Článek
Skupina Bohemia Energy byla loňskou první vlaštovkou, která odstartovala sérii pádů dodavatelů energií. 13. října 2021 oznámila, že od následujícího dne přestane svým zákazníkům dodávat elektřinu, 17. října čekalo totéž i odběratele plynu.
Poté skončilo dalších 13 dodavatelů. Bohemia Energy však měla nejpočetnější klientskou základnu, která čítala přes 900 tisíc odběrných míst. Těch se takřka ze dne na den museli ujmout takzvaní dodavatelé poslední instance (DPI) – ČEZ, PRE, E.ON, innogy a Pražská plynárenská.
„Ukončení činnosti takto významného dodavatele nikdo v české energetice nepamatuje. Šlo o událost, na kterou nikdo nebyl připraven. Ze dne na den jsme se museli postarat o desítky tisíc nečekaných nových zákazníků,“ říká mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka.
U některých náhradních dodavatelů byl přísun nových odběratelů v řádech desítek tisíc, u některých až statisícový. „Jen pro představu, za celý rok 2020 změnilo dodavatele 446 081 zákazníků, tedy jen o 16 procent více, než musel zajistit ČEZ v jednom dni. Přesto jsme tuto náročnou situaci zvládli a nikdo nezůstal ani na okamžik bez dodávek elektřiny,“ říká mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková.
Seznam Zprávy v ukrajinštině
Klienty Bohemia Energy čekal u nových dodavatelů cenový šok. Nelze přesně říct, o kolik se zákazníkům cena zvedla, neboť se jejich ceníky odvíjely od koupeného produktu a spotřeby. Ale například u produktu Basic na dobu neurčitou v nejběžnější sazbě D02d končící skupina nabízela megawatthodinu (MWh) elektřiny za 2 044,90 koruny a u dalšího ze svých produktů s názvem Jubileum za 1 852 korun.
Říjnové ceny za dodávky elektřiny u produktu DPI (tj. v režimu dodavatele poslední instance) se pohybovaly v rozmezí 4 833 do 5 763 Kč/MWh včetně 21procentní DPH – tedy zhruba dvakrát víc. U plynu byly ceny od 3 176 do 3 651 Kč/MWh s DPH. Následující měsíce však ceníky v nouzovém režimu dále rostly. V lednu dokonce u elektřiny překročily 9 000 Kč bez DPH, po připočtení daně byla nejvyšší cena na 11 361 Kč/MWh.
Celkově nám režim DPI ukázal, že umíme zvládat krizi, dokážeme mobilizovat síly a velmi rychle reagovat. Čelili jsme obrovskému náporu v zákaznických centrech i na call centru.
Náhradní dodavatelé museli pro nově příchozí zákazníky nakupovat elektřinu a plyn na denních trzích, což se od jejich běžné nákupní strategie lišilo. Odběratelé tak měli vyšší cenu oproti standardním produktům.
Pro dodavatele poslední instance bylo takové množství zákazníků velkým zátěžovým testem. Shodují se ale na tom, že tento nápor zvládli. „Celkově nám režim DPI ukázal, že umíme zvládat krizi, dokážeme mobilizovat síly a velmi rychle reagovat. Čelili jsme obrovskému náporu v zákaznických centrech i na call centru,“ říká mluvčí innogy Pavel Grochál.
Společnosti musely posílit i svá zákaznická centra, jejich pracovníci často pracovali i večer a o víkendech. Kromě toho museli dál zvládat běžnou operativu pro své stávající zákazníky.
Mezitím společnost Bohemia Energy řešila závěrečné faktury pro své bývalé odběratele, jejichž počet přesahoval milion. Ačkoli původní plán zněl vše stihnout do konce roku, nakonec se účtování protáhlo do března. Bohemia Energy totiž musela řešit i tisíce reklamací.
Dodavatelé však i přes administrativní zátěž a hromadu práce ze situace také těžili, neboť jim konce dodavatelů přihrály řadu nových zákazníků, kteří se po odchodu z režimu DPI rozhodli pro standardní smlouvu.
„Obecně jsme z první vlny DPI zatím získali celkem 45 tisíc odběratelů, kteří k nám přešli, přičemž uvedené číslo ještě poroste,“ popisuje mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
PRE získala 74 tisíc nových odběratelů, innogy 170 tisíc, ČEZ získal převodem z DPI 232 774 zákazníků u elektřiny a 63 000 u plynu jak z vlastních, tak z cizích distribučních území.
Náhradní dodavatelé se však od počátku potýkají s odběrateli, kteří s nimi nekomunikují nebo neplatí zálohy. Společnosti se dlouho bránily jejich odpojování od sítě, ale po uplynutí šestiměsíční lhůty pro setrvání v režimu DPI nebudou mít jinou možnost.
„Pokud si zákazníci nestihnou najít standardního dodavatele energie, legislativa na to pamatuje,“ říká mluvčí E.ON Roman Šperňák.
Naše zkušenost je taková, že po odpojení devět z 10 odběratelů dlužnou částku obratem uhradí a jsou vzápětí opět připojeni k síti.
Dodavatelé tak nemají jinou možnost než odběratele odpojit. Nejprve půjdou na řadu ti, kteří elektřinu odebírají, ale nekomunikují a neplatí. „Naše zkušenost je taková, že po odpojení devět z 10 odběratelů dlužnou částku obratem uhradí a jsou vzápětí opět připojeni k síti,“ říká Karel Hanzelka z PRE.
Podle energetického zákona musí provozovatel distribuční soustavy po 10. pracovním dni od ukončení režimu DPI upozornit zákazníka, že na jeho odběrném místě byl ukončen smluvní vztah a musí si najít nového dodavatele. Jinak mu hrozí neoprávněný odběr a odpojení od soustavy.
„Pokud odběrné místo není zasmluvněno, iniciuje provozovatel distribuční soustavy kroky k zamezení neoprávněného odběru, které mohou skončit až odpojením odběrného místa od sítě. Pokud k neoprávněnému odběru na místě dojde, vždy musí dojít k jeho dořešení, se kterým je spojeno vyčíslení náhrady škody včetně oprávněných nákladů,“ upozorňuje Šperňák.
Ke společnosti innogy přešlo jako k náhradnímu dodavateli plynu zhruba čtvrt milionu zákazníků, nyní u něj stále zůstává okolo 1 300 odběratelů. „Většina z nich, asi 1 200, jsou právě bývalí zákazníci Bohemia Energy,“ popisuje Grochál.
ČEZu se podařilo na standardní smlouvy převést už 99 procent zákazníků z DPI, ale 2 700 v režimu náhradních dodávek stále setrvává, z toho je asi 2 200 domácností. V případě PRE jde o zůstatek přibližně 350 odběrných míst, většina z nich pochází od Bohemia Energy.
„Značná část objektů setrvávajících u nás v DPI jsou prázdné byty určené k pronájmu, kdy majitel bydlí jinde. Také často řešíme odběrná místa, u kterých majitelé dlouhodobě pobývají v zahraničí. Nebo jde o byty v dědickém řízení. Nezřídka narážíme i na byty zapečetěné policií,“ přibližuje Hanzelka.
Z původních 40 tisíc u Pražské plynárenské zbývá ještě 590 odběrných míst, která si nevybrala nového dodavatele. „Předpokládáme, že to budou ještě ve zbývajících dnech řešit. Z toho 88 míst nereaguje a ta řešíme ve spolupráci s úřady práce,“ uvedl Vránek.
Od druhé poloviny loňského roku ukončili činnost také dodavatelé Kolibřík Energie, A-PLUS Energie, Ray Energy, Microenergy, Energie pro Tebe, Český Energetický Dodavatel, Františkovy energie, Svinos, Czech Energy, Lumius, První moravská plynární, Energo Lar a Conte. I jim končí režim dodavatele poslední instance. 19. dubna skončí režim DPI pro bývalé klienty Kolibřík Energie, odběratelům A-PLUS Energie vyprší čas 22. dubna, uvádí na webu Energetický regulačního úřad.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že v režimu DPI nadále zůstává asi 19 500 domácností, a to 5 604 domácností u plynu a 13 880 domácností u elektřiny. Celkem se do režimu DPI dostalo podle Jurečky 637 136 domácností u elektřiny, z nichž 2,2 procenta stále ještě nemá smlouvu u nového dodavatele. U plynu skončilo v DPI 296 861 domácností, přičemž dvě procenta z těchto domácností ještě nemají novou smlouvu.
Nejen konec někdejšího alternativního největšího dodavatele energií přiměl vládu a Energetický regulační úřad přemýšlet o tom, zda je současný energetický trh správně nastavený. Již téměř půl roku řeší otázky, zda je trh dostatečně regulován a jak by se dalo podobným scénářům do budoucna zabránit. Proto jsou například plánovány změny v legislativě.
Skupinu Bohemia Energy založili manželé Jiří a Hana Písaříkovi v roce 2005. Postupně začali skupováním dalších firem ke společnosti Bohemia Energy přidávat i další. Portfolio se rozrostlo o Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.
Spolumajitel a zakladatel společnosti Jiří Písařík nabyl majetku v hodnotě 8,3 miliardy korun a podle žebříčku časopisu Forbes byl 37. nejbohatším Čechem. Po konci Bohemia Energy však ze seznamu miliardářů vypadl.