Článek
Věřitelé zkrachovalého dodavatele domácích fotovoltaických elektráren Energetického holdingu Malina dali firmě šanci na další pokračování v rámci insolvenční reorganizace. Ve srovnání s konkurzem se tím Malině otevřela cesta i pro dokončení dosud nezahájených zakázek. O reorganizaci rozhodla schůze věřitelů Maliny. Tuto cestu řešení úpadku podpořil i insolvenční správce.
Společnost má celkem 2200 kontraktů s koncovými zákazníky, u nichž práce ještě nezačaly. Dalších 850 zakázek má Malina rozpracovaných.
„Reorganizace je vhodnou formou řešení úpadku. V rámci reorganizace bude možné, aby zakázky byly dokončené,“ konstatoval u soudu insolvenční správce Maliny Rudolf Vinš. „Pokud se reorganizace podaří, bude uspokojení věřitelů vyšší,“ doplnil správce.
„Reorganizace představuje pozitivní scénář pro věřitele i klienty,“ řekl při jednání u soudu současný krizový manažer Maliny Lukáš Uhl. Podmínkou pro dodělání ještě nezahájených zakázek bude navýšení ceny o 20 procent. Druhou zvažovanou variantou je, že Malina dodá zákazníkům díly, a ti si pak finální montáž zajistí sami.
Malina nyní bude mít 120 dní na přípravu reorganizačního plánu. V případě potřeby může požádat o prodloužení této lhůty na dvojnásobek.
Čínský investor
Malina však již představila základní principy, o něž by ráda reorganizační plán opřela. Hlavní varianta aktuálně počítá se vstupem čínského investora. Akcie stávajících akcionářů by měly zaniknout a čínský investor by měl upsat nové.
Hlavní roli při jednání s Číňany má hlavní akcionář Maliny Cyril Regner, který v Číně dlouho žil a má tam řadu osobních vazeb. Jiná Regnerova firma navíc Malině prodávala díly.
V den konání schůze věřitelů, a to ještě před hlasováním o reorganizaci, přišla médiím tisková zpráva, že investorem do Maliny má být čínská společnost GoodHao, a to s podporou čínských státních fondů. Na samotné schůzi věřitelů však tato konkrétní informace nezazněla.
„Na vstupu společnosti GoodHao do Maliny spolupracuji už několik měsíců, máme za sebou řadu náročných jednání. Jsem velmi rád, že se pro Malinu podařilo získat silného investora, který předložil konkrétní nabídku, jak může zákazníkům i firmě pomoci překonat současné problémy,“ citovala tato tisková zpráva firmy GoodHao přímo Regnera.
Čínská firma tvrdí, že nabídne Malině plán pro řešení reorganizace společnosti, včetně zajištění potřebného materiálu a komponentů pro instalaci fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel.
Nový výbor
Schůze věřitelů odvolala stávající prozatímní věřitelský výbor. Místo něj zvolila nový výbor o sedmi členech. To je ze zákona maximální možný počet.
Energetický holding Malina byl na fotovoltaickém trhu mladou společností. Firma vznikla teprve v roce 2021. Díky agresivnímu marketingu a reklamním kampaním ale rychle vyrostla. Navzdory vybíraným zálohám ve výši 60 procent z celkové ceny ale firma začala mít problémy s doděláváním zakázek. Potíže vyvrcholily letos v květnu, kdy na sebe Malina podala insolvenční návrh.
Do firmy vzápětí přišli krizoví manažeři v čele s podnikatelkou Libuší Barkovou. O jejím angažmá se však zpočátku nevědělo. Role byznysmenky známé z různých kauz včetně případu expremiéra Stanislava Grosse vešla postupně ve známost až poté, co jí popsaly média včetně Seznam Zpráv.
Tým Barkové byl zastřešen smlouvou se společností Misura Information Technologies. Insolvenční správce, státní zastupitelství a soudy ale začali postupně vyjadřovat pochybnosti o transparentnosti a ceně tohoto kontraktu. Správce následně na základě soudního předběžného opatření zastavil platby z Maliny do Misury do doby, než se okolnosti jejich smlouvy vyjasní.
Na konci září však v Malině nastal převrat. S posvěcením Regnera, který je podle posledních známých údajů hlavním akcionářem Maliny, došlo k výměně týmu Libuše Barkové za nové krizové manažery. V jejich čele stojí Lukáš Uhl, který řídil například e-shop s oblečením Zoot v době, kdy rovněž procházel insolvenční reorganizací.
„Součinnost s novým managementem je dobrá. Komunikujeme na denní bázi bez jakýchkoliv problémů,“ uvedl insolvenční správce Vinš. Naopak správcovy vztahy s týmem Libuše Barkové byly poměrně napjaté.
Případ Energetického Holdingu Malina na Seznam Zprávách
Redakce Seznam Zpráv se kauze fotovoltaické společnosti Malina a jejím dopadům na klienty podrobně věnuje. Další informace k případu jsou k dispozici v následujících článcích.
- Návrat „pana Maliny“. Zakladatel padlé solární firmy ji chce zachraňovat
- Solární Malinu má zachránit čínská firma. Investor má ale vazbu na majitele
- Podnikatelka Barková útočí na padlou Malinu kvůli milionům
- Lidé zaplatili Malině zálohy, nedostali nic. Teď začne hledání peněz
- Solární Malina dostala šanci na přežití, do hry vstupují Číňané
- Barková vrací úder, zkouší zamíchat kartami v padlé solární Malině
- Padlou Malinu má zachránit čínský investor, současní akcionáři odejdou