Hlavní obsah

Slibovali investiční whisky, teď bude správce hledat, kudy tekly peníze

Foto: Archiv Trebitsch old town distillery, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Věřitelský výbor insolvenčního řízení firmy Trebitsch Holding, která dříve nabízela investiční whisky, odsouhlasil návrh soudu, že se úpadek firmy vyřeší konkurzem.

Článek

Firma Trebitsch Holding dříve umožňovala zájemcům investovat do sudů s whisky, které se měly po letech zhodnotit. Poté, co společnost pod křídlem majitele Ondřeje Chládka nebyla schopna investory vyplatit, dostala se do potíží a minulý srpen skončila v úpadku. Ten chce nyní soud vyřešit konkurzem.

„Soudkyně to přednesla tak, že nic jiného není možné, takže se to aklamací (veřejným hlasováním) odkývalo a ona poté vyhlásila usnesení, že způsobem řešení bude konkurz,“ potvrdil pro SZ Byznys advokát navrhovatelů Jan Hovězák.

Výše celkem 477 pohledávek činila 114,6 milionu korun. Z toho pohledávky zajištěné nějakou formou zástavy, které mají při vypořádávání přednost, činí zhruba 13,5 milionu korun.

Schůze věřitelů, na které byl zvolen několikačlenný věřitelský výbor, se spolu s přezkumným jednáním konala v pondělí na pražském městském soudu, kde se sešlo několik věřitelů a advokátů, kteří je zastupují.

Insolvenční správce některé pohledávky popřel, když rozporuje buď jejich výši, pravost nebo pořadí. Proti tomu věřitelé mohou do 30 dnů podat žalobu.

„Bylo popřeno pořadí zajištěných pohledávek, to znamená, že jsou prozkoumány jako nezajištěné,“ vysvětluje advokát. „Ze strany věřitelů šlo o omyl v tom, co se rozumí zajištěnou pohledávkou. V insolvenčním řízení je zajištěná pohledávka pouze taková, která je zajištěná majetkem, který patří do majetkové podstaty dlužníka,“ dodává.

Co všechno připadne do majetkové podstaty, zatím není jasné, insolvenční správce František Červenka totiž nemá kompletní účetní dokumenty firmy potřebné k určení podstaty, tak to uvádí zpráva v insolvenčním rejstříku z konce minulého roku. Obecně do majetkové podstaty patří peněžní prostředky, movité i nemovité věci dlužníka a jeho mzda (resp. její zabavitelná část).

„Z toho, co správce píše, se zdá, že v majetkové podstatě není téměř nic. Potom je otázkou, zda majetek, pokud tam případně nějaký byl, neušel, což by znamenalo, že by správce mohl majetek vymáhat zpět do majetkové podstaty a z jeho zpeněžení by mohli být uspokojeni věřitelé,“ komentoval Hovězák nedávno pro SZ Byznys.

Žádné další informace o tom, že by správce dohledal nějaký další majetek, na schůzi podle Hovězáka nezazněly.

Směrodatné mohou být toky peněz k třetím osobám

„Správce má k dispozici výpisy z účtů za poslední roky a teď bude přezkoumávat transakce, které tam proběhly. Bude zjišťovat, jestli by něco z toho nešlo vymáhat zpátky,“ vysvětluje.

„Dá se vyzkoumat několik věcí. Například tam mohlo probíhat to, že prostřednictvím fiktivních nebo nadhodnocených fakturací za nějaké služby mohl vyvádět majetek třetím osobám,“ spekuluje Hovězák.

To však Chládek odmítá. „Finanční prostředky byly vynaloženy na výrobu destilátu, nákup dubových sudů, uskladnění destilátu a provoz společnosti. Finanční prostředky nebyly využity jiným způsobem a určitě netekly třetím osobám,“ uvedl.

Ačkoliv se podle advokáta bude možným tokům peněz věnovat i policie, do jisté míry je to v kompetenci insolvenčního správce. „Částečně to bude jen na správci. Z mého pohledu se policie omezí na výzkum toho, zda to byl podvod a pak už bude zkoumat jen to, kolik tam lidé naposílali,“ uvažuje advokát.

Oproti tomu bude správce zajímat, za co se reálně peníze věřitelů utratily. Pokud by správce našel toky peněz, které mířily k třetím osobám, peníze by od nich šly vymáhat zpět, což by mohl být nástroj k uspokojení věřitelů.

