Článek
Ropný obr Shell vyhrál odvolací soud proti rozsudku z roku 2021, podle kterého musel snížit do roku 2030 své emise o 45 procent.
Podle soudu není jasné, zda požadavky na snížení emisí způsobených používáním produktů Shellu pomohou v boji proti klimatickým změnám, a stížnost aktivistů a dalších nevládních organizací tak odmítl v celém rozsahu.
Spor ropné společnosti a ekologů vyvrcholil v roce 2021 přelomovým verdiktem, který vůbec poprvé přikázal soukromé společnosti, aby pracovala s pravidly Pařížské dohody o změně klimatu. Výsledek znamenal, že nestačí jen dodržovat zákony, ale i globální politiku v oblasti klimatu.
S původním verdiktem se odvolací instance ztotožnila pouze v bodě, že má Shell zodpovědnost za to, aby snížil emise skleníkových plynů v zájmu ochrany lidí před globálním oteplováním. Ochrana před nebezpečnými změnami klimatu je podle soudu lidským právem a společnosti, jako je Shell, mají povinnost se na ní podílet. Shell má ale podle soudu právo si rozhodnout, jak snížení emisí zajistí.
Dle cílů z roku 2016 se firma zavazuje, že chce snížit emise svých produktů o 15 až 20 procent do roku 2030 a 45 procent do roku 2035. Do roku 2050 vyhlásila uhlíkovou neutralitu.
„I když má Shell jako velká ropná a plynárenská společnost zvláštní odpovědnost, neznamená to, že můžeme uplatnit obecný cíl snížení o 45 procent,“ řekla předsedající soudkyně Carla Joustraová k požadavku aktivistů, co a jak má Shell podle nich dělat. Podle Shellu by lidé měli tlačit na vládu, pokud se jim zdá jejich snižování emisí pomalé.
Generální ředitel Shellu Wael Sawan je s verdiktem odvolacího soudu spokojen. Jde podle něj o správné rozhodnutí pro globální transformaci energetiky, Nizozemsko i samotný Shell.
Původní rozsudek byl podle společnosti nefér, jelikož se žalobce zaměřil pouze na jednu konkrétní společnost, i když jde o celosvětový problém o vícero společnostech. Je prý nemožné, aby nesl Shell odpovědnost za rozhodnutí svých zákazníků.
Na procesu se podílelo sedm organizací včetně Greenpeace nebo nizozemské skupiny Milieudefensie z organizace Přátelé Země. Ti po dnešním verdiktu uvedli, že budou nadále bojovat proti velkým znečišťovatelům ovzduší. „Abych byl upřímný, byl jsem opravdu zklamaný. Skoro jsem brečel. Je to neúspěch pro opatření v oblasti klimatu. Budeme bojovat a vrátíme se silní,“ uvedl pro Reuters za organizaci Neele Boelens.
Organizace může rozsudek posunout k Nejvyššímu soudu, ale finální verdikt se může dozvědět až za několik let.