Článek
Přestože miliardář Vladimír Kovář opakovaně dává od případu zmizelé elektroniky značky Apple z jeho e-shopu Mamut.cz ruce pryč, tak mu „mamutí“ kauza se škodou v řádu miliard korun stále způsobuje nepříjemnosti.
Aktuálně nechal insolvenční správce obchodu zapsat do majetkové podstaty pohledávku vůči Kovářovi ve výši 1,6 miliardy korun, a to z titulu odpovědnosti za přispění k úpadku firmy. Stejnou pohledávku správce e-shopu nově vymáhá rovněž po jednatelích firmy Janu Měřinském a Ondřeji Měřinském.
„Uvedené pohledávky byly sepsány z důvodu připravované žaloby na doplnění pasiv. Tato žaloba směřuje k uložení povinnosti členovi statutárního orgánu obchodní korporace, který svým jednáním přispěl k jejímu úpadku, doplnit hodnotu majetku korporace o částku potřebnou k úplnému uspokojení pohledávek věřitelů. Povinnost doplnit majetek je omezena na výši, která zajistí plné uspokojení věřitelů,“ sdělil na dotaz SZ Byznys insolvenční správce e-shopu Pavel Fabian.
O co jde v kauze Mamut
- E-shop Mamut provozovala firma Mammoth ze skupiny Plus4U miliardáře Vladimíra Kováře staršího. Přes Mamut putovalo do navázaných firem J.A.E. a SBJ Trade podnikatele Břetislava Janouška velké množství elektroniky značky Apple. Janoušek měl významný vliv na dění v Mamutu. Na přísunu telefonů, sluchátek a dalších zařízení do Mamutu se výrazně podíleli operátor T-Mobile a společnost J&T Leasing.
- Na sklonku roku 2022 ale Janouškovy firmy přestaly platit a Mamut upadl do finančních problémů. V prvním pololetí roku 2023 vyústila situace v krach Mamutu. Zároveň se zjistilo, že chybějí nejen 107 tisíc iPhonů a 361 tisíc sluchátek AirPods, ale i peníze za ně utržené.
- T-Mobile a J&T Leasing hlásí škody v miliardách korun. Samotný Unicorn, do jehož koncernu Mamut patří, se označil za oběť podvodu. Kauzu vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Kovářův holding zatím na žádost o vyjádření k uplatněným pohledávkám vůči Kovářovi a jednatelům e-shopu nereagoval.
Eshop Mamut.cz provozovala firma Mammoth. Ta patří do skupiny Plus 4U Vladimíra Kováře. Plus4 je sesterskou skupinou IT holdingu Unicorn. V minulosti se obě části Kovářova impéria označovaly běžně souslovím „skupina Unicorn“. Od propuknutí kauzy Mamut na jaře 2023 ale Kovář tvrdí, že Unicorn s případem nemá nic společného.
Klíčový aktér celé kauzy Břetislav Janoušek byl v roce 2022 členem interního orgánu Kovářova koncernu Unicorn nazvaného Top Management. Členem téhož orgánu byl i jednatel Mamutu Jan Měřinský.
Unicorn uvádí, že Top Management sloužil pouze jako poradní orgán bez rozhodovacích pravomocí. Stejně tak představitelé koncernu opakovaně říkají, že se Mamut stal obětí dlouhodobě připravovaného podvodu, v němž je mateřská Plus4U poškozenou stranou.
Insolvenční správce Mamutu si však nechal zpracovat forenzní analýzu, z níž vyplývá, že e-shop neměl téměř žádný jiný byznys než dodávky dvěma firmám Břetislava Janouška, z nichž nakonec iPhony a další elektronika Apple za miliardy korun zmizely. Plus4U již dříve závěry této zprávy odmítla s tím, že nepřinesla nic nového a nedokazuje nezákonné chování žádné z firem.
Správce Mamutu však závěry forenzní analýzy považoval za natolik závažné, že dokonce podal trestní oznámení. Kauzu vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Z Mamutu osobně profitoval i Vladimír Kovář. Firma mu vyplácela milionové částky, jež Kovář označil za příjmy z licenčních poplatků. Podnikatel na konci předloňského roku oznámil, že část peněz získaných z Mamutu vrátí.