Článek
Zbrojní skupina CSG Michala Strnada má za sebou rekordní rok 2024. Dosáhla v něm tržeb ve výši čtyř miliard eur, v přepočtu 99,7 miliardy korun, o 130 procent více než v roce 2023. Hrubý provozní zisk skupiny dosáhl hodnoty 1,1 miliardy eur (27,4 miliardy korun), meziročně téměř třikrát víc, a čistý zisk 526,1 milionu eur, tedy 13,1 miliardy korun. Společnost to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě.
„Evropa se nachází v klíčovém období, kdy obranný průmysl není již jen sektorem ekonomiky, ale základním kamenem naší suverenity a bezpečnosti. Dramatický nárůst výdajů na obranu napříč kontinentem odráží jasné pochopení této reality a rekordní výsledky CSG v roce 2024 dokazují, že jsme připraveni čelit této historické výzvě,“ uvedl majitel skupiny Michal Strnad.
Růst na Ukrajině, v Evropě i Česku
Holding CSG loni zčtyřnásobil tržby na Ukrajině, která se brání ruské agresi. Za bojovou techniku a munici tam Strnadova firma utržila 1,7 miliardy eur, v přepočtu téměř 42,4 miliardy korun.
„Na trzích Evropské unie zaznamenala CSG 90procentní nárůst tržeb na jednu miliardu eur, na domácím trhu v České republice téměř zdvojnásobila příjmy na 0,5 miliardy eur,“ informovala CSG.
„Evropa bez Ukrajiny tvořila 43,5 procenta příjmů CSG, zatímco Ukrajina přispěla 42,8 procenta, což zdůrazňuje dominanci CSG na obranných trzích. USA přidaly 6,7 procenta, přičemž je zde zahrnut pouze jeden měsíc výsledků nové akvizice The Kinetic Group. Zbytek světa přispěl 7,0 procenta,“ uvedla Strnadova skupina.
Nejvyšší podíl tržeb – 83,6 procenta – připadl na obranný sektor, přičemž samotná divize CSG Defence vygenerovala 77,6 procenta celkových tržeb ve výši 3,3 miliardy eur. Počet zaměstnanců CSG vzrostl o čtyři tisíce na více než 14 tisíc. Skupina má v současnosti 37 výrobních podniků převážně v EU a ve Spojených státech.
Koupě Kineticu zvýšila dluh
Loni v listopadu dokončila CSG převzetí amerického výrobce malorážové munice The Kinetic Group. Ten jí za jeden měsíc, který CSG zahrnula do své konsolidované závěrky, přinesl 0,3 miliardy eur. Tržby Kineticu za celý rok by podle CSG mohly do holdingu přinést 1,3 miliardy eur.
Koupě The Kinetic Group, za kterou CSG zaplatila zhruba 53,6 miliardy korun, mírně zvýšila zadlužení Strnadovy skupiny. Zatímco v polovině loňského roku byl poměr dluhu k hrubému provoznímu zisku na hodnotě 1,0, za celý loňský rok vzrostl na 1,3. Za rizikové se přitom považují firmy, jejichž čistý dluh přesáhne 3,5násobek hrubého provozního zisku.
„V roce 2024 CSG upevnila svou pozici nejrychleji rostoucí velké obranné společnosti v Evropě, když více než zdvojnásobila tržby i hrubý provozní zisk, a to především díky organickému růstu a strategickým investicím. Naše nízká úroveň dluhu, i po přelomové akvizici The Kinetic Group, odráží silné cash flow a disciplinované finanční řízení,“ uvedl finanční ředitel CSG Zdeněk Jurák.
Roste i Colt CZ
CSG je zdaleka největší českou firmou obranného průmyslu. Rekordní tržby za loňský rok vykázala i druhá největší česká zbrojovka, společnost Colt CZ Group, která vyrábí především ruční palné zbraně a munici. Loni utržila 22,38 miliardy korun a vygenerovala čistý zisk ve výši 1,93 miliardy.
Společnost STV Group, která je jediným tuzemským výrobcem velkorážové munice, výsledky za loňský rok dosud nezveřejnila. Tržby za rok 2023 jí klesly o téměř 40 procent na čtyři miliardy korun a zisk se snížil o 13 procent na zhruba 1,5 miliardy. Firma pokles zdůvodnila nedostatkem komponent pro výrobu.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.