Článek
Česká zbrojařská společnost Colt CZ Group SE (Colt CZ) ve středu večer předložila nevyžádanou nabídku na spojení s velkým americkým zbrojařem Vista Outdoor. Část stejné firmy, konkrétně její muniční divizi s názvem Sporting Products, přitom chce koupit průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada.
Colt CZ Group v dopise zaslaném představenstvu Vista Outdoor navrhuje fúzi, která by ocenila akcie společnosti Vista na 30 dolarů za kus, přičemž ve středu akcie Visty zavřely na 25,77 dolaru za kus a za poslední rok a půl jejich cena klesla asi o třetinu.
Transakce by částečně proběhla v hotovosti a částečně v akciích. Stávající akcionáři Vista by vlastnili 55 procent nově vzniklé společnosti.
Návrh zahrnuje program zpětného odkupu akcií, realizovaný až po transakci, v celkové výši 900 milionů dolarů, z čehož by 600 milionů dolarů mělo být financováno emisí nových akcií vydaných na ceně transakce a zbývajících 300 milionů dolarů cestou dluhu.
Co to tedy znamená pro akcionáře?
„Společnost bychom ponechali pohromadě, z čehož by těžili stávající akcionáři Visty. Po spojení vzniklá společnost by i nadále měla akcie obchodované v USA,“ uvádí dále společnost Colt CZ Group ve svém dopise správní radě.
Redakce SZ Byznys požádala o vyjádření také samotnou Czechoslovak Group, jak na avizovanou nabídku ze strany Colt CZ hodlá reagovat.
„CSG se v současné fázi procesu nemůže k akvizici divize Sporting Products společnosti Vista Outdoor vyjadřovat nad rámec již zveřejněných informací,“ sdělil redakci mluvčí Strnadova holdingu Andrej Čírtek.
Probíhající nebo diskutované transakce odmítá prozatím komentovat také Colt CZ.
„Společnosti Colt CZ Group a Vista Outdoors jsou veřejně obchodovatelné společnosti. Vzhledem k povaze oznámení nesdělujeme informace přesahující rámec oficiálního podání u americké Komise pro cenné papíry,“ řekla redakci SZ Byznys tisková mluvčí firmy Eva Svobodová.
Důležitý nyní bude postoj správní rady společnosti Vista Outdoor. Ta totiž v polovině října podepsala s CSG smlouvu o prodeji muniční divize Sporting Products. Správní rada uvedla, že hodlá nabídku od Colt CZ prozkoumat, zároveň však zatím nezměnila svůj postoj ohledně prodeje části firmy Strnadově CSG.
Ze 76,2 procenta vlastní Colt CZ holding Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 23,8 procenta tvoří na pražské burze veřejně obchodované akcie.
Akcie Vista Outdoor reagovaly v prodlouženém americkém obchodování bezprostředním růstem o dvě procenta, ve čtvrtek zůstává Wall Street z důvodu svátku Dne díkůvzdání uzavřena, titulu se tedy poslední dění dotkne až v průběhu pátečního obchodování.
Akcie Colt CZ na pražské burze zahájily čtvrteční obchodování nejprve poklesem o necelá tři procenta na cenu 521 korun za kus, později část ztrát odmazaly.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček nejhodnotnějších firem
Děkujeme za spolupráci
Partnery České elity jsou Orlen Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman a Deloitte.
Prodej zbraní klesl
Colt CZ vykázala za první tři letošní čtvrtletí výnosy ve výši 9,9 miliardy korun. To představuje meziroční pokles o tři procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn.
Čistý zisk po zdanění upravený o mimořádné položky dosáhl za prvních devět měsíců roku 2023 celkem 1,5 miliardy korun, což je o 1,5 procenta více než ve stejném období loňského roku. Počet prodaných zbraní se za prvních devět měsíců roku 2023 snížil o 12,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 a dosáhl 449 tisíc prodaných kusů.
Ukazatel EBITDA upravený o mimořádné položky dosáhl za prvních devět měsíců roku 2023 výše 1,9 miliardy korun, tedy o 17,3 procent meziročně méně. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.
„Výsledky za prvních devět měsíců letošního roku jsou stále pod vlivem vyšší sezónnosti v segmentu ozbrojených složek, silné české koruny vůči dolaru a euru a pokračujícího zpomalení komerčního trhu v USA, ovlivňující prodeje výrobků značky CZ,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Colt CZ Jan Drahota.
„Tento vývoj pro nás není neočekávaný a reagovali jsme na něj řadou provozních a nákladových opatření. Oživení komerčního trhu ve Spojených státech amerických probíhá pomaleji, nežli jsme původně předpokládali, a proto jsme se rozhodli revidovat náš odhad celoročních výnosů a ukazatele EBITDA,“ dodal Drahota.
Na celkových výnosech holdingu se v prvních třech čtvrtletích roku nejvíce podílely výnosy ve Spojených státech, a to 46,2 procenty. Výnosy v Česku dosáhly podílu 17,3 procenta.
Přední český zbrojař nyní očekává, že celkové výnosy letos mohou dosáhnout 15,2 až 15,5 miliardy korun, což ve srovnání s konsolidovanými výnosy v roce 2022 představuje nárůst o 4,2 až 6,2 procenta. Očekávaná výše upraveného ukazatele EBITDA by letos mohla dosáhnout tři až 3,3 miliardy korun, což by na horní hranici znamenalo meziroční pokles o 1,9 procenta.