na sítě firma Meta, která provozuje Instagram a Facebook.

TikTok lze stále nahodit přes VPN

Na TikTok se Američané mohou stále legálně dostat skrz VPN, tedy virtuální privátní sítě, která uživatelům mimo jiné umožňují připojit se k serveru v jiné zemi. Ředitelka projektu Free Expression Project v Centru pro demokracii a technologie ale pro magazín Time uvedla, že se pro tyto uživatele kvalita TikToku pravděpodobně rychle zhorší.

„Data budou muset překonat určitou vzdálenost, což může službu zhoršit, protože zejména video je velmi závislé na vysokorychlostním širokopásmovém připojení k internetu,“ vysvětlila magazínu.

Profesor informatiky a matematiky na Dukeově univerzitě Bruce Randall Donald v Time vysvětlil, že sítě VPN nemusí dobře fungovat na chytrých telefonech. Právě pro ty je ale TikTok určen.

„Nebudou příliš dobře fungovat na zařízeních, jako je iPhone, iPad nebo Android, která nemají plnou sílu zabezpečení VPN. Zážitek bude pravděpodobně bezchybnější na notebooku nebo stolním počítači. Ale pokud jste někdy používali TikTok na notebooku nebo stolním počítači, je vám jasné, že to není příliš uspokojivý zážitek,“ dodal.

BBC pak upozorňuje, že na většině zařízení lze také změnit region obchodů s aplikacemi, takže teoreticky může kdokoli přistupovat k aplikacím z jiných zemí. To ale podle BBC může způsobit další problémy, například pravděpodobné porušení smluv o poskytování služeb.

Je také možné nainstalovat aplikace stažené z internetu díky dalším aplikacím, které upraví nastavení telefonu, píše BBC. To ale může porušovat autorské právo - a přináší to svá vlastní rizika. Americká vláda ale počítala i s tímto scénářem, a proto navrhuje širší zákaz, který by bránil aplikacím třetích stran v telefonech dál provozovat čínskou sociální síť.

Může se TikTok vrátit?

TikTok z mobilů amerických uživatelů teoreticky nemusí zmizet napořád. Stále je totiž ve hře několik způsobů, jak se může zachránit. Jedním z těch, kdo se o zachování TikToku v USA zasazují, je budoucí prezident Donald Trump, který do funkce nastoupí v pondělí 20. ledna. Ten sice ve svém prvním volebním období sám zákaz či prodej TikToku prosazoval, nyní ale změnil názor. Dokonce prohlásil, že TikTok zachrání.

Trump argumentoval tím, že by měl mít jako prezident čas na politické řešení otázky. Jakmile se stane prezidentem, mohl by zákon dočasně pozastavit, pokud společnost ByteDance zahájila proces prodeje TikToku. Společnost ByteDance však opakovaně uvedla, že aplikace není na prodej. Agentura Bloomberg ale na začátku týdne přišla s informací, že Čína prozkoumává možnost prodeje Elonu Muskovi, který vlastní X (dříve Twitter). TikTok ale tuto informaci označil za blud.

Trump by v roli prezidenta mohl zvolit i obtížnější cestu a pokusit se tlakem na kongres zákon zrušit úplně. To však vzhledem k široké podpoře zákona z obou stran politického spektra není podle serveru MSNBC příliš pravděpodobné. V dalším případě by nový prezident mohl nařídit ministerstvu spravedlnosti, aby zákaz jednoduše neprosazovalo a odmítlo sankcionovat společnosti, které aplikaci nadále zpřístupňují ve svých obchodech s aplikacemi. Někteří odborníci ale pochybují o tom, že by společnosti byly ochotné riskovat porušení zákona.

„Mám určité obavy z myšlenky, že by nově zvolený prezident nebo kdokoli jiný neprosazoval platný zákon, který zakazuje určité jednání, a že by se nějaká společnost spoléhala jen na jeho ujištění, spíše než na skutečnou změnu zákona,“ uvedla podle CNN liberálně orientovaná soudkyně Sonia Sotomayorová během jednání. „Ať už nový prezident podnikne jakékoli kroky, pro tyto společnosti to na této realitě nic nemění.“

„Je možné, že se 20., 21. nebo 22. ledna ocitneme v úplně jiném světě,“ řekl dříve u soudu Noel Francisco, právní zástupce TikToku, s odkazem na blížící se změnu administrativy.

Čína, odkud mateřská společnost ByteDance pochází, americké sociální sítě zakazuje dlouhodobě. Zakázaný je tam například Google, YouTube, X, Instagram, WhatsApp a Facebook, protože všechny porušují čínská pravidla týkající se shromažďování údajů nebo sdílení obsahu.

Kam se mohou Američané uchýlit

Jednou z častých alternativ je pro ně Instagram, na kterém funguje sekce Reels. Ta je vesměs podobná TikToku, ale často je označovaná za takového chudého příbuzného - podle průzkumu společnosti Surge AI vnímá TikTok jako výrazně lepší než Reels 61 procent respondentů generace Z. Jednak kvůli tomu, že používá jiný algoritmus a nedokáže svým uživatelům nabídnout tak návykový obsah, ale také kvůli jeho neohrabanějším možnostem editace videí. I proto je velká část obsahu na Reels vlastně obsah, který někdo vytvořil na TikToku a následně publikoval také na Instagram.

@gabriella.rose.music

pulling out my dusty musty resume ig ….anyways follow me on instagram @gabriella.rose.music #fyp#funny#gabriellarose#instagramreels#fypシ

♬ original sound - JamieJL651

V souvislosti se zákazem TikToku se v posledních dnech mluví hodně také o další čínské platformě - RedNote. V očekávání zákazu na ni začala přecházet řada Američanů a síť se držela několik dní na první příčce seznamu nejstahovanějších sociálních sítí. Je ale celá v mandarínštině a navíc plně v čínských rukou. Je proto možné, že může být brzy další zakázanou sítí.

Magazín Rolling Stone jako další alternativu nabízí YouTube shorts, Snapchat Spotlight nebo Likee, které by podle něj uživatele mohlo lákat na svou rozsáhlou nabídku kreativních nástrojů k editaci videí. TikTok v poslední době také usilovně prosazuje svou sesterskou aplikaci Lemon8 a podporuje hladký přechod tím, že uživatelům umožňuje přístup k aplikaci pomocí jejich stávajícího účtu TikTok, píše Rolling Stone.

V úvahu přichází také platforma Triller, která byla založena přímo jako konkurent TikToku. Nejenže nedávno najala bývalého manažera TikToku Seana Kima jako generálního ředitele, ale nedávno také spustila stránku SaveMyTikToks.com, která má tvůrcům usnadnit přenos obsahu. Aktuálně má sice méně nahraných videí než jiné aplikace, ale díky funkcím pro snadné ukládání videí a jejich migraci má dobrý potenciál stát se pro bývalé „tiktokery“ azylem.

Doporučované