Článek
Padlý dodavatel domácích solárů Malina neuspěl se svým odvoláním proti soudnímu usnesení, které firmě uložilo dělat majetkové operace jen se souhlasem insolvenčního správce. Prvoinstanční rozsudek aktuálně potvrdil Vrchní soud v Praze, vyplývá z dokumentu zveřejněném v insolvenčním rejstříku. Malina dluží několika tisícům lidí nejméně 1,4 miliardy korun.
Důvodem jsou pochybnosti o smlouvách, které Malina v posledních měsících uzavřela. Týká se to hlavně kontraktu s firmou Misura Information Technologies zastoupenou podnikatelkou Libuší Barkovou.
S firmou Misura uzavřela Malina smlouvu o krizovém řízení. Misura za to z Maliny inkasuje 1,5 milionu korun měsíčně. Insolvenční správce, Vrchní státní zastupitelství v Praze i soudy ale opakovaně zpochybnili smysluplnost těchto výdajů.
„Stejně jako soud prvního stupně vyhodnotil odvolací soud jednání dlužníka tak, že nepochybně přinejmenším ohrožuje oprávněné zájmy věřitelů, a dospěl k závěru, že soud prvního stupně nařídil předběžné opatření v souladu s platnou právní úpravou. Lze přitom jen obtížně akceptovat vysvětlení dlužníka, že uzavřené smlouvy a vztahy z nich plynoucí jsou jednoznačně přínosem pro majetkovou podstatu,“ stojí v usnesení soudce Jiřího Karety.
Malina se však proti námitkám o účelnosti plateb firmě Misura ohradila. „Platby společnosti Misura nejsou „za nic“, jak by se mohlo z některých vyjádření zdát, ale jsou za poskytnutí týmu krizových manažerů, kteří pracují na každodenním provozu společnosti Malina a významně přispívají k jejím aktuálně dobrým výsledkům. Zdá se, že někdo zřejmě nesouhlasí s tím, jak se společnosti daří dokončovat zakázky nasmlouvané Malinou před insolvencí,“ reagoval mediální zástupce Maliny Roman Hrůza.
O podnikatelce Libuši Barkové se psalo během předminulé dekády v souvislosti s kauzou expremiéra Stanislava Grosse. Provozovala též nevěstinec a byla souzená za pojistný podvod. V posledních letech podnikala spolu s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem. Jeho syn Jáchym Bém je menšinovým akcionářem Maliny.
Krizová koordinátorka
Aktuálně Barková působí v rámci kontraktu s Misura Information Technologies jako koordinátorka krizového řízení Maliny. Veřejně však nevystupuje. Má však vliv na mediální výstupy Maliny, součástí smlouvy s firmou Misura jsou totiž i najatí PR specialisté.
Hlavním krizovým manažerem Maliny je bývalý představitel státního podniku Prisko Marian Klásek. Také on se původně do Maliny dostal v rámci kontraktu solárního dodavatele s firmou Misura.
„Pro Malinu se začíná stávat problémem, že insolvenční správce zatím neudělil souhlas s úhradou poskytnutých právních služeb ani platbou za interim manažery zajišťované prostřednictvím firmy Misura. Bez právního zastoupení a práce dalších odborníku není možné Malinu efektivně řídit,“ doplnil mluvčí Maliny.
Navzdory takto velkému vlivu firmy Misura Information Technologies není podle insolvenčního správce i státního zastupitelství jasné, čemu se firma vlastně věnuje. V obchodním rejstříku má jen uvedený pestrý výčet volných živností. Je i v evidenci zemědělských podnikatelů. V obchodním rejstříku je jako majitelka firmy zapsaná čtyřiadvacetiletá Adéla Beranová. Ta působí rovněž ve společnosti Zentra, v níž je Barková šéfkou představenstva.
Navzdory vlivu společnosti Misura Information Technologies na pohledávky tisíců lidí vůči Malině, neplní dosud tato firma ani zákonnou povinnost zveřejňovat kompletní účetní závěrky.
Bez souhlasu správce
Poté, co na to upozornilo státní zastupitelství, doplnila Misura do obchodního rejstříku alespoň rozvahy. Z nich vyplývá, že loni měla zisk 92 tisíc korun. V letech předtím prodělávala. Poslední známý údaj o tržbách firmy je z roku 2018. Tehdy za celý rok utržila 325 tisíc korun. Tedy téměř pětinu toho, co v současnosti dostane od Maliny za měsíc.
„Jinými slovy dlužník tvrdí, že uvedená společnost, u níž nelze dohledat, čemu se fakticky věnuje, porušuje základní zákonné povinnosti, její předměty podnikání zahrnují široké spektrum činností od pohostinství po zemědělství, namísto dlužníka uzavírá smluvní vztahy s jeho partnery a fakticky převzala jeho řízení, přičemž za tuto činnost jí odvádí velmi vysoké odměny, a to vše v době po zjištění úpadku bez projednání s insolvenčním správcem nebo věřiteli,“ uvedl již dříve státní zástupce Petr Dobeš.
Redakce SZ Byznys se snažila získat od Libuše Barkové vyjádření k tomu, jakým způsobem se vlastně ke kauze Malina dostala a jaké jsou její zkušenosti s krizovým řízením. Stejně tak redakci zajímalo, jaké má vztahy s akcionáři Maliny. Otázky však její mediální spolupracovníci nechali bez odpovědí.
Ke spolupráci s Barkovou se jen dříve vyjádřil krizový manažer Maliny Marian Klásek. Podle něj by bez firmy Misura Malina nepřežila.
Dodělat zakázky
„V rámci smlouvy o krizovém řízení s Misura Information Technologies pracuje celý tým vedený paní Libuší Barkovou. Smlouva byla uzavřená ještě před vstupem do insolvenčního řízení. Paní Barková zajistila odborníky na krizové řízení, aby firma fungovala,“ uvedl Klásek.
Malina vznikla teprve v roce 2021. Díky vysoké poptávce po domácích fotovoltaických elektrárnách a agresivní marketingové kampani ale firma rychlým tempem nabírala nové zákazníky. Již loni ale začala mít problémy s dokončováním zakázek.
V době, kdy Malina zkrachovala, měla od lidí vybrané zálohy ve výši 1,4 miliardy korun. Celkem 1500 zakázek bylo rozpracovaných. U dalších 2300 zakázek měla společnost vybrané zálohy, ale práce tam ještě nezačaly. Nyní Malina tvrdí, že je jejím cílem všechny zakázky postupně dokončit.
Případ Energetického Holdingu Malina na Seznam Zprávách
Redakce Seznam Zpráv se kauze fotovoltaické společnosti Malina a jejím dopadům na klienty podrobně věnuje. Další informace k případu jsou k dispozici v následujících článcích.
- Návrat „pana Maliny“. Zakladatel padlé solární firmy ji chce zachraňovat
- Solární Malinu má zachránit čínská firma. Investor má ale vazbu na majitele
- Podnikatelka Barková útočí na padlou Malinu kvůli milionům
- Lidé zaplatili Malině zálohy, nedostali nic. Teď začne hledání peněz
- Solární Malina dostala šanci na přežití, do hry vstupují Číňané
- Barková vrací úder, zkouší zamíchat kartami v padlé solární Malině
- Padlou Malinu má zachránit čínský investor, současní akcionáři odejdou