Podle advokáta ale velké sumy peněz proudily z Trebitsch Holding do dceřiné společnosti Česká whisky, s. r. o. „Evidentně společnost Trebitsch Holding sama relevantní majetek neměla, vybírala peníze od investorů a peníze od nich tekly do dceřiné společnosti. Část peněz asi utratila i za marketingové aktivity, které byly intenzivní,“ řekl už dříve pro SZ Byznys.

Podle advokáta je pravděpodobné, že v insolvenci skončí i další firmy spojené s Ondřejem Chládkem, například zmíněná Česká whisky s. r. o. nebo Trebitsch Barrels.

Majitel firmy nyní podnikatelské činnosti zastavil. „Veškerou činnost jsme nyní utlumili, než se situace prověří a objasní. Poskytli jsme maximální součinnost. Jsme přesvědčeni, že jsme nepochybili a že se prokáže, že nedošlo k žádnému nezákonnému jednání,“ řekl Chládek SZ Byznys.

Na schůzi měli věřitelé možnost odvolat současného insolvenčního správce, k tomu ovšem nedošlo. Například i proto, že je k jeho odvolání potřeba nadpoloviční většina všech věřitelů, která se na schůzi ale nedostavila. Podle Hovězáka byla na schůzi zastoupená zhruba třetina pohledávek.

Případem se zabývá i policie

Podle Hovězáka, který se schůze účastnil, přišel insolvenční správce s novinkou poté, co měl na konci minulého roku možnost nahlédnout do trestního spisu.

„Zjistil, že bylo proti panu Chládkovi zahájeno trestní stíhání a došlo k zajištění nějakého majetku, jednak přímo pana Chládka a toho, který patří Trebitsch Holdingu,“ uvádí advokát. Stíhán je podle něj Chládek od prosince minulého roku.

Podle zprávy insolvenčního správce z konce roku 2024 byl v roce 2021 majitel firmy Trebitsch Holding Ondřej Chládek šetřen v trestním řízení vedeném Krajským ředitelstvím policie Kraje Vysočina. To právě ověřil insolvenční správce na tamním oddělení hospodářské kriminality.

„Policisté se v rámci úkonů trestního řízení zabývali převážně množstvím vyrobeného alkoholu, jeho kvalitou a zvláště pak výší přijatých peněžních prostředků od jednotlivých investorů,“ uvedla pro SZ Byznys už dříve tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Dana Čírtková.

V uplynulých měsících se někteří investoři také zajímali, kde vlastně skončily sudy, do kterých investovali, případně zda vůbec reálně existovaly. Jak lze vyčíst ze zprávy policie, od 18. ledna minulého roku společnost neukládala sudy s destilátem v žádném z celních skladů, které dříve provozovala například v Třebíči nebo Horních Počernicích. Skladování sudů však od té doby zajišťoval daňový sklad L’Or special drinks, s. r. o. v Nezvěsticích.

Destilát z uložených skladů byl poté podle zprávy správce uložen do velkých plastových barelů a v únoru převezen do daňového skladu společnosti L’Or special drinks, s. r. o. v Dolním Bousově. Tam se prý také nachází téměř 2500 kusů lahví s označením Trebitsch Czech Single Malt Whisky. Podle investorů se ale přelitím alkoholu do plastu znehodnotila, protože smysl zhodnocení byl právě v tom, že stárnou v kvalitních dřevěných sudech.

„V takhle velkém rozsahu případné podvodné jednání s investičním alkoholem policie na Vysočině ještě nešetřila a myslím si, že ani Policie České republiky,“ komentuje Čírtková.

Firma začala prodávat vlastní whisky v roce 2015, možnost investovat do sudů nabízela od roku 2019. Využívala přitom investiční fond SICAV, který funguje na principu kolektivního investování.

Poté, co firma nezvládla investory vyplatit kvůli technickým selháním, jak dříve pro SZ Byznys vysvětlil majitel firmy Chládek, nabídla věřitelům alternativy. Kromě vyzvednutí sudu, do kterého věřitelé investovali, navrhovala také prodloužení smlouvy o další dobu zrání nebo lahvování destilátu ze sudů. Výnosy z prodeje lahví poté firma chtěla poslat investorům.

Ani alternativní možnosti vyplacení, které někteří investoři využili, ovšem všechny věřitele neuspokojily a firma se po zahájení insolvenčního řízení dostala do konkurzu.

Doporučované