Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Krajský soud v Brně vyhlásil ochranu před věřiteli řetězce s elektronikou a nábytkem Okay. Firma zároveň vstoupila do režimu preventivní restrukturalizace, která má zabránit úpadku a pomoci společnosti dát do pořádku její finance. Okay jen loni prodělal 312 milionů korun.
Řetězec ujišťuje zákazníky, že restrukturalizace nebude mít vliv na dodací lhůty, záruční i pozáruční podmínky stejně jako na vybrané zálohy.
Za příčinu nelehké situace označil Okay soubor vlivů. Od důsledků pandemie přes změnu zákaznického chování a snižování marží až po konkurenci internetových tržišť z Asie, stojí v sanačním projektu Okay, který má redakce SZ Byznys k dispozici. S restrukturalizací pomáhá firmě poradenská společnost KPMG Česká republika.
„Řetězec Okay se rozhodl těmto výzvám čelit přizpůsobením svého obchodního modelu a radikální vnitřní restrukturalizací. Strategií společnosti je uzavírání ztrátových prodejen, významné snižování fixních provozních nákladů a zavedení dalších optimalizačních opatření,“ uvedl řetězec.
Majitelem Okay je podnikatel Jindřich Životský. Firma působí na trhu od roku 1994, v roce 2012 převzala navíc prodejce nábytku Jena. Nábytek nyní tvoří nezanedbatelnou část tržeb řetězce.
V loňském roce Okay utržil kolem čtyř miliard korun a prodělal 312 milionů korun. V roce 2022 byla firma ve ztrátě 148 milionů korun. Auditor firmy kvůli tomu zdůraznil, že finanční situace společnosti vytváří významnou nejistotu ohledně jejího dalšího trvání, vyplývá z nedávno zveřejněné výroční zprávy Okay za rok 2023.
Společnost v současnosti provozuje 52 prodejen, dříve měl řetězec přes sto obchodů. Aktuálně firma zaměstnává kolem 150 lidí. Během restrukturalizace plánuje Okay pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců, a to hlavně na centrále. Sanační projekt počítá také s tím, že takzvaní dotčení věřitelé odepíšou část svých pohledávek.
Okay nyní začne v rámci preventivní restrukturalizace jednat s klíčovými věřiteli o jejích podmínkách. Po aktuálním sanačním projektu bude následovat předložení restrukturalizačního plánu. Tento krok plánuje firma zhruba na březen 2025.
Původně se Okay ve spolupráci s KPMG pokoušel vyřešit své problémy vstupem investora. Tím se měla stát německá společnost Mutares, ale strany se nakonec nedohodly, informovaly na začátku listopadu Hospodářské noviny.
Tuzemský byznys s elektronikou zažil v posledních letech konsolidaci. Jejím výsledkem je mimo jiné konec značky Electro World. Její obchody se letos přejmenovaly na Datart. Mezi e-shopy zase skončil se samostatným fungováním známý obchod CZC.cz. Jeho nabídka se přesunula na internetové tržiště Allegro.
Preventivní restrukturalizace je nástroj, který mají firmy v problémech díky novému zákonu k dispozici od roku 2023. Původně své potíže zkoušely touto cestou vyřešit hutě Liberty Ostrava. V případě tohoto podniku to ale nakonec dobře nedopadlo a firma zkrachovala.