Článek
Městský soud v Praze rozhodl o zahájení insolvenčního řízení s významným dodavatelem solárních systémů pro domácnosti – Energetickým holdingem Malina. Rozhodnutí soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Insolvenční návrh na sebe podala samotná firma, které v současnosti chybí peníze na úhradu závazků. Skupina dluží velkému množství lidí, kteří již složili zálohy na instalaci solárních panelů.
Podle odhadů například minulý týden čekalo na instalaci po zaplacení zálohy 2000 zákazníků z celkových 5000. Klienti přitom už zaplatili zálohy průměrně ve výši 300 tisíc Kč, což odpovídá 60 procentům z celkové ceny fotovoltaiky. U tepelných čerpadel činila záloha 200 tisíc.
Spolu s insolvenčním návrhem firma zveřejnila i důležité detaily o svém hospodaření. Na svém korunovém účtu má firma aktuálně necelých 12 milionů korun. V pokladně má dalších šest milionů. Celkové zásoby skupiny (například nakoupené zásoby materiálu) jsou v hodnotě 438 milionů korun. Za minulý rok byla společnost ve ztrátě převyšující 186 milionů.
Zálohy přes miliardu
Celkové závazky firmy včetně vybraných záloh od lidí přitom činí 1,4 miliardy korun. Firma však tvrdí, že výše závazků se výrazně sníží na základě toho, jak jsou předávané již běžící zakázky.
Celkem má Malina vybrané zálohy zálohy od 3777 lidí, vyplývá z publikovaného firemního dokumentu.
„Zaplacené zálohy nejsou automaticky splatné, pokud nedošlo k ukončení smlouvy. Věřitelé však musí přihlásit i nesplatné pohledávky. Od prohlášení úpadku budou mít věřitelé na přihlášení svých pohledávek dva měsíce,“ komentoval advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal.
Co by vás mohlo zajímat ohledně společnosti Malina
Firma považuje insolvenční reorganizaci za cestu, jak se vyhnout konkurzu. Zároveň slíbila dokončení všech zakázek.
„Dlužník současně navrhuje řešení svého hrozícího úpadku formou reorganizace, neboť má za to, že maximálního možného uspokojení věřitelů lze dosáhnout pouze v případě, že bude dál řádně provozován jeho obchodní závod, budou zajištěny instalace pro zákazníky, byť s časovou prodlevou a pro naplnění těchto stanovených cílů reorganizace je dlužník připraven zajistit vstup finančního investora, který bude garantem dokončení instalací zákazníkům,“ uvedla Malina Group v insolvenčním návrhu.
Spásu má firmě přinést nový investor. „Dlužník v současné době jedná s více subjekty, pro které je transparentní insolvenční proces zárukou definování řádných závazků a otevření prostoru pro vstup strategického partnera,“ napsala dále společnost ve zveřejněném insolvenčním dokumentu.
Klíčový dokument
Klíčové bude, zda se firmě podaří sehnat investora a naplnit tak příslib insolvenční reorganizace. Přednostní právo na předložení reorganizačního plánu má podle insolvenčního zákona dlužník. Reorganizační plán je klíčový dokument obsahující například způsob reorganizace, rozdělení věřitelů do jednotlivých skupin a konkrétní osobu, která bude uskutečnění plánu financovat.
Rozhodovat o reorganizaci se však bude až na schůzi věřitelů Maliny. Tu vzhledem ke všem lhůtám a insolvenčním procesům nelze očekávat dříve než za několik měsíců.
Malina má již delší dobu problémy s dodávkami fotovoltaických elektráren, které svým zákazníkům slíbila ve smlouvách. V dubnu společnost obměnila vedení, ustanovila krizové manažery a oznámila, že spouští velký audit zakázek a instalací. Policie společnosti zajistila přes půl milionu korun na bankovních účtech. Malina zároveň dluží 1,7 milionu korun za nájem.
Většinovým vlastníkem Maliny je Cyril Regner. Menšinový podíl drží Jan Urban. Ke dni podání insolvenčního návrhu holding zaměstnával 135 lidí.
Doplnili jsme další informace a podrobnosti o insolvenci.