Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministr financí odhadl povodňové škody na majetku státu 25 až 30 miliard korun. Další desítky miliard ale vznikly na soukromém majetku či majetku obcí. Suma 13,5 miliardy půjde na úhradu škod na majetku Ministerstva životního prostředí a v resortu dopravy jde o deset miliard.
Vláda už oznámila, že postiženým domácnostem pošle v průměru 40 tisíc korun. Peníze půjdou obcím, které podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) rozhodnou o konkrétní výši pomoci pro jednotlivé domácnosti podle míry zasažení velkou vodou. Celkově je zatím na tento druh pomoci připravena jedna miliarda. Peníze by měly být uvolněny zítra, v pátek by pak měly odcházet peníze jednotlivým obcím. Pokud miliarda nebude stačit, může se částka zvýšit. Další dvě až tři miliardy půjdou jako pomoc v hmotné nouzi.
„Obec může stanovit místní podmínky, dát vyšší částku těm, kteří byli více zasaženi, nižší částku těm, kteří byli zasaženi méně. Myslíme si, že starostové a místní zastupitelé jsou přesně ti, kteří to rozlišit umí,“ řekl Stanjura už minulý týden.
Podle ministra jen na obnovu kanalizací budou uvolněny dvě miliardy korun.
Pojišťovny už vyplatily přes 3,3 miliardy korun. Klienti jim nahlásili 81 800 pojistných událostí za 16,6 miliardy korun. Jedna třetina škod se týká domácností a dvě třetiny firem.
Stát uvolní na pomoc celkem 40 miliard korun – o 30 miliard byl už navýšen schodek letošního rozpočtu, dalších deset miliard vláda vyčlení ve státním rozpočtu na rok 2025. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury v minulých letech státní rozpočet sanoval čtvrtinu škod po povodních. Pokud bude tento poměr platit i pro letošní záplavy, překročí škody 150 miliard korun.
Ministerstvo práce a sociálních věcí dosud formou mimořádné okamžité pomoci občanům vyplatilo přes 100 milionů korun, v pátek podle Stanjury pošle vláda z krizové rezervy státního rozpočtu 80 milionů korun Moravskoslezskému kraji.
Hladiny řek a vodních toků se minulý měsíc zvedly v důsledku silných dešťů, které postupně od 12. září zasáhly prakticky celou Českou republiku. Nejvyšší stupně povodňové aktivity byly dosaženy na tocích v 11 ze 14 krajů České republiky, vyhnuly se jen Praze a Plzeňskému a Karlovarskému kraji. Situace se začala uklidňovat zhruba po týdnu. Stav nebezpečí vyhlásily tři regiony: Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, které velká voda zasáhla nejvýrazněji, a také Frýdlantsko v Libereckém kraj. Evakuovat se muselo přes 20 000 lidí.
Při povodních zemřelo nejméně pět lidí, dalším osm se stále pohřešuje. Celkovou výši škod se zatím nepodařilo určit, podle všeho se ale bude jednat o nejhorší živelní katastrofu v novodobé historii ČR.
Letošní záplavy tak budou podle výše škod vyjádřené v penězích nejničivější v novodobé historii. Pokud by se ovšem do škod ze záplav z let 1997 a 2002 započetla inflace, dosáhly by i v těchto případech zhruba 150 miliard korun.