Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Skupina BICZ, známá díky velkým dluhopisovým emisím a sponzorství české fotbalové reprezentace či dostihů v Pardubicích, se chystá zcela odejít ze startupu Refork. Výrobce rozložitelných příborů prodělává a nedaří se mu tolik, jak původně plánoval. Hodnota tokenu EFK spojeného s Reforkem se navíc propadla téměř na nulu. Na rozdíl od držitelů tokenů si však BICZ svou investici pochvaluje a hovoří o zhodnocení ve stovkách procent.
Refork vsadil na výrobu jednorázových příborů, které jsou biologicky rozložitelné. Od investorů získal kolem 160 milionů korun. Prodělky startup zdůvodňuje mimo jiné nekalou konkurencí na trhu. A propad hodnoty tokenu EFK převisem jeho nabídky nad poptávkou.
Co je to token?
Tokeny představují digitální obdobu dluhopisů. Vydavatelé tokenů slibují, že se s lidmi v budoucnu rozdělí například o výnosy a zisky z podnikání, které z tokenů financují. Držitelé tokenů nemají právo hlasovat na rozdíl od držitelů akcií na valné hromadě.
Tokeny však na rozdíl od klasických dluhopisů nepodléhají žádnému dohledu či regulaci. Jsou to proto vysoce rizikové investice. Již dříve před riziky takovýchto investic varovaly Česká národní banka, Ministerstvo financí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
V Česku tokeny propagovala hlavně společnost Xixoio. Chtěla vytvořit digitální platformu, kam by si firmy chodily pro kapitál získávaný právě prodejem tokenů. Případ však skončil vyšetřováním ze strany NCOZ a obviněním představitelů Xixoia z podvodu. Ti však jakoukoliv vinu odmítají a tvrdí, že policie jen nepochopila obchodní model firmy.
Skupina BICZ drží v Reforku podíl 56 procent. Zbylý podíl ve startupu připadá na společnost PE & VC Partners Group. BICZ vstoupila do Reforku v roce 2020. Tedy jen rok poté, co startup začal fungovat. Spolumajitel BICZ Milan Filo je od té doby členem představenstva Reforku.
„Vstup strategického investora BICZ umožnil zafinancovat velkokapacitní výrobu v pražské Hostivaři a plně se věnovat rozvoji materiálů a výrobků a samotnému vstupu na trh,“ uvedl generální ředitel Reforku Josef Žádník.
Kolik peněz BICZ do Reforku přesně investovala, firma nesdělila. Společnost pouze potvrdila, že na podobné účely sice používá také cizí zdroje, nikoliv však kapitál získaný z dluhopisů.
„Pro financování Reforku využívá BICZ vlastní prostředky a zápůjčky od kvalifikovaných investorů. Investiční strategie nám umožňuje část ze svěřených finančních prostředků investovat právě tímto způsobem. Co se týká prostředků z dluhopisů, ty se řídí přísnými pravidly a kovenanty podle prospektu a musí být využívány pouze do nemovitostí. Což jednoznačně dodržujeme,“ řekl na dotaz SZ Byznys předseda představenstva BICZ Milan Filo.
Samotný propad hodnoty tokenů spojených s Reforkem se skupiny BICZ podle jejích představitelů netýká.
„BICZ nevlastní žádné EFK tokeny pro podporu projektu Refork, a nemá tak jakýkoli vliv na cenu EFK tokenu ani na jeho ostatní uživatele,“ doplnil spolumajitel BICZ Filo.
Ve výroční zprávě za rok 2023 skupina BICZ napsala, že prodala část svého podílu v Reforku se zhodnocením 340 procent. A to v situaci, kdy Refork ve stejném roce prohloubil ztrátu na 61 milionů korun a hodnota tokenů spojených se startupem se zhroutila o 97 procent.
„Naše plány a úloha byly naplněny. Pomohli jsme v důležitý moment k rozvoji tohoto úžasného projektu a aktuálně jsme v procesu exitu našich podílů. Podařilo se nám najít vhodného partnera, kde věříme, že díky jeho celosvětovým kontaktům dokáže posunout společnost Refork na světovou úroveň. V roce 2023 jsme úspěšně dokončili první tranši v úrovni 265 milionů korun, kdy jsme prodali naši prioritní akci,“ uvedl nyní šéf BICZ Filo.
Komu BICZ své akcie prodala a jaký je původ těchto peněz, skupina neupřesnila.
„Při všech našich obchodech probíhá vždy kontrola podle platné legislativy proti praní špinavých peněz,“ sdělil pouze Filo z BICZ.
Ve výroční zprávě za loňský rok skupina uvedla, že celkový zisk z Reforku očekává „z původně investovaných desítek milionů přibližně 600 až 650 milionů korun“.
Samotný Refork plánuje, že v roce 2025 již bude v zisku. Podle ředitele Reforku Josefa Žádníka hodlá využít profit také na výkup tokenů od investorů, kteří si nyní stěžují, že se nemohou dostat ke svým penězům. Ze slov šéfa Reforku je však zřejmé, že firma čelí větším obtížím, než původně předpokládala.
„Daří se nám získávat nové zákazníky a nové trhy. Tato rychlost je však nižší, než jsme očekávali, a to především vzhledem ke konkurenci plastových výrobků na trhu, které již měly být několik let zakázány legislativou. Akvizice zákazníků je tedy mnohem zdlouhavější a finančně nákladnější, než jsme očekávali. Stále nám chybí velcí zákazníci typu diskontních řetězců nebo velkých řetězců rychlého občerstvení,“ popsal Žádník z Reforku.
Doplnili jsme vyjádření BICZ ohledně prověřování původu kapitálu podle pravidel proti praní špinavých peněz.