Článek
Hutě Liberty Ostrava jednají o vstupu investora, který má ocelárnám čelícím vážné finanční krizi pomoci přežít. V této souvislosti se o ostravský podnik zajímá miliardář Jaroslav Strnad a jeho průmyslová skupina CE Industries. Informaci o zájmu Strnada potvrdily SZ Byznys pod podmínkou anonymity zdroje obeznámené s děním kolem Liberty.
„Nechám to bez vyjádření,“ uvedl mediální zástupce Strnadovy skupiny Andrej Čírtek.
„Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ reagovala mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.
Liberty Ostrava je od prosince v režimu ochrany před věřiteli a výroba stojí. Většina z šesti tisíc zaměstnanců je doma s plnou náhradou mzdy. Liberty v sanačním projektu, který představila věřitelům, uvádí, že od strategického investora bude potřebovat až 150 milionů eur. To je podle aktuálního kurzu kolem 3,7 miliard korun.
Ostravská Nová Huť, jak zní historický název podniku, patří svou povahou mezi typické Strnadovy cíle. Na jednu stranu je to firma se slavnou historií. Zároveň je to společnost v problémech, jejíž cena je tedy nižší, než je v případě zdravých společností.
Jaroslav Strnad takto v minulosti získal již několik významných firem. Mezi nejznámější patří výrobce nákladních vozů Tatra z Kopřivnice, a to když se podnik nacházel na pokraji bankrotu. Později Strnad ovládl například firmu Elton vyrábějící hodinky Prim.
Zatím opatrně
Ze získaných informací však vyplývá, že kolem Liberty zatím Strnad našlapuje velmi opatrně. Jeho případné angažmá podle zdrojů obeznámených se situací ještě zdaleka není jasná věc.
Ne všechny plány totiž Jaroslavu Strnadovi klaply. Neúspěšně se například pokusil o záchranu strojírenského podniku Vítkovice Heavy Machinery. Na základech firem z Vítkovic, které původně patřily byznysmenovi Janu Světlíkovi, vystavěl Strnad v roce 2019 svou skupinu CE Industries s byznysem okolo železnic coby jedním z pilířů. A to jen rok poté, co Jaroslav Strnad předal svou původní skupinu Czechoslovak Group soustředěnou na zbrojní výrobu synovi Michalu Strnadovi.
Skupina CE Industries se původně zajímala též o hutě Vítkovice Steel vlastněné neprůhlednou skupinou majitelů z postsovětských zemí. Český miliardář této firmě dokonce na čas pomáhal s financováním zakázek. Strnad ale nakonec pozice vůči Vítkovicím Steel opustil ve prospěch indické společnosti Vulcan Steel, napsal již dříve deník E15.
Liberty Ostrava patří do konglomerátu firem britsko-indického byznysmena Sandžíva Gupty. Jedním z ožehavých aspektů současné krize kolem hutí je, že z Ostravy do jiných částí Guptova holdingu odešlo v minulých letech ve formě půjček sedm až osm miliard korun. O jejich vrácení zatím skupina nic nesdělila, přestože na to tlačí například i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Události okolo Liberty Ostrava na SZ Byznys
Redakce SZ Byznys dění okolo Nové huti ze skupiny Liberty podrobně sleduje. Nejdůležitější články k tématu jsou k dispozici v níže uvedeném přehledu:
- Majitel Liberty byl obviněn z několika trestných činů (11. října)
- Třetina nových uchazečů o zaměstnání v Ostravě přišla z krachující Liberty (8. října)
- Miliardáři Strnadovi posilují vliv na dění okolo oceláren Liberty (10. září)
- Majitel Liberty Gupta odčerpal z firmy miliardy. Teď se hlásí o další (3. září)
- Finty v kolonkách. Jak poradci pomáhali hutím Liberty oddálit bankrot (29. srpna)
- Nový nástroj na dluhy v případě Liberty selhal (28. srpna)
- Liberty Ostrava začala rozdávat výpovědi. Vyhazov se týká 1600 lidí (23. srpna)
- Zvrat v Liberty Ostrava. Správce vybral nabídku od miliardáře Strnada (20. srpna)