Článek
Jihomoravský holding GFF a jeho stavitel akvaponických farem Future Farming vydaly dluhopisy v celkové hodnotě převyšující jednu miliardu korun, které si nakoupili drobní investoři doufající v jejich zhodnocení a zisk. Holding ale v současnosti čelí přibývajícím potížím s úhradou závazků.
Řada firem ve skupině se již dříve potýkala se ztrátovým hospodařením, vysokým zadlužením a záporným vlastním kapitálem. Projekty Future Farming se navíc zpožďovaly, zatímco skupina o jejich reálném stavu mlžila. Na konci října už holding nedokázal vyplatit všechny investory ze splatné dluhopisové emise. Finanční úřad si navíc kvůli nezaplaceným daním vzal do zástavy podíly v některých firmách ze skupiny.
V lednu se k tomu navíc připojila neschopnost skupiny splatit včas výnosy u další z dluhopisových emisí. Výnosy z jedné z dluhopisových emisí měli investoři dostat do 15. ledna. To se však nestalo. Dluhopisy vydala firma GFF Asset III.
„Je to důsledek zpoždění ze strany našich obchodních partnerů. Tato situace není odrazem naší finanční stability či výkonnosti. Naopak jsme pevně rozhodnuti a schopni plnit naše závazky a již podnikáme kroky k rychlému vyřešení této situace,“ napsala firma investorům ve sdělení, které má redakce SZ Byznys k dispozici.
GFF zároveň ve sdělení držitelům dluhopisů vůbec poprvé připustila, že prochází náročným obdobím podobně jako čas od času každá firma, jak svou situaci popsala. Držitelům vydaných dluhopisů ale GFF slíbila, že neuhrazené závazky vyřeší a investorům poskytne i kompenzaci ve výši 1,5 procenta měsíčně z neodeslaného výnosu.
Nejpozději v dubnu
„Díky naší pevné strategii, zkušenostem a odhodlání jsme přesvědčeni, že tyto výzvy budou pro nás příležitostí ke zlepšení a růstu. Vaší důvěry a trpělivosti si velmi vážíme a zavazujeme se k tomu, že výplaty výnosů budou provedeny nejpozději do 15. dubna 2024,“ slibuje firma investorům, kterým měla do poloviny ledna zaplatit výnosy.
Skupina investorům načrtla několik opatření, která mají pomoci situaci zlepšit. Je to například prodej části majetku, jednání s investory o partnerství a vystoupení z vybraných investic.
Redakce dala skupině prostor pro vyjádření ohledně jejích závazků ještě nad rámec sdělení, které GFF poslala investorům. Avšak nikdo z holdingu na zaslané otázky nereagoval.
Některým investorům již ale začíná docházet trpělivost a kvůli svým pohledávkám se obracejí na právníky.
„Začínají se na nás obracet první osoby, které mají vůči GFF nebo jejím dceřiným společnostem pohledávky. Domníváme se, že situace může poměrně rychle eskalovat tím, jak se budou přibližovat splatnosti jednotlivých dluhopisů,“ uvedl advokát Jan Eisenreich, který je zároveň předsedou výkonné rady Asociace pro transparentnost investičního trhu.
První finanční problémy GFF se objevily u dluhopisové emise splatné na konci října. Na Silvestra 2023 přitom měl holding splatit další emisi. Na otázku, jestli závazky vyrovnala, společnost neodpověděla.
Potíže, kterým v současnosti GFF čelí, se týkají relativně malých dluhopisových emisí do 25 milionů korun. Na skupinu přitom letos a v roce 2025 čeká splacení mnohem větších závazků.
„V následujících dvou letech to bude přibližně 200 milionů,“ odpověděl loni v září na otázku ohledně objemu končících dluhopisů spolumajitel GFF Martin Podoba.
Finta na dluh
Firma ještě minulý rok spoléhala na to, že nebude muset vyplatit celou částku a starý dluh prostě překlopí do nových dluhopisů. Podobně to dělají i další firmy, které je vydávají.
„Už teď víme, že dojde z velké části k prodloužení úpisu našich investorů formou zakoupení další emise. Zájem je v této oblasti ze strany našich investorů značný a jsme rádi, že po vzoru ostatních velkých emitentů na trhu nám i další emise umožní konsolidovat naše budoucí maturované emise a s kapitálem našich investorů počítat nadále,“ ujišťoval v září Podoba.
Skupina GFF vydala celkem dluhopisy za 1,5 miliardy korun. Kolik z toho ale inestoři reálně nakoupili není jasné. Samotná skupina sdělila, že celkově od investorů získala přes jednu miliardu korun. V dalších letech se plánovala dostat s celkovým objemem obligací na čtyři miliardy.
GFF přitom nikdy neřekla, kam konkrétně peníze získané od investorů směřovaly. Do samotných projektů okolo farem a technologií zastřešených firmou Future Farming mohlo jít podle zasvěcených zdrojů kolem půl miliardy korun. Obchodníci skupiny používali právě tyto farmy jako hlavní lákadlo při komunikaci s klienty. Přitom ale i obchodní podmínky dluhopisových emisí uváděly, že peníze může firma použít na cokoliv.
„Investujeme kapitál do neveřejných podniků a usilujeme o maximalizaci zisku a zhodnocení našich investic. Nakupujeme podíly ve firmách, které potřebují kapitál na růst, restrukturalizaci, akvizice nebo jiné transakce, a prostřednictvím aktivního ovlivňování strategií firem a jejich obchodních operací zvyšujeme jejich hodnotu. Kupujeme také profitabilní firmy. Firmy, které už dnes vydělávají peníze,“ sdělil dříve Podoba z GFF.
Co je akvaponie
- Akvaponie je inovativní zemědělský systém kombinující chov ryb a pěstování zeleniny a bylinek. Biologický odpad z chovu ryb na maso se využívá jako hnojivo pro pěstování rostlin. Kořenová síť rostlin následně pročistí vodu tak dobře, že se může vrátit zpět k rybám. Tento cirkulární model má v kombinaci s nízkou energetickou náročností sloužit jako ukázka udržitelné produkce potravin.
- Budování akvaponických farem je však investičně náročný podnik. V Česku byla nejviditelnějším propagátorem tohoto inovativního zemědělského oboru společnost Future Farming z brněnské skupiny GFF. Kvůli finančním potížím ale své projekty ukončila.
- Z domácí konkurence byla nejvíce vidět rovněž Rybí zahrada z Lážovic na Berounsku. V létě 2023 vstoupila do tohoto projektu kapitálově i Future Farming. V únoru 2024 ale Future Farming zase z projektu zmizela.
- Dlouho funguje na trhu akvaponická firma v Přáslavicích u Olomouce, kterou tam provozuje společnost Flenexa plus podnikatelů Aleše Horáka a Michala Netolického.
Nejviditelnějším a největším projektem GFF je tak akvaponická skupina Future Farming. Jak již redakce SZ Byznys popsala, tak se projekty této části holdingu potýkají se zpožděním nebo se vůbec neuskutečnily. Na druhou stranu ale holding na podzim oznámil vstup do konkurenčního středočeského projektu Rybí zahrada.
Kromě „farem budoucnosti“ má GFF menšinový podíl například ve firmě Trdlokafe zastřešující stejnojmenné stánky s trdelníky. Další menšinový podíl má GFF ve firmě RVO Group. Její součástí byla do loňského listopadu i auditorská firma Audit Morava. Ta skupině GFF poskytovala auditorské služby. V neposlední řadě je součástí GFF také společnost Future Mining zaměřená na kryptoměny.
Redakce se snažila zjistit, kdo vlastně v holdingu rozhoduje o tom, co se děje s penězi. Žádný z klíčových představitelů skupiny ale na tyto otázky neodpověděl.
Většinovým vlastníkem a generálním ředitelem skupiny GFF je podnikatel Ondřej Bartoš. Navzdory jménu nemá nic společného se startupovým investorem Ondřejem Bartošem ze společnosti Credo Ventures.
Z rozhovorů s lidmi obeznámenými s děním v GFF vyplynulo, že je to právě Bartoš, kdo ve skupině o rozhoduje o využívání peněz získaných od investorů. Na opakované žádosti o rozhovor Bartoš nereagoval.
Menšinový podíl ve skupině GFF má ještě podnikatel Martin Podoba. V samotné skupině Future Farming, kterou GFF spoluvlastní, má poloviční podíl i podnikatel Michal Fojtík, hlavní tvář Future Farming a „akvaponický vizionář“.
GFF a Future Farming na Seznam Zprávách
Články o skupině GFF a projektech Future Farming na Seznam Zprávách:
- Zaměstnanci brněnské farmy nedostali mzdy. Podali insolvenční návrh (6. června)
- Nervozita investorů brněnské skupiny roste, podávají insolvenční návrhy (1. června)
- Firma vybrala miliardu na farmy budoucnosti, teď nemá ani na výplaty (27. května)
- Dluhopisová skupina vzdala v krizi projekty nových akvaponických farem (24. dubna)
- Finanční úřad utahuje smyčku kolem skupiny s dluhopisy za miliardu (21. března)
- Brněnská skupina v problémech se zbavila podílu v auditorské firmě (9. února)