Článek
Tuzemská chemická skupina Draslovka Holding byznysmenů Petra Pudila, Vasila Bobely, Jana Dobrovského a rodiny Brůžkových, zahájila arbitrážní řízení proti Mexiku kvůli ochraně svých tamních investic.
Řízení zahájila 18. února u Mezinárodního střediska pro řešení investičních sporů při Světové bance ICSID. „V současnosti nemůžeme probíhající řízení dále komentovat,“ uvedl pro SZ Byznys mluvčí Draslovky Erik Švamberk.
Spor souvisí s akvizicí americké společnosti Chemours Mining Solutions Business v roce 2021 za 520 milionů dolarů (12,4 miliardy korun), která provozuje největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě v Memphisu. Součástí transakce byl i projekt Laguna v Mexiku – zemi, která má největší zásoby stříbra na světě a bohaté zásoby nerostných surovin.
Draslovka se snažila dokončit tamní rozestavěnou továrnu, což se jí dosud nepodařilo, a mexické úřady podle ní maří jejich investici. Už nedlouho po akvizici Chemours čeští miliardáři oznámili, že chtějí odvést zařízení ze závodu Laguna v Gomez Palacio v Mexiku.
„Po důkladné ekonomické a tržní analýze a vzhledem k tomu, že výroba v závodě Laguna se v krátkodobém horizontu jeví jako nepravděpodobná, přijali jsme strategické rozhodnutí přemístit zařízení, které je v současné době v závodě, tak, aby mohlo být plně využito v jiných provozech společnosti Draslovka,“ uvedl tehdy šéf Draslovky Pavel Brůžek mladší. Nic takového se však dosud nepodařilo.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Mexická vláda aktuálně neuděluje nové koncese na těžbu, dochází pouze k rozšiřování průzkumů již koncesovaných oblastí. I proto je zde vysoká poptávka po nástrojích zefektivnění těžby.
Draslovka vyrábí speciální chemické produkty na bázi kyanovodíku a je největším světovým výrobcem pevného kyanidu sodného. Ten se používá právě při těžbě nerostů, a Draslovka disponuje i moderní technologií šetrnou k životnímu prostředí. V Mexiku má Draslovka již tři provozovny zásobující doly pro těžbu ušlechtilých kovů zejména ve státech Zacatecas, Guererro a Sonora.
Mezinárodní skupina Draslovka kromě Česka působí v USA či Jihoafrické republice. Tržby i hrubý provozní zisk EBITDA se firmě v roce 2023 mírně propadly, ale nastoupila pozitivní trend silného růstu tržeb ze své licencované technologie.
Podle posledních výsledků vykázala v roce 2023 tržby ve výši 462,9 milionu dolarů (11 miliard korun) hlavně díky prodeji svého patentu. Hrubý provozní zisk EBITDA pak vykázala 74,8 milionu dolarů (1,8 miliardy korun).
Technologie GlyCat těžařům výrazně (až o 80 procent) snižuje využití kyanidu sodného, který se používá při těžbě zlata či kovů pro autoprůmysl při oddělování kovu z horniny. Licenci na loužení glycinem prodala Draslovka například jednomu z největších světových těžařů Barrick Gold, který technologii testuje ve svém dole Buylanhulu v Tanzanii a plánuje využití v dalších lokalitách.
Komerční nasazení technologie při haldovém loužení už probíhá například ve zlatém dole Bayan Airag v Mongolsku a nebo ve spolupráci s firmou Jubilee Metals z měděných výsypek v Zambii. Výnosy z technologie by měly ve střednědobém horizontu zdvojnásobit EBITDA Draslovky, a postupně se stát hlavním zdrojem zisku.
Většinovým vlastníkem Draslovky jsou Petr Pudil a Vasil Bobela, kteří dohromady drží 67,49procentní podíl. Jejich souputník z BPD Partners Jan Dobrovský drží 7,5procentní podíl a zbývajících 25,01 procent drží rodina Brůžkových v čele Pavlem Brůžkem starším společně se syny Pavlem a Petrem.