Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Brněnská skupina Geen podnikající v obnovitelných zdrojích se kvůli svým problémům se splácením dluhopisů obává nepřátelského převzetí. Začala si proto připravovat půdu pro situaci, pokud by na holding s dluhopisy za více než dvě miliardy korun byl podán insolvenční návrh.
Věřitelům proto poslala náčrtek základních východisek reorganizačního plánu a požádala je, aby dokument schválili.
Holding Geen začal mít problémy se splácením dluhopisů v listopadu. Ve stejném období holding zveřejnil své hospodářské výsledky. Z nich mimo jiné vyplynulo, že skupina má více dluhů než majetku. Toto dění ve skupině ucházející se o peníze drobných investorů následně popsala redakce SZ Byznys.
„Medializace a negativní publicita vyvolala zájem některých skupin o náš majetek a svými aktivitami nyní přímo ohrožují integritu společnosti Geen. Jejich cílem je ovládnutí společnosti a její následné rozprodání za diskontní ceny a tím poškození našich investorů, obchodních partnerů a zaměstnanců naší společnosti,“ uvedl Geen v aktuálním dopisu klientům, který má redakce SZ Byznys k dispozici.
Firma v psaní investorům výslovně uvedla, že se obává nepřátelského převzetí. Pro případ podání insolvenčního návrhu proto klientům předložila základní obrysy reorganizačního plánu a požádala je o jeho schválení.
Geen tedy nepočítá s tím, že by soud mohl insolvenční návrh zamítnout, ale rovnou se chystá na vyhlášení úpadku. Jeho plánované řešení reorganizací namísto konkurzu znamená, že Geen po přeskupení svého podnikání hodlá dál pokračovat v byznysu. Výhodou reorganizace proti konkurzu také je, že ponechává výrazně více pravomocí v rukou stávajícího managementu, než je tomu právě v konkurzu.
V případě reorganizace Geen držitelům dluhopisů slibuje, že dostanou zpět sto procent svých pohledávek. Peníze plánuje obstarat například prodejem vodních elektráren v prvním čtvrtletí 2025. Předpokládaný výnos z těchto transakcí má být 160 milionů až 200 milionů korun.
Dalším bodem reorganizačního plánu je vstup strategických investorů.
„Jde o partnery, kteří s dlužníkem (Geen Holding, pozn. red.) již spolupracovali zejména na zahraničních projektech. Tato jednání Dlužník vede řadu měsíců a jejich dokončení předpokládá v první polovině roku 2025. Vstupem strategického partnera budou vytvořeny další zdroje k výplatám a dojde k ekonomické stabilitě,“ uvádí skupina v návrhu reorganizačního plánu, který má redakce rovněž k dispozici.
V neposlední řadě má dojít k takzvané restrukturalizaci pohledávek věřitelů. V praxi to bude znamenat přeměnu pohledávek na podíly ve výrobních firmách skupiny.
„Součástí plánu je vstup strategických investorů, ale také způsob, jak i současným menším investorům nabídnout přímý podíl na výrobním portfoliu. Možností přímého zapojení investorů je několik a v tuto chvíli procházíme každou z nich, abychom investorům nabídli takovou, která pro ně bude atraktivní a především zajistí maximální dlouhodobé zhodnocení jejich investic,“ sdělil mediální zástupce Geenu Tomáš Fiala.
Skupina Geen měla za rok 2023 ztrátu 131 milionů korun, vyplývá z publikované výroční zprávy zpracované podle tuzemských účetních standardů. Za předešlé roky má holding kumulovanou ztrátu 654 milionů korun.
Geen vydal dluhopisy za 2,3 miliardy korun a dalších 1,3 miliardy si půjčil od bank. Ty mají v zástavě většinu majetku skupiny.
„Geen Holding je stabilní společnost s dlouhodobým provozním ziskem, který v roce 2023 dosáhl zisku EBITDA (zisk před započítáním úroků daní a odpisů, pozn. red.) 390,3 milionu korun. Naše aktiva v hodnotě téměř šest miliard korun tvoří především fungující elektrárny s garantovanými odkupy elektřiny. V příštích letech vidíme další potenciál zvyšování provozního zisku bez dalších investic až o 150 milionů korun, tedy o 38,4 procenta,“ uvedl mluvčí holdingu Fiala.
Zakladatelem holdingu Geen je podnikatel Aleš Mokrý mladší. Ten dostal v roce 2021 šestiletý trest vězení za podvody s příspěvky na zaměstnávání postižených osob. Většinový podíl ve skupině poté převedl na příbuznou Marcelu Mokrou. Předsedou představenstva se po odsouzení zakladatele stal Aleš Mokrý starší.
Geen provozuje fotovoltaické elektrárny i malé vodní elektrárny. Kromě Česka firma podniká také na Slovensku, v Chorvatsku a Gruzii.