Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
S počtem fotovoltaických elektráren stoupá i počet požárů v místě jejich instalace. Dokazují to statistiky Generálního ředitelství hasičských záchranných sborů ČR. Pouze letos od ledna do konce června jich bylo 28. Během největšího solárního boomu v roce 2022 hasiči řešili 29 požárů fotovoltaik, loni dokonce 55. V předchozích letech bylo vznícení solárů spíše ojedinělé.
„Počet požárů FVE samozřejmě postupně stoupá s tím, jak postupně stoupá počet instalací. I s ohledem na vysoký počet instalací jde navíc jen o nižší desítky požárů způsobených technickou závadou na celém systému FVE (rozvody, akumulátory atp.),“ popisuje mluvčí Generálního ředitelství HSZ ČR Klára Ochmanová.
Přesné příčiny požárů sleduje ředitelství HSZ teprve od letošního roku. K nejčastějším patří technické chyby a závady na fotovoltaice. „Hodí se připomenout, že riziko požáru lze minimalizovat tím, že instalaci provádí autorizovaná firma se zkušenostmi a certifikací na dodávku zapojení FVE, a důležitá je také pravidelná revize všech komponentů od autorizovaných revizních techniků,“ upozorňuje Ochmanová.
Nejčastěji za ním stojí neodborná instalace. Neseriózní firmy totiž mnohdy nedodržují pokyny výrobců, nebo elektrárny instalují na nevhodné místo. Klíčový je už samotný výběr instalační firmy. Ukazatelem mohou být reference od předchozích zákazníků nebo členství společnosti v oborových organizacích, které ji zavazuje k dodržování profesionálních postupů.
Instalaci by měla provádět osoba s kvalifikací a platným osvědčením, která fotovoltaiku postaví podle platných norem, včetně požárních předpisů. Ty zahrnují mimo jiné provedení revize a kontroly bezpečnosti instalace.
„Je nutné použít vhodnou přepěťovou ochranu, a to jak na rozhraní prostředí střechy, tak u technologie, správné jištění, certifikované rozvaděče a v neposlední řadě vhodnou kabeláž, která musí být vedena tak, aby nedošlo k jejímu poškození,“ říká René Milota, jednatel společnosti Acetex.
Důležité je také správné uzemnění elektrárny. Instalační firmy se často setkávají s tím, že domácnosti buď nemají hromosvod vůbec, nebo jim k němu chybí potřebná dokumentace. Lidí s hromosvodem, který odpovídá všem náležitostem, je podle Lukáše Papeže ze společnosti Woltair menšina. „Pokud na objektu hromosvod chybí úplně a udělá se výpočet analýzy rizik, tak v drtivé většině případů z ní vyplyne, že se hromosvod zřídit musí. A už se bavíme o desítkách tisíc korun,“ říká.
Prevencí jakýchkoli problému je i pravidelný servis elektrárny. „Doporučujeme fotovoltaické systémy průběžně kontrolovat, alespoň jednou ročně. Ideální čas na kontrolu je po zimě, v rámci přípravy na hlavní sezonu. Jednou ročně doporučujeme vizuální kontrolu, kterou může provést i majitel,“ popisuje Papež.
Pokud má zákazník o své instalační firmě nějaké pochybnosti, může si nechat zrevidovat fotovoltaiku i nezávislým elektrotechnikem. „Taková investice se pohybuje v řádů tří až 6000 korun, ovšem v porovnání s pořizovací cenou FVE jde o marginální částku,“ říká Karel Havlíček ze společnosti Noark Electric, která se specializuje na elektroinstalační komponenty. Investice do solární elektrárny se podle velikosti pohybuje v řádu statisíců Kč.
Odborná revize by se pak měla provádět alespoň jednou za tři roky. Kvalitní instalační firma by měla svým zákazníkům tento servis nabízet automaticky.
Špatně provedená instalace může vést k různým problémům a způsobit vznícení elektrárny. Letos celkem 18krát podle Generálního ředitelství HZS ČR způsobila vzplanutí FVE závada rozvaděče a pojistky, sedmkrát pak vadná baterie či akumulátor. „Střídače a baterie je nutné umístit tak, aby nedocházelo k jejich přehřívání a nebyly v těsné blízkosti hořlavin či v místech, kde by do nich mohla zatékat voda,“ říká Milota.
Pár korun navíc může oheň uhasit
Zákazníci si mohou nad rámec základní výbavy elektráren pořídit přídavné technologie, které riziko sníží.
„Zákazníkům, kteří mají FVE s výkonem nad 10kWp standardně instalujeme optimizéry i tlačítka na odpojení elektrárny. Vznikne-li nebezpečná situace, mohou stisknutím tohoto tlačítka systém od sítě odpojit a možnému vzniku požáru tak zabránit. Ochranné technologie si u nás ale dokupují i majitelé menších FVE,“ říká Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger.
Přidáním podobných technologií se však celková cena elektrárny může prodražit. Cenu podle Matějoviče mohou navýšit o několik tisíc korun, v ojedinělých případech až o desítky tisíc korun.
„Rychlé a účinné odpojení solárního systému od zdroje napájení slouží k minimalizaci rizika požárů, která mohou vzniknout v důsledku elektrického zkratu nebo jiných poruch v solárním systému,“ vysvětluje Milota.
Některé firmy přidávají také speciální nehořlavé krytky na konektory, které zamezí šíření ohně, pokud by došlo např. ke zkratu. Kus stojí do 200 Kč.
Firmy Woltair a Acetex mohou přidat do vnitřní části technologie také zařízení, které samo případný požár uhasí. „Nad místem, kde se nachází střídač, baterie a rozvaděče instalujeme samohasicí automatický systém, což je velice jednoduchý, levný a efektivní způsob automatického hašení. Vypukne-li požár v blízkosti tohoto zařízení, samo jej uhasí již v zárodku bez nutnosti ručního spuštění,“ říká Papež. Zařízení stojí v řádu stokorun.
Vznícení panelů má svá specifika, hasiči totiž nemohou střechu hasit standardním způsobem, protože jde o zařízení vyrábějící elektrický proud. K likvidaci požáru fotovoltaiky tak přistupují jako k hašení zařízení pod proudem.