Hlavní obsah

Korejci platí za jaderný smír s Američany vysokou cenu

Foto: Wikimedia Commons

Jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech, kterou s účastí Westinghouse dostavěla KHNP v roce 2019.

Společnosti KHNP a Westinghouse uzavřely jaderný smír, který však podle korejských médií není zadarmo. Americká společnost by si měla sáhnou na stovky milionů dolarů z každého projektu, který KHNP postaví v zahraničí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zaplatí americkému Westinghouse za to, že už jí nebude bránit ve využití tlakovodních reaktorů APR mimo Koreu. Tuto technologii chce KHNP uplatnit i v Česku.

Na urovnání sporů se obě společnosti dohodly letos v lednu, a odstranily tak překážku pro dva nové bloky v jaderné elektrárně Dukovany, jejichž stavba má začít v roce 2029. Cena za to je však podle korejských médií vysoká.

KHNP v rámci dohody podle korejského serveru Pulse slíbila společnosti Westinghouse, že zaplatí 150 milionů dolarů (3,314 miliardy Kč) na poplatcích za to, že využívá technologii reaktoru APR. Zároveň se podle korejského tisku společnosti domluvily, že KHNP zajistí americké firmě dodávky v hodnotě 800 milionů dolarů (17,677 miliardy Kč) na každém projektu, který bude využívat vyvezenou jadernou technologii. Deníku to potvrdily zdroje z KHNP.

SZ Byznys na to upozornila francouzská společnost Électricité de France (EDF), která se spolu KHNP neúspěšně ucházela o stavbu jádra v Česku.

Spor mezi společnostmi KHNP a Westinghouse

  • Jádrem sporu byla technologie reaktoru, na jejímž vývoji se před mnoha lety podílely oba podniky. Americký Westinghouse prodal původní technologii korejské straně s tím, že ji smí používat pouze v Koreji. KHNP ale v průběhu let technologii upravila a vylepšila. Strany se proto přely, jestli je novější technologie stále Westinghousu, protože z ní KHNP vychází, nebo jsou změny natolik významné, že lze zařízení považovat za zcela nové.
  • Konkrétně šlo o technologii reaktoru APR1400, jehož verze s nižším výkonem APR1000 má být použita pro nové bloky v Česku. Američané to vnímali jako porušení patentované technologie.
  • Dohoda mezi KHNP a Westinghousem zněla tak, že korejská společnost může technologii použít i v zahraničí, ale potřebuje k tomu souhlas americké vlády.
  • Spor se dotkl i korejského projektu ve Spojených arabských emirátech, kdy KHNP v roce 2009 získala zakázku na stavbu jaderné elektrárny Barakah. Westinghouse tehdy výměnou za to, že přestane uplatňovat námitky týkající se porušování práv duševního vlastnictví k jaderné technologii, dodal do elektrárny některé klíčové komponenty včetně turbín.

KHNP však tyto informace popírá. „Spor mezi oběma společnostmi trval dva roky, ale 16. ledna 2025 se KHNP a Westinghouse dohodly, že spor ukončí a budou spolupracovat na světovém jaderném trhu. Článek obsahuje informace, které nejsou pravdivé. Vzhledem k tomu, že veškerý obsah dohody mezi oběma stranami podléhá utajení, nemůže KHNP v tuto chvíli zveřejnit žádné podrobnosti,“ uvedla KHNP.

Podmínky dohody mezi korejskou a americkou stranou znají jen KHNP a Westinghouse. České Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dohodu vnímá pozitivně s tím, že podpoří stavbu jádra v Česku.

„Obsah smlouvy neznáme, proto nemůžeme téma nijak komentovat. Jak jsme již komunikovali v lednu, dohoda mezi KHNP a Westinghouse je důležitá pro projekt Dukovany, kdy odstranila možné riziko sporů mezi KHNP a Westinghouse, a proto tuto dohodu vítáme,“ uvedl mluvčí MPO David Hluštík.

V Koreji však sílí kritika, že ústupky KHNP ve prospěch Westinghouse jsou příliš velké. Údajně tím mohou zabránit dlouhodobému vývozu korejských jaderných technologií a zajistí jen krátkodobé úspěchy, jako je získání projektu české jaderné elektrárny.

Na základě dohody se předpokládá, že ústupky budou pro KHNP znamenat nižší ziskovost ze zahraničních jaderných projektů a ztrátu pobídek k realizaci obchodů, u nichž nebudou zajištěny dodávky za 800 milionů dolarů a 150 milionů dolarů za využití americké technologie.

Jeden reaktor v Česku by měla KHNP postavit za 200 miliard Kč (9,05 miliardy dolarů). Westinghouse by tak dostal zhruba devět procent z této zakázky a další 1,7 procenta z celkové ceny reaktoru by zaplatil na licenčních poplatcích.

V minulosti už k podobnému případu došlo u jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech, kterou Korejci dokončili v roce 2019. Podle korejského deníku Hankyoreh se společnosti dohodly, že upustí od námitek na porušování duševních práv výměnou za to, že Američané budou dodávat klíčové díly včetně čerpadel, chladicího média reaktoru a turbín.

Zdroje odhadují, že rozpočet na elektrárnu Barakah dosáhl 18,6 miliardy dolarů (411,24 miliardy Kč) z toho Westinghouse získal dodávky za přibližně dvě miliardy dolarů (44,22 miliardy Kč).

KHNP podle zdrojů také souhlasila s tím, že v budoucích exportních projektech bude Westinghouse dodávat palivové tyče, které tvoří šest až sedm procent hodnoty zakázek.

Vzhledem k celkové hodnotě projektů nejsou poplatky za duševní vlastnictví a garance dodávek významné, ale není jisté, že budou schopny přinést zisk. Jen doba výstavby může přesáhnout 10 let a často vznikají dodatečné náklady na výstavbu.

„Někdo může říci, že jsme ustoupili příliš mnoho, pokud jde o poplatky za duševní vlastnictví a zaručené obchody, ale na oplátku získáváme od společnosti Westinghouse značné výhody,“ řekl serveru Pulse jeden z představitelů KHNP a dodal, že KHNP nemůže zveřejnit konkrétní podrobnosti kvůli dohodě o mlčenlivosti se společností Westinghouse.

Také úředník korejského ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky uvedl, že nemohou „zveřejnit konkrétní podrobnosti, ale vzhledem ke smlouvě jako celku není pro nás v žádném případě nevýhodná“.

KHNP a Westinghouse uzavřely dohodu o urovnání sporů letos v polovině ledna. Tato dohoda umožňuje oběma stranám spolupracovat na celosvětovém pokroku v nových jaderných projektech. I když to KHNP popírá, pravděpodobně přenechává nové evropské projekty Westinghousu. Jen od začátku roku odstoupila od tří jaderných projektů v Evropě - ve Švédsku, Slovinsku a Nizozemsku.

Smlouva mezi KHNP a společností Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ už je hotová a měla by být brzy podepsána.

Doporučované