Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Složitý komplex transakcí při prodeji aktiv společnosti PPF Telecom Group (PPF Telecom) do rukou Emirates Telecommunication Group Company (e&) vyústil i v monstrózní dividendu, kterou tehdejší PPF Telecom vyplatila. „V roce 2024 společnost vyplatila svému akcionáři dividendu v celkové výši 2,240 miliardy eur ze zadržených zisků,“ uvádí finanční zpráva e& PPF Telecom (dříve PPF Telecom) za loňský rok. V českých korunách by šlo o částku 56,4 miliardy, což se vymyká poměrům v českém byznysu.
Například energetická skupina ČEZ loni vyplatila na dividendách pro akcionáře částku ve výši 28 miliard korun. V roce 2023 pak tuzemský telekomunikační operátor T-Mobile podle své výroční zprávy vyplatil na dividendách téměř sedm miliard korun.
Vyšší částku na dividendách, než nynější e& PPF Telecom, vyplatila zřejmě jen skupina ČEZ v roce 2023. Tehdy na jednu akcii připadla rekordní částka 145 korun, což celkem představovalo výplatu 78 miliard korun.
„Tak obrovská dividenda vznikla po prodeji aktivit v České republice. Na nich vykázali účetní zisk 2,4 miliardy eur. Takto vysoké zisky a dividendy jsou v prostředí telekomunikací anomálií,“ komentuje dividendu e& PPF Telecom Radim Dohnal, analytik Capitalinked.com.
V minulém roce společnost e& PPF Telecom totiž dosáhla čistého zisku ve výši téměř 2,9 miliardy eur, když o rok dříve to bylo 542 milionů eur. Za více než pětinásobným zvýšením zisku stojí restrukturalizace PPF Telecom, kterou vlastnila skupina PPF.
Skupina PPF totiž vyčlenila česká aktiva PPF Telecom – O2 Czech Republic a Cetin – z transakce s e&, kterou dotáhla na konci loňského října. Arabští investoři koupili od skupiny PPF padesát procent a jednu akcii v aktivech PPF Telecom Group v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku, čímž vznikla e& PPF Telecom Group. Zbylý podíl si ponechala největší česká investiční skupina.
Před touto transakcí ale došlo k restrukturalizaci PPF Telecom Group (nyní e& PPF Telecom Group), při níž došlo k prodeji zmíněných tuzemských aktiv do rukou nizozemské společnosti PPF TMT Holdco 2 ze skupiny PPF. Výsledkem tohoto prodeje byl zisk e& PPF Telecom Group ve výši 2,4 miliardy eur. V rámci změn byly zároveň na společnost PPF TMT Holdco 2 převedeny z e& PPF Telecom dva úvěry ve výši 850 milionů eur.
Prodejní cena za stoprocentní podíl v O2 byla podle informací ve finanční zprávě e& PPF Telecom Group zhruba tři miliardy eur, za sedmdesátiprocentní podíl v Cetinu je 621 milionů eur. Celkem šlo o částku přes 3,6 miliardy eur. „Ceny jsou evidentně součástí komplexu operací souvisejících s celkovou změnou struktury a organizace telekomunikačních společností v rámci PPF,“ komentuje partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička s tím, že nemá smysl komentovat hodnoty z tržního hlediska. Totéž platí podle něj rovněž ohledně výplaty dividend.
Restrukturalizace telekomunikační odnože PPF proběhla ještě před transakcí s e& v první polovině loňského října, uvádí zpráva e& PPF Telecom Group. Prodej telekomunikačních aktiv do rukou e& byl pak dokončen 24. října 2024.
„PPF obvykle dělá složité transakce, se zapojením více kupujících a cílových společností. I zde to bylo takto. Předpokládám, že šlo o daňové plánování a vnitroskupinové vypořádání,“ dodává Dohnal.
Transakce ani vyplacenou dividendu nechtěla skupina PPF komentovat. „PPF neposkytuje další komentáře nad rámec informací zveřejněných ve finančních výkazech skupiny a společnosti e& PPF Telecom Group,“ uvedl k dotazům redakce SZ Byznys mluvčí skupiny PPF Leoš Rousek. Nesdělil ani, zda dividenda šla čistě do rukou PPF, nebo se peníze rozdělily mezi PPF a e&.