Článek
Na Slovensku se minulý týden dohodlo osm největších obchodních řetězců na zastropování 400 druhů základních potravin. Zboží s nálepkou „Protiinflační garance“ najdou zákazníci v regálech od pondělí 20. března. Iniciativa je dobrovolná, každý obchod si potraviny vytipoval sám a akce platí tři měsíce.
Česko touto cestou nepůjde. Ministr zemědělství nejdříve v reakci pro Seznam Zprávy uvedl, že odmítá jakýkoliv administrativní zásah do cen. „Jako ministerstvo vůbec neuvažujeme nad umělým zastropováním cen,“ řekl.
Nyní vysvětlil proč. „Jednoznačně vidíme, že je lepší zdravá soutěž mezi obchodními řetězci o to, kdo nabídne lepší cenu. Nechceme ceny zabetonovat, to není správná cesta,“ řekl. Jako příklad dal ceny cukru, kdy jeden z řetězců začal před dvěma týdny prodávat cukr v akci za zhruba 25 korun a ostatní se přidaly.
Podle Nekuly by muselo být zastropování dobrovolnou iniciativou obchodníků. A ti se k podobné dohodě zatím nepřiblížili.
„Budeme situaci na Slovensku pečlivě sledovat, ale v tuhle chvíli nám dává větší smysl slevové akce průběžně střídat než udělat tříměsíční slevovou akci na omezený sortiment 30 až 50 potravin,“ řekl SZ Byznys prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Cenový strop na potraviny kvůli vysoké inflaci stanovila do konce dubna 2023 vláda v Maďarsku. Regulovala ceny například vepřového masa, oleje nebo mouky.
„Za hranou slušnosti“
Nejviditelnější výsledek úterního jednání nedávno vzniklé mezirezortní skupiny, která řeší vysoké ceny potravin, se týká vajec. Nekula uvedl, že podal podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli tomu, že obchody vejce v lednu předražily.
Zatímco zemědělci vejce prodávali meziročně o 1,61 koruny dráž (za 3,55 Kč), na pultech obchodů zdražila o 2,71 koruny na 5,65 Kč. Podle Eurostatu jsou v Česku nejdražší v EU.
Obchodníci bohužel stále zkoušejí, co naši občané vydrží. V této těžké době je podle mě jejich chování za hranou slušnosti.
„Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Obchodníci bohužel stále zkoušejí, co naši občané vydrží. V této těžké době je podle mě jejich chování za hranou slušnosti. Lidé vejce při vaření a pečení potřebují, a nezbývá jim tedy nic jiného než cenu akceptovat. Proto požádáme Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby prověřil, zda se obchodníci nedomlouvají a nezvyšují ceny současně,“ řekl Nekula.
Mezirezortní vládní skupina je složena ze zástupců Ministerstva zemědělství, Ministerstva financí, Ministerstva průmyslu a obchodu a také zástupců vlády, České obchodní inspekce a Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Už koncem února Ministerstvo zemědělství oznámilo, že podalo podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli podezření na kartelovou dohodu v případě prudkého nárůstu cen cukru v obchodech. Cukr v říjnu zdražil za jeden měsíc z 18 na více než 30 korun za kilogram. Přirážka se podle něj v obchodech zvýšila o 77 procent, zatímco v cukrovarech „jen“ o 51 procent.
Absurdní cena nic neznamená
Antimonopolní úřad 20. března uvedl, že prošetřuje ceny u pěti základních potravin v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci: mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa. Vyžádal si informace od dvou stovek subjektů.
Úřad vyjádřil přesvědčení, že se ceny navyšují především postupným přenášením zvýšených nákladů po narušení dodavatelských řetězců za covidu a po začátku ruské agrese.
„V některých případech nelze vyloučit, že se na růstu cen mohly podepsat i zakázané dohody nebo zneužití dominantního postavení některých podniků, případně zneužití tzv. významné tržní síly,“ sdělil úřad.
Dodal však, že i kdyby byla cena výrobku absurdně vysoká, nemá úřad žádnou pravomoc zasáhnout, pokud zároveň cena nestoupla kvůli kartelové dohodě, zneužitím dominantního postavení nebo zneužitím významné tržní síly.