Článek
Kdo v dnešní době nevyužívá umělou inteligenci, jako by nebyl. A už proniká i do sféry fotovoltaiky. Do výbavy ji začínají zařazovat také tuzemské instalační firmy.
Některé společnosti chytré systémy využívají napříč celým procesem – od tvorby nabídek na základě preferencí zákazníků, přes plánování montáží a nákup komponentů až po využití softwaru při výrobě a prodeji elektřiny.
A právě tato část je asi nejzajímavější, umělá inteligence totiž dokáže na základě předpovědi počasí přizpůsobovat spotřebu a ukládání přebytků podle potřeb konkrétního spotřebitele a dokonce obchodovat s nespotřebovanou energií. Instalační firmy tvrdí, že díky systémům budou moct zákazníci lépe profitovat ze své elektrárny a investice se jim dříve vrátí.
Již několik měsíců vyvíjíme software, který bude umět zohledňovat energetické potřeby i preference zákazníka. Bude se učit jeho vzorce chování – kdy má během dne nejvyšší, a kdy naopak nejnižší energetické nároky.
„Již několik měsíců vyvíjíme software, který bude umět zohledňovat energetické potřeby i preference zákazníka. Bude se učit jeho vzorce chování – kdy má během dne nejvyšší, a kdy naopak nejnižší energetické nároky,“ říká Petr Němeček, produktový a technický ředitel společnosti Schlieger, která se zabývá instalacemi FVE. Systém chce na trh uvést v příštím roce.
Co je umělá inteligence
Umělá inteligence (anglicky Artificial Intelligence = AI) je souhrnné označení pro technologie, které umožňují strojům vnímat, chápat, rozhodovat se, jednat a učit se, a to buď samostatně, nebo s podporou člověka. Běžným pojmem v této souvislosti je také strojové učení.
Umělá inteligence tak bude sledovat chování konkrétního zákazníka, předpověď počasí a aktuální ceny elektřiny na burze a podle nich bude řídit toky energie. „Bude průběžně upravovat toky energie z FVE tak, aby se zvýšila její výnosnost,“ říká Albert Soukup, ředitel inovací ve společnosti Woltair, která dodává fotovoltaiku a rovněž vidí potenciál ve využití AI v oblasti FVE.
Chytré systémy už nyní pomáhají instalačním firmám navrhnout ideální řešení pro zákazníka. Nemělo by se tak stát, že by firma například nabídla klientovi fotovoltaiku, která má například větší výkon, než potřebuje, což se v některých případech nyní děje.
„AI nám poskytuje zatím omezenou pomoc při programování dílčích bloků pro kombinaci FVE a vhodného akumulačního prvku – baterie, akumulační nádrž či chladírenská technologie. Díky vyhodnoceným historickým datům dokážeme tak navrhnout vhodný systém pro co nejefektivnější použití a tím pádem se zkrátí návratnost počáteční investice,“ říká Václav Skřeček, člen představenstva společnosti Solar Global Energy, která se specializuje na instalace pro firmy.
Společnost už nyní využívá umělou inteligenci k předpovídání chování české elektrizační soustavy (silnoproudá elektrická síť) a dokáže tak řídit nově postavené solární elektrárny. Zároveň se Solar Global Energy chystá přejít na 15minutové obchodování s elektřinou, pro které bude umělá inteligence nezbytná.
„Celé obchodování pojede v plně autonomním modu. AI na základě změřených a dopočítaných vstupů bude situaci na trhu vyhodnocovat a podle toho automaticky řídit a optimalizovat chod výrobních a akumulačních zdrojů. Aktuálně jsme ve fázi, kdy vybíráme vhodného partnera pro implementaci tohoto projektu,“ říká Skřeček.
AI tento případ vyhodnotí a omezí výkon všech elektráren nebo tuto elektřinu uskladní do bateriového úložiště. Elektřina uskladněná se použije později, kdy na trhu bude vyšší poptávka a tím pádem vyšší cena.
Jako příklad konkrétní situace, v níž lze umělou inteligenci využít, je pokles cen elektřiny na velkoobchodním trhu do záporu (ta vzniká, když je výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů vysoká a zároveň je nízká spotřeba elektřiny pozn. red.).
„AI tento případ vyhodnotí a omezí výkon všech elektráren nebo tuto elektřinu uskladní do bateriového úložiště. Elektřina uskladněná se použije později, kdy na trhu bude vyšší poptávka a tím pádem vyšší cena. Podobný princip lze aplikovat i na situaci, kdy je krásný slunný den a elektřina přes polední hodiny je zpravidla levnější než při večerní špičce,“ vysvětluje Skřeček.
Aktuálně toto řešení Solar Global Energy využívá pouze pro vlastní velké instalace, ale plánujeme jej do budoucna rozšířit i pro nové zákazníky. „Tuto službu budeme samozřejmě zákazníkům nabízet zdarma, a naopak my jim budeme platit peníze za poskytnout flexibilitu výrobny s a bez akumulací. Takže se dá předpokládat, že u těchto projektů se může zkrátit doba návratnosti,“ popisuje Skřeček. U Schliegeru si však zákazník za využívání chytrého systému u FVE připlatí, i když cena systému zatím není stanovena.
Připravovaný software společnosti Schlieger bude propojen s předpovědí počasí, což zajistí výhodnější obchodování s přebytky energií. „Pokud bude například baterie zákazníka nabita z 80 procent a podle předpovědi počasí bude následující den slunečno, software bude možné nastavit tak, že uloženou energii zákazníka ve vhodný moment pustí do sítě a prodá za výhodných podmínek na spotovém trhu,“ říká Němeček s tím, že tak software urychlí návratnost investice do fotovoltaických elektráren až o 30 procent.
Systém při tom spoléhá na to, že elektřinu nutnou k provozu domácnosti získá ze slunce následující den. „A protože software bude znát energetické nároky domácnosti, neprodá veškerou energii dostupnou v bateriovém úložišti, ale ponechá zákazníkovi dostatečnou rezervu pro pokrytí jeho nároků v časných ranních hodinách, než začne FVE opět elektřinu vyrábět,“ říká Němeček.
Díky AI bude například možné dosáhnout i větších energetických úspor v domácnosti, pokud se například ohřev vody nebo dobíjení elektromobilu dobře načasuje. „Všechny tyto faktory přinesou nejen finanční benefity a pohodlí zákazníkům, ale zároveň povedou k vyšší stabilitě celé přenosové sítě,“ popisuje Soukup z Woltairu.
Každý AI systém se však musí učit na určitém souboru dat, podle nichž pak bude v praxi postupovat. „Typicky může jít o anonymizované chování velkého množství domácností, historické ceny energií, vývoj počasí a mnoho dalších,“ uvádí Soukup.
Systémy Schliegeru pro predikci spotřeby se učí na anonymizovaných datech jeho zákazníků a doplňuje je meteorologickými údaji. Software však není neomylný. „Chybovost u predikce výkonu a spotřeby se v případě jednotlivé instalace pohybuje kolem 20 až 30 procent. V případě skupiny instalací (od desítek instalací výše) padá chybovost na jednotky procent,“ popisuje Němeček.
Umělou inteligenci využívá například i firma SOMI Application and Services ovládaná miliardářem Davidem Beranem. S pomocí AI přizpůsobuje spotřebu, akumulaci do baterie a dodávku elektřiny do sítě podle toho, jak se vyvíjí cena na spotovém trhu. S implementací chytrých systémů také začíná skupina SolidSun.