Článek
Tuzemská společnost Mailstep po loňském převzetí skupinou Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce startuje naplno zahraniční expanzi. Firma poskytující služby e-shopům sice již v cizině působí, ale dosud jí tam chyběly vlastní opěrné body, jako jsou velké sklady. Vše řídila ze své logistické centrály v Praze-Horních Počernicích. To se nyní změní.
„V Itálii jsme založili dceřinou společnost českého Mailstepu a budeme zde otevírat logistické centrum o velikosti okolo 5 000 metrů čtverečních, a to nedaleko Milána,“ řekl Radek Musil, ředitel pro mezinárodní expanzi v Mailstepu. Zahájení provozu plánuje na září.
„Určitě nezůstaneme pouze u Itálie, ale v tuto chvíli nebudujeme od nuly žádnou jinou zemi. Zaměřujeme se na Itálii a v jiných zemích se snažíme vyhledat akviziční příležitosti. Máme vytipovaných několik zemí, kde budeme chtít organicky růst po Itálii, ale nechceme ještě jmenovat konkrétně,“ dodal manažer Mailstepu Musil.
Menšinový akcionář Mailstepu a jeho zakladatel Jan Rozlivka na začátku roku mezi prioritní regiony pro zahraniční expanzi jmenoval například balkánské země.
Mailstep vyrostl na službách pro vydavatelské domy. Zajišťoval pro ně například kompletaci příloh nebo zasílání předplatitelům. V posledních letech se ale čím dál více soustředí na služby pro e-shopy. S využitím digitálních technologií prodejcům zajišťuje celý řetězec služeb nazvaný v byznysové hantýrce fulfillment. Jde o činnosti od skladování zboží přes jeho odeslání zákazníkům až například po vyúčtování.
Většinová Emma
Šmejcova skupina Emma Capital získala v Mailstepu podíl 70 procent loni v listopadu. Zbývající podíl drží zakladatel firmy Rozlivka.
Holding Emma Capital sdružuje soukromé investice Jiřího Šmejce. Na tom se nic nezmění ani po nedávném nástupu Šmejce do čela skupiny PPF. Emma Capital bude vedle PPF dál fungovat samostatně.
„Mnoho našich akvizic, na nichž si testujeme nové sektory a teritoria, je zcela pod rozlišovací schopnost PPF,“ popsal situaci Šmejcův mluvčí Pavel Zuna na začátku května.
Mezi obory, v nichž je Emma Capital aktivní, patří služby pro e-commerce. Zdaleka to totiž není jen Mailstep. Loni Emma koupila menšinový podíl v online tržišti Bazzar, které pochází z Chorvatska. V Řecku Emma ovládá kurýrní službu a lídra na trhu výdejních schránek nazvaného BoxNow.
Mailstep podniká expanzi ve službách pro internetové obchodníky v době, kdy e-commerce po letech nepřetržitého růstu cítí poprvé ochlazení poptávky. Mnohé e-shopy tak musí řešit, co s naditými sklady, k jejichž naplnění je přiměla i vysoká poptávka v pandemických časech.
Zároveň do toho Mailstepu vyrůstá domácí konkurence. Obdobné služby e-shopům nabízí rovněž další společnosti. Mezi nimi je například firma Shipmall ze skupiny ComGate byznysmena Nikolaje Šťáhlavského. Shipmall má dva sklady v Česku a jeden na Slovensku v Bratislavě.
Dalším hráčem operujícím v Česku na stejném poli je slovenská firma isklad bratislavského podnikatele Martina Mitošinky. Isklad však tuzemský trh obsluhuje ze své logistické základny na Slovensku